Wyjątkowy transport w Uhercach Mineralnych
Michał Cessanis swoje zwiedzanie zaczął od wsi położonej w Kotlinie Uherczańskiej u podnóża pasma Żukowa, a także na pograniczu dwóch regionów geograficznych: Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. W Uhercach Mineralnych znajdują się bowiem liczne szlaki i zabytki.
- Uherce Mineralne są jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach . Przez wieki była domem dla Polaków, Rusinów, Żydów i Węgrów. Tym ostatnim zawdzięczają swoją nazwę - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Cessanis.
Ponadto w owej wsi znajduje się wyjątkowy środek transportu, czyli Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe , które poruszają się po historycznej trasie z końca XIX wieku. Z głównej stacji w Uhercach Mineralnych można się wybrać do Jankowiec lub w drugim kierunku w stronę Olszanicy. Łącznie istnieje 47 km całej trasy.
- To jest nasza konstrukcja, sztab ludzi nad tym pracował. Chodzi o to, żeby ten rodzaj rozrywki był przede wszystkim bezpieczny - opowiadał Janusz Demkowicz z Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych.
Kultura bieszczadzka
W Uhercach Mineralnych znajduje się również Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, dzięki której można się przenieść w czasie. Znajduje się w budynku sprzed 100 lat, a w środku można się uczyć się kaligrafii, spróbować garncarstwa albo nauczyć się wypiekać broziaki .
- Broziaki to nasze lokalne podkarpackie placki i każda gospodyni w domu potrafiła je zrobić . Kiedy brakowało chleba, dzieci były głodne, mama wówczas brała mąkę, maślankę albo kwaśne mleko, dodawała jajko, sodę, troszkę soli i cukru. Po zamieszaniu, położymy go na taką tradycyjną kuchnię kaflową na blachę, gdzie będzie się nam piekł - mówiła Magdalena Demkowicz ze Szkoły Rzemiosła.
Wystarczy przekroczyć San, by znaleźć się na Rynku Galicyjskim. W Sanoku bowiem funkcjonuje Muzeum Budownictwa Ludowego. Można tam zobaczyć obraz centrum miasteczka z początku XX wieku, wystawę ikon, a także Dwór ze Święcan. Michał Cessanis stwierdził: "Warto się tu zatrzymać choć na chwilę ".
- Muzeum pokazuje tę charakterystykę, wielokulturowość religijną i narodową Polski południowo-wschodniej - dodał Marcin Krowiak z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz też:
- Basia Kurdej-Szatan zmieniła fryzurę? Aktorka pokazała się w czarnych włosach
- Pokochali afrykańską modę i sprowadzili ją do Polski. "Chcemy dać ludziom rzeczy w przystępnej cenie, które są szyte fair"
- Rihanna na niezwykłej okładce "Vogue'a". Wystąpiła w roli modelki, fotografa i stylistki
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Marek Zieliński