Jak dbać o włosy latem? Jak je czesać? Jakich kosmetyków używać?

Co włosy mówią o zdrowiu?
Latem włosy są szczególnie narażone na destrukcyjne działanie promieni słonecznych. Jeżeli o nie nie zadbamy, stracą kolor oraz staną się łamliwe i matowe. Co możemy zrobić, by ochrona włosów przed słońcem była efektywna? Jak je czesać? Jakie fryzury będą najlepsze, najwygodniejsze i najprostsze w wykonaniu?
  • Dlaczego ochrona włosów przed słońcem jest ważna?
    • Ochrona włosów przed słońcem – dobre nawyki
      • Ochrona włosów przed słońcem – kosmetyki
        • Ochrona włosów przed słońcem – włosy farbowane

          Jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, lato nie będzie musiało kojarzyć się ze zniszczonymi i matowymi włosami. Trzeba również zmienić drobne, codzienne nawyki.

          Dlaczego ochrona włosów przed słońcem jest ważna?

          Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, co negatywnie wpływa na kondycję włosów podczas letnich miesięcy: wysokie temperatury i ładna pogoda zachęcają do przebywania na zewnątrz. Niestety działanie promieni słonecznych, czyli UV, pogarsza kondycję włosów i sprawia, że prezentują się mało atrakcyjnie. Są łamliwe, tracą połysk i objętość. To dlatego, że łuski włosów odchylają się, a struktura włosa ulega zniszczeniu. Dodatkowo, wskutek działania promieni słonecznych włosy tracą kolor.

          Tak jak w przypadku skóry, włosy są bardziej narażone na negatywne działanie promieniowania UV, gdy są mokre. Ochrona włosów przed słońcem jest zatem szczególnie ważna, gdy spędzamy czas na plaży i kąpiemy się w morzu lub jeziorze.

          Ochrona włosów przed słońcem – dobre nawyki

          Zanim przyjrzymy się temu, po jakie kosmetyki warto sięgnąć latem, zobaczmy, jakie proste ruchy możemy wykonać, by chronić nasze włosy. Czasem wystarczą drobne zmiany nawyków lub wyrobienie ich sobie na nowo.

          Nakrycie głowy – to najprostsza ochrona włosów przed słońcem. Plecione kapelusze z naturalnych materiałów są stylowe i ponadczasowe, zatem warto sięgnąć po taki dodatek, wybierając się na plażę. Podczas aktywności na świeżym powietrzu wygodniejsza może być czapka z daszkiem. Nie zapominajmy, że w upalne dni nakrycie głowy nie tylko pozwoli nam lepiej zadbać o włosy, ale też uchroni przed udarem słonecznym.

          Wiązanie włosów – w kok lub warkocz. W ten sposób włosy są mniej podatne na destrukcyjne działanie promieni UV. Poza tym nie działa na nie wtedy również wiatr, który nie sprzyja naszym włosom.

          • krótkie włosy możesz podkreślić zawiązaną chustką - chustka ochroni włosy przed słońcem,
            • długie włosy możesz związać w dwa warkocze np. "bokserki", fryzurę uzupełnij opaską albo spinką,
              • jeśli masz długie kręcone włosy, możesz je okiełznać za pomocą opaski, a nieposłuszne loki związać tuż nad karkiem.

                Suszenie włosów suszarką – z tego lepiej zrezygnować latem. Włosy są i tak osłabione, a gorące powietrze wzmaga ich łamliwość i podatność na uszkodzenia. Podobnie jak lokówka czy karbownica. Nie sprzyjają one włosom przez cały rok, jednak ich ochrona przed słońcem podczas letnich miesięcy jest szczególnie ważna. Lepiej zatem do tego typu zabiegów wrócić, gdy skończy się sezon plażowy.

                Ochrona włosów przed słońcem – kosmetyki

                Zwykle latem pamiętamy, by przed nadmierną ekspozycją na słońce chronić skórę. Stosujemy kremy z filtrem UV, balsamy i odświeżające mgiełki. Łatwo jednak zapominamy o włosach. One również potrzebują naszej uwagi. Oprócz wymienionych wyżej drobnych trików warto regularnie sięgać po preparaty, które mają za zadanie dbać o ich kondycję. Nie muszą kosztować fortuny – wręcz przeciwnie. Dostaniemy je w każdej drogerii w bardzo przystępnych cenach.

                W celu ochrony włosów przed słońcem podajemy listę kosmetyków, które warto mieć w kosmetyczce.

                1. Olej arganowy – najlepiej naturalny, z jak najkrótszą listą składników. Nie zawsze dostatecznie doceniamy to, co matka natura ma w swojej ofercie. Olej arganowy znakomicie chroni włosy przed utratą wilgoci, odżywia je i ochrania przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto brać go zawsze ze sobą na plażę i wcierać w końcówki po wyjściu z wody.
                  1. Ochronny spray do włosów z filtrem UV – w drogeriach znajdziemy wiele propozycji, w szerokim przedziale cenowym. Pamiętajmy, że kosmetyk wypłukuje się podczas pobytu w wodzie, a z czasem jego działanie się osłabia. Aby ochronić włosy przed słońcem, kosmetyki tego typu trzeba zatem aplikować regularnie, zwłaszcza po każdym wyjściu z wody.
                    1. Odżywka nawilżająca – po całym dniu na świeżym powietrzu włosy trzeba umyć i odpowiednio nawilżyć. Warto sięgnąć po mocno nawilżające preparaty. Aby jednak nadmiernie nie obciążać włosów, lepiej skorzystać z maski, którą się spłukuje, a nie pozostawia na włosach. W ciągu dnia i tak aplikujemy na nie ochronne preparaty i olejki, więc dodatkowy kosmetyk mógłby pozbawić je objętości.

                      Ochrona włosów przed słońcem – włosy farbowane

                      Szczególnie narażone na negatywne działanie promieni UV są włosy farbowane. Zabieg ten sam w sobie wpływa negatywnie na kondycję włosów, które łatwiej się łamią i tracą blask. W miarę możliwości w miesiącach letnich lepiej zrezygnować z farbowania. Pod wpływem słońca kolor łatwo blednie, a na włosach pojawiają się niepożądane przebarwione pasma.

                      Kosmetyki to tylko dodatkowy sposób na dbanie o fryzurę. Jeżeli włosy będą zniszczone długotrwałym farbowaniem, latem możemy jedynie zadbać o to, by ich kondycja się nie pogorszyła. Zatem lepiej odłożyć farbowanie na kilka miesięcy, a latem skoncentrować się na nawilżaniu i regenerowaniu włosów farbowanych.

                      Zobacz film: Co włosy mówią o zdrowiu? Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Zobacz też:

                      15 przyczyn przetłuszczania się włosów. Jak im zaradzić?

                      Olejek tsubaki z kamelii japońskiej – wsparcie dla włosów i skóry

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości