Naleśniki z kurczakiem po meksykańsku to danie szybkie, smaczne i łatwe w przygotowaniu. Warto wiedzieć, jak je zrobić, aby zaskoczyć rodzinę i gości ich wybornym smakiem. Kiedy poznasz już podstawowy przepis, możesz przygotowywać je ze swoimi ulubionymi dodatkami, a także na różne sposoby – można je podawać klasycznie lub po wcześniejszym zapieczeniu w naczyniu żaroodpornym. Który sposób podania najlepiej ci odpowiada?
Meksyk na talerzu, czyli kilka informacji o kuchni meksykańskiej
Kuchnia meksykańska jest niezwykle wyrazista i aromatyczna. Łączy w sobie tradycje rdzennych mieszkańców tych regionów ze smakami, które przywieźli ze sobą konkwistadorzy. Można w niej odnaleźć także nieco wpływów z krajów Azji Wschodniej. W wielu daniach głównymi składnikami są rośliny strączkowe, głównie fasola, a także kukurydza czy papryka chili. Oprócz tego w daniach kuchni meksykańskiej często wykorzystuje się awokado, bataty, dynię, gujawę i mięso z indyka. W naszym kraju najbardziej popularne są takie dania meksykańskie, jak burrito, guacamole czy quesadilla i tortilla. Chętnie sięgamy również po tacos.
Naleśniki po meksykańsku – jakich składników potrzebujemy?
Chcąc posmakować kuchni meksykańskiej, nie musimy ściśle trzymać się tradycyjnych przepisów. Ciekawą wariacją na temat tych smaków są naleśniki meksykańskie z kurczakiem , przygotowywane z typowych dla tego regionu składników. Jednak zamiast chętnie wykorzystywanego w kuchni meksykańskiej indyka możemy zdecydować się właśnie na mięso drobiowe. Polskim akcentem w tym daniu jest też charakterystyczne ciasto naleśnikowe, którego używamy zamiast tortilli.
Do przygotowania dania dla 5 osób potrzebne będą następujące składniki na ciasto naleśnikowe: 2 jajka, 1 szklanka wody, 1 szklanka mleka, 1,5 szklanki mąki, odrobina soli i odrobina oleju. Z tych proporcji powinno wyjść około 12 naleśników, jednak wszystko zależy od wielkości patelni i ilości ciasta, jaką na nią wlewamy. Jeżeli chcemy, aby naleśniki wyszły bardziej puszyste, zamiast zwykłej wody możemy użyć gazowanej. Wówczas ciasto będzie pulchniejsze.
Składniki potrzebne do przygotowania farszu to: ok. 300 g mięsa drobiowego mielonego, 1 cebula, ząbek czosnku, czerwona papryka, puszka czerwonej fasoli, puszka kukurydzy, kilka łyżek koncentratu pomidorowego (można też użyć passaty pomidorowej lub przygotować sos na bazie pomidorów z puszki), 150 g żółtego sera, sól, pieprz, ostra papryka w proszku, kminek (ewentualnie oregano i tymianek) oraz olej. Jeżeli lubimy bardzo wyraziste dania, do farszu możemy dodać pokrojoną papryczkę chili.
Naleśniki po meksykańsku z kurczakiem – jak je przygotować?
Tego typu danie można przygotować na dwa sposoby: tak jak tradycyjne polskie naleśniki albo – jeśli mamy więcej czasu – jako naleśniki po meksykańsku z kurczakiem zapiekane w piekarniku.
W pierwszej kolejności przygotowujemy ciasto naleśnikowe z wymienionych składników i smażymy naleśniki. Najlepiej po usmażeniu przechować je w cieple. Następnie przygotowujemy farsz. Na rozgrzanym oleju podsmażamy drobno posiekaną cebulę i czosnek. Dodajemy mięso i pozostałe składniki (fasolę i kukurydzę należy odsączyć z zalewy, a fasolę warto dodatkowo przepłukać) oraz przyprawy. Gdy mięso już się podsmaży, dodajemy przecier pomidorowy i całość chwilę dusimy.
Jeżeli naleśniki serwujemy od razu po usmażeniu placków i farszu, dodajemy do środka odrobinę sera, który rozpuści się pod wpływem ciepła. Naleśniki możemy chwilę podgrzać na patelni, zwłaszcza jeśli placki przygotowaliśmy wcześniej.
Jeśli jednak chcemy zapiec naleśniki w piekarniku, nakładamy farsz na placki i zwijamy je lub składamy w trójkąty. Umieszczamy w żaroodpornym naczyniu, posypujemy startym żółtym serem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180oC na 20 minut.
Do tego dania możemy również wykorzystać tradycyjne placki meksykańskie, czyli tortille. Podkreślą one charakter potrawy. Do posypania naleśników zamiast żółtego sera można użyć mozzarelli. Tego rodzaju naleśniki można też przygotować z innymi rodzajami mięsa, np. z mielonym wieprzowo-wołowym.
Po wyjęciu z piekarnika danie można posypać świeżą natką pietruszki lub natką kolendry, a także płatkami czosnku i suszoną papryczką chili.
Zobacz film: Ogniem i nożem - pojedynek na naleśniki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF