Zwierzęta

Mata węchowa może odmienić życie twojego psa

Zwierzęta

Mata węchowa może odmienić życie twojego psa

Piec lubi zabawy i ćwiczenia, bez względu na pogodę i porę dnia. Jednym z gadżetów, które może urozmaicić mu życie i zaspokoić jego potrzeby związane z aktywnością jest mata węchowa. Jak ją wykonać samemu w domu? Czym jeszcze zająć psa, aby się nie nudził?

Przeciętny pies śpi czternaście godzin w ciągu doby, a pozostałe dziesięć powinien spędzać na typowych gatunkowo zachowaniach takich jak: zabawa z innymi psami i ludźmi, eksploracja i znaczenie terenu, węszenie, kopanie, obchodzenie i stróżowanie na własnym terenie, pielęgnacja własnego ciała, jedzenie, czy żucie. Psy bardzo często potrzebują innej formy aktywności niż wysiłek fizyczny, aportowanie i wybieganie się. Świadczy o tym wzmożona ruchliwość zwierzęcia w domu, mimo niedawnego powrotu z wyczerpującego i długiego spaceru. Czworonogi, tak jak ludzie, lubią się uczyć i być stymulowane umysłowo. Sposobem na rozładowanie nadmiaru energii pupila i zaspokojenie jego potrzeb są różnego rodzaju zabawki dla psa na smakołyki i maty węchowe.

>>> Zobacz także:

Jeśli nie zaspokoi swoich potrzeb związanych z aktywnością, zacznie sprawiać problemy wychowawcze. Może na przykład obgryzać meble, buty właściciela, nadmiernie szczekać, czy wyć.

Mata węchowa

Czym zatem zająć psa, aby się nie nudził? Pomocna może być w tym mata węchowa, wykonana z grubych frędzli, w których można ukryć psie smaczki. Taka zabawka ma wiele zalet:

Dzięki niej pies może przejawiać typowe dla siebie zachowania, może kopać, rozgryzać, szarpać, niuchać i mieć z tego wielką satysfakcję. Co więcej, to go stymuluje intelektualnie, fizycznie, męczy i on się w końcu czuje, jakby miał pracę

- powiedziała Sonia Maciuszek, behawiorystka.

Matę węchową można kupić w sklepie, ale można też wykonać samemu w domu. Wystarczy do tego gumowa wycieraczka z otworami i polarowe paski, które przeplatamy przez dziury i zawiązujemy na supełek.

Inne gadżety dla psa

Innymi gadżetami, dzięki którym pies nie będzie się nudził są również:

  • miska z podziałką,
  • zabawki interaktywne z przesuwanymi i otwieranymi elementami,
  • "kule smakule" i inne przedmioty do wylizywania.

Wylizywanie jest czynnością, która wycisza psa, szczególnie tego, który boi się zostawać sam w domu

- wyjaśniła behawiorystka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
84
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
04.01.2020
asia
Mam pytanie: piesek ma na sobie bardzo fajne szelki, co to jest za firma? :)