Nowa Kaledonia odzieli się od Francji? Będzie referendum

Flaga Nowej Kaledonii
Oleksii Liskonih/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Nowa Kaledonia to francuskie terytorium położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, które chce zerwać z kolonialną przeszłością. Referendum w sprawie jego niepodległości ma się odbyć jesienią.

Referendum w sprawie niepodległości w Nowej Kaledonii zostało oficjalnie przełożone na 4 października zgodnie z dekretem francuskiego MSW w sprawie rozpisania głosowania - poinformowała w środę rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye po posiedzeniu Rady Ministrów.

Referendum w sprawie Nowej Kaledonii

4 października odbędzie się referendum na temat niepodległości Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji w Oceanii - poinformował w środę francuski rząd.

Datę referendum, pierwotnie zaplanowanego na 6 września, przełożono "ze względu na konsekwencje związane z kryzysem sanitarnym" - wyjaśniła rzeczniczka.

W pierwszym referendum na temat niepodległości Nowej Kaledonii, które odbyło się 4 listopada 2018 r., przeciwko temu rozwiązaniu wypowiedziało się 56,7 proc. wyborców.

Plebiscyt ten był realizacją postanowień podpisanego w 1998 r. porozumienia, zwanego porozumieniem z Numei, stolicy Nowej Kaledonii. Miało ono położyć kres sporom i otwartym konfliktom między zwolennikami pozostania terytorium zamorskim Francji, a należącymi głównie do społeczności Kanaków, rdzennej ludności wysp, zwolennikami niepodległości.

Zgodnie z porozumieniem z Numei do roku 2022 przeprowadzone muszą być jeszcze dwa referenda niepodległościowe.

Nowa Kaledonia - terytorium Francji

Położona w zachodniej części Pacyfiku Nowa Kaledonia stała się kolonią francuską w 1853 r.; od roku 1946 jest terytorium zamorskim Francji, a od 1998 roku jest też francuską "wspólnotą sui generis" o szerokiej autonomii.

W gestii rządu francuskiego pozostają sprawy polityki zagranicznej i obrony. Rząd Francji reprezentuje wysoki komisarz mianowany przez prezydenta. Gospodarka Nowej Kaledonii jest w znacznej mierze uzależniona od otrzymywanych z Paryża subsydiów w wysokości ok. 1,3 mld euro rocznie. Opiera się także na eksporcie niklu (25 proc. światowego eksportu tego surowca, wykorzystywanego m.in. do produkcji baterii) i na turystyce.

Zobacz wideo: Nowa Kaledonia chce zerwać z kolonialną przeszłością. "Wiemy już, jak przetrwać bez 1,5 mld dolarów, które otrzymujemy z Francji"

Nowa Kaledonia chce zerwać z kolonialną przeszłością. Mieszkańcy zdecydują w referendum o niepodległości kraju, źródło: x-news

Zobacz też:

Wiza do Nowej Zelandii - informacje praktyczne. Czy polscy turyści potrzebują wizy?

Najlepsze wina francuskie. Skąd pochodzą?

Ziemia to płaski spodek, a człowiek nigdy nie był w kosmosie. Kim są płaskoziemcy?

Autor: Jola Marat

podziel się:

Pozostałe wiadomości