Jaką mąkę wybrać na pierogi bezglutenowe?

dużo pierogów
Fot. mikroman6 / Getty Images
Chcesz zrobić pierogi bezglutenowe i szukasz inspiracji? Takie pierogi wcale nie muszą być wyzwaniem w kuchni. Wystarczy odpowiednia mąka. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza do ciasta na pierogi bezglutenowe.

Kuchnia bezglutenowa wskazana jest w przypadku celiakii lub innych chorób glutenozależnych. Dieta wykluczająca gluten jest dość wymagającym sposobem żywienia i kojarzy się wieloma wyrzeczeniami, jednak przy odpowiednich umiejętnościach i wiedzy większość dań da się zrobić w wersji bezglutenowej. Poznaj przepisy na smaczne pierogi bezglutenowe.

Pierogi bezglutenowe. Z jakiej mąki je robić?

Wydawać by się mogło, że tak tradycyjne danie, jakim są pierogi, może występować jedynie w wersji glutenowej. Nic bardziej mylnego. Możemy wykorzystać różne rodzaje mąki bezglutenowej na pierogi. Przy ich przygotowaniu trzeba tylko uważać, żeby farsz również nie zawierał glutenu.

Aby przygotować dobre ciasto na pierogi bezglutenowe, należy zastąpić tradycyjną mąkę pszenną mąką bezglutenową. Może to być na przykład mąka z tapioki lub bardziej tradycyjna – gryczana. W zależności od naszych preferencji możemy przygotować:

  • pierogi bezglutenowe z mąki gryczanej,
  • pierogi bezglutenowe z mąki kukurydzianej,
  • pierogi bezglutenowe z mąki ryżowej,
  • pierogi bezglutenowe z mąki jaglanej.

Bezglutenowe ciasto na pierogi – przepis

Składniki na 40 - 50 niedużych pierogów:

  • 1 szklanka mąki gryczanej,
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej,
  • 1,5 łyżki oleju,
  • pół łyżeczki soli,
  • 1 szklanka gorącej wody (w zależności od konsystencji ciasta).

Sposób przygotowania:

  1. Oba rodzaje mąki wraz z solą wsypujemy do miski, dodajemy olej oraz wodę i mieszamy wszystko łyżką.
  2. Gdy składniki się połączą, wyrabiamy ciasto za pomocą rąk. Należy uważać, żeby ciasto było lekko wilgotne, ponieważ zbyt suche będzie się rwało.
  3. Z ciasta formujemy kulę, dzielimy ją na pół i rozwałkowujemy jedną część na stolnicy, podsypując mąką, aby ciasto się nie przyklejało. Po rozwałkowaniu wykrawamy krążki za pomocą szklanki. To samo robimy z drugą częścią ciasta.
  4. Gdy przygotujemy potrzebną nam liczbę krążków, pozostałą część ciasta możemy przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki. Lepiej jednak zrobić wszystkie pierogi naraz i w razie potrzeby je zamrozić.

Pierogi bezglutenowe – przepis na farsz

Farsz na 40 - 50 niedużych pierogów:

  • 300 g mięsa mielonego (wołowego, wołowo-wieprzowego lub drobiowego),
  • 1 cebula,
  • przyprawy: sól, pieprz, rozgniecione ziarna kolendry,
  • pół szklanki wody,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

Cebulę obieramy, drobno siekamy i podsmażamy na patelni na niewielkiej ilości oleju, aż się zeszkli.

Dodajemy mięso, wodę oraz przyprawy. Smażymy całość, mieszając, aż mięso będzie zrumienione. Przesmażony farsz odstawiamy do wystygnięcia.

Na krążki z ciasta nakładamy farsz i zlepiamy pierogi. Wrzucamy je do osolonej, gotującej się wody. Gotujemy około 2 minut od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię.

Podajemy od razu lub dodatkowo podsmażamy dla smaku. Jeśli chcemy przechować pierogi bezglutenowe z mięsem do następnego dnia, należy posmarować je delikatnie olejem, aby uniknąć sklejenia się pierogów.

Pierogi wegańskie bezglutenowe

Jeśli oprócz glutenu nie jemy również mięsa ani innych produktów pochodzenia zwierzęcego, idealnym rozwiązaniem będą dla nas pierogi wegańskie. Możemy przyrządzić je na słodko, na przykład robiąc pierogi bezglutenowe z jagodami. Jeśli jednak wolimy bardziej wytrawny smak, warto przyrządzić bezglutenowe pierogi ze szpinakiem lub bezglutenowe pierogi z kaszą gryczaną.

Pierogi bezglutenowe – najprostszy przepis

Jeżeli nie mamy czasu przygotowywać farszu ani kleić pierogów, możemy zrobić bardzo proste pierogi leniwe bezglutenowe . Takie pierogi, potocznie zwane po prostu leniwymi, można podać na słodko lub na słono. Ich przygotowanie jest szybkie i łatwe.

Składniki na 2-4 porcje:

  • 300 g tłustego twarogu bezglutenowego,
  • 1 jajko,
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
  • około ⅓ szklanki mąki ryżowej.

Sposób przygotowania:

Twaróg wraz z jajkiem i szczyptą soli umieszczamy w misce i dokładnie rozgniatamy, najlepiej używając do tego praski do ziemniaków. Możemy też zemleć twaróg maszynką do mięsa.

Na stolnicę oprószoną odrobiną mąki ryżowej wykładamy masę twarogową, dodajemy mąkę ziemniaczaną i pozostałą mąkę ryżową. Zagniatamy składniki, łącząc je w kulę, którą dzielimy następnie na 2 części.

Z każdej z nich formujemy wałek, a potem spłaszczamy go (np. szerokim nożem) i kroimy w ukośne kawałki. Pierogi wrzucamy do osolonej, gotującej się wody i gotujemy przez kilkanaście sekund od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy leniwe łyżką cedzakową.

Pierogi bezglutenowe gotowane, smażone, pieczone...

Chociaż pierogi zwykle są podawane gotowane lub smażone, istnieją również przepisy na pieczone pierogi bezglutenowe. Są najlepsze w smaku, gdy trochę przestygną. Mają twardsze ciasto, a ich przygotowanie ze względu na pieczenie jest bardziej czasochłonne.

Przy diecie bezglutenowej wcale nie musimy decydować się na wiele wyrzeczeń. Sporo dań możemy przygotować z użyciem produktów bezglutenowych. Warto jednak pamiętać, aby wybierane przez nas produkty miały na opakowaniu informację o braku zawartości glutenu. Powszechnie stosowanym znakiem informującym o tym jest symbol przekreślonego kłosa.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Bezglutenowe menu

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości