Styl Życia

"Wind of Change" pomaga licealistom w nauce niemieckiego.  Co na to członkowie The Scorpions?

Styl Życia

"Wind of Change" pomaga licealistom w nauce niemieckiego.  Co na to członkowie The Scorpions?

W ubiegłym wieku wszyscy nucili ikoniczną piosenkę "Wind of Change" zespołu The Scorpions. To właśnie ona stała się symbolem upadku Muru Berlińskiego i zapowiadała nadejście zmian. A co ten utwór ma wspólnego z nauką języka niemieckiego? O tym opowiadali w naszym programie nauczycielka Joanna Czuma-Sitek i licealista Dobromir Wojewoda.

Lekcje online to nie lada wyzwanie dla nauczycieli. Każdego dnia muszą stanąć na wysokości zadania, by uczniowie ochoczo angażowali się w naukę zdalną. Jednak dla Joanny Czumy-Sitek -nauczycielki j. niemieckiego w Liceum Artystycznym nr 18 w Zabrzu - nie stanowi to problemu. Jej kreatywność nie zna granic, co potwierdza uczeń Dobromir Wojewoda. Oboje opowiedzieli w naszym programie o niezwykłym projekcie, na który zwrócił uwagę zespół The Scorpions.

Wind of Change - niezwykły projekt

- Język niemiecki to nie tylko gramatyka i słownictwo, ale także przybliżenie kultury krajów niemieckojęzycznych, a między innymi tą kulturą na pewno jest zespół The Scorpions, który stamtąd pochodzi. Moi młodzi uczniowie może nie do końca orientują się, że to zespół niemiecki i chciałam im to przybliżyć - mówiła Joanna Czuma-Sitek.

Pewnego dnia podczas pandemii nauczycielka spacerowała po Katowicach i zobaczyłam puste okna, sklepy i miasto.

- Pomyślałam, że zostaliśmy odizolowani i wieje wiatr zmiany. Wiatr, o którym śpiewali Scorpionsi w pozytywnym kontekście. Tutaj niestety wieje na razie negatywnie, ale myślę, że dla edukacji i komunikacji interpersonalnej może to być wiatr zmiany, który będzie dla nas pozytywny - wyjaśniała nasza rozmówczyni.

I tak Joanna Czuma-Sitek postanowiła przybliżyć uczniom "Wind of Change" i zespół Scorpions. Młodzież miała za zadanie przeanalizować teledysk do wspomnianej piosenki i odpowiedzieć na pytanie, czy kojarzy im się z obecną sytuacją. Ponieważ to liceum artystyczne, uczniowie mieli przedstawić odpowiedź w formie graficznej.  

Reakcja zespołu "The Scorpions"

Autorem jednej z prac jest Dobromir Wojewoda, który przedstawił Scorpionsów w maseczkach.

Patrząc na zdjęcie młodych Scorpionsów pomyślałem, że to są w zasadzie tacy sami młodzi ludzie, jak my. Jedyne, co nas różni to fakt, że teraz wszyscy noszą maseczki, a oni o tym wtedy w ogóle nie myśleli. Więc zestawienie Scorpionsów z maseczkami było dla mnie czymś ciekawym - opowiadał licealista.

Na tym nie koniec. Nauczycielka poszła o krok dalej i prace przesłała zespołowi. Członkowie "The Scorpions" nie przeszli obok nich obojętnie i w odpowiedzi wysłali autografy

Dobromir - jak większość uczniów - początkowo nie wierzył, że muzycy zwrócili  uwagę na twórczość nastolatków.  

- Nie wiem, jak pani Joanna to zrobiła, ale naprawdę jestem pod wrażeniem jej umiejętności (…) Zmotywowało mnie to udziału w dalszych projektach - podkreślił Dobromir Wojewoda. 

Kreatywna nauczycielka języka niemieckiego 

Pani Joanna ma kolejne pomysły. Przyznała, że szczególnie ważne jest dla niej, by poruszać na lekcjach tematy związane ze zdrowiem psychicznym. 

 – Myślę, że sztuka jest tutaj świetnym środkiem wyrazu do tego, żeby umieć sobie poradzić z emocjami, które nas spotykają. Młodzi w szkole artystycznej ważne, by umieli sobie z tym poradzić, żeby jako dojrzali - fajnie weszli w przyszłość. Realizujemy też projekt, który ma na celu pokazanie się artystyczne, ale myślę, że najważniejszym aspektem jest to, że robią to dla kogoś. Uczą się pracować dla kogoś, dzielić się tym, ponieważ to też pomaga na co dzień radzić sobie z różnymi sytuacjami, które nas spotykają - argumentowała nauczycielka.

Zobacz w naszym materiale wideo prace licealistów. 

Zobacz też:

Akcja Podaruj Misia 2020. Która maskotka Fundacji TVN zdobędzie wasze serce?

Rząd nałożył obowiązek zakrywania ust i nosa w pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba

Kłótnie w domu wpływają na życie dziecka. Psycholog ostrzega: "Uczymy się destrukcyjnych schematów"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
65
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0