Zaręczyny to zazwyczaj romantyczna i pełna uniesień chwila, będąca deklaracją miłości i rychłego ślubu. Niestety niektóre z nich kończą się bolesnym rozpadem związku. I wtedy pojawia się pytanie - czy w przypadku zerwania zaręczyn niedoszła panna młoda powinna zwrócić pierścionek? Zapytaliśmy o to adwokat i autora książek o savoir-vivre.
Zerwanie zaręczyn - co na to prawo?
Instytucja zaręczyn była normowana już w prawie rzymskim. Zgodnie z jego przepisami, mężczyzna, który chciał się ożenić ze swoją wybranką, dawał jej rodzinie zadatek.
Jeśli kobieta zrywała zaręczyny, to musiała zwrócić dwu- lub czterokrotność tego zadatku, natomiast jeżeli mężczyzna zrywał zaręczyny, bo zakochał się w innej, to zadatek przepadał
- wyjaśniła adwokat, Eliza Kuna.
Natomiast w naszym prawie sprawa zaręczyn była regulowana do drugiej wojny światowej. Na gruncie ówczesnych polskich przepisów ten, z czyjej winy nie doszło do ślubu, musiał ponieść wszystkie koszty związane z organizacją uroczystości.
Z kolei w obecnie obowiązującym kodeksie rodzinnym w ogóle nie ma regulacji dotyczących zaręczyn. Z pomocą jednak przychodzą bardzo ciekawe orzeczenia, z których wynika, że sądy stają na stanowisku, iż w razie zerwania zaręczyn, należy zwrócić pierścionek.
Sądy opierają się na zasadach współżycia społecznego. To znaczy, jeśli kobieta zerwała, to bardziej chętne są do tego, żeby mężczyzna mógł odwołać darowiznę i na zasadzie tzw. nienależnego świadczenia domagać się zwrotu pierścionka
- powiedziała prawniczka.
Zerwanie zaręczyn - zasady savoir-vivre
Poradniki savoir-vivre radzą paniom, by - w razie zerwania zaręczyn - zwrócić pierścionek.
Mówi się, że jeżeli kobieta to robi, to tak naprawdę pokazuje, że ważna była dla niej relacja, a nie te wszystkie wartości materialne. (...) A poza tym, po co zostawiać jakiś przedmiot, który kobiecie będzie przypominał to, co złego się stało
- wyjaśnił autor książek i popularyzator wiedzy z savoir-vivre'u, Wojciech S. Wocław.
Zdaniem naszego eksperta najlepiej zwrócić pierścionek zapakowany w pudełko i zrobić to w sposób bezpośredni, ale jak zaznaczył, ze względu na ładunek emocjonalny związany z zerwaniem zaręczyn, czasami trudno się zmusić do spotkania. Dodał także, że mężczyzna, któremu zwrócono pierścionek nie powinien go podarować drugi raz.
>>> Zobacz także:
Jak napisać zaproszenie ślubne? Wypisywanie zaproszeń dla gości - najważniejsze zasady
Zmiana nazwiska po ślubie – o czym trzeba pamiętać?
Najgłośniejsze rozstania gwiazd w 2020 roku. Królikowski, Pisarek, Rihanna. Kto jeszcze?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf