Śniadaniowa ciecierzyca na słono
Składniki:
1,5 szkl. ugotowanej ciecierzycy
1 pomidor
3 pieczarki
1 mała cebula
dowolne inne ulubione warzywa
3 szczypty czarnej soli
0,5 łyżeczki kuminu
0,5 łyżeczki wędzonej papryki
odrobina oleju do smażenia
kawałek średniej cukinii
czarna sól
Przygotowanie:
Ciecierzycę zmiksuj w malakserze z ostrzami typu „S” lub po prostu zmiażdż tłuczkiem do ziemniaków lub rozgnieć zwykłym widelcem – małe cząstki cieciorki powinny być widoczne, nie ma to być gładka masa. Cebulę posiekaj w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanym oleju. Dodaj pozostałe warzywa pokrojone w małe kawałki oraz pieczarki i duś je przez kilka minut, aż będą miękkie. Przełóż do miseczki. Na tej samej patelni podsmaż ciecierzycę, dopraw czarną solą i wlej odrobinę wody, jeżeli masa będzie zbyt sucha. Dodaj przyprawy oraz wcześniej przygotowane warzywa. Całość trzymaj na ogniu jeszcze przez kilka minut, do połączenia smaków. Podawaj z chrupiącym chlebem i dobrą kawą.
Tofucznica ze szparagami
Składniki:
1 kostka tofu naturalnego
0,5 szkl. mleka sojowego
0,25 łyżeczki mielonej kurkumy
0,25 łyżeczki czarnej soli (kala namak)
2-3 łyżki mąki z ciecierzycy
200 g świeżych lub mrożonych kurek
1 pomidor
garść jarmużu
pęczek szczypiorku
odrobina oleju do smażenia
sól
pieprz
Przygotowanie:
Tofu rozdrobnij widelcem w misce średniej wielkości i wymieszaj z mlekiem sojowym, kurkumą oraz czarną solą. Dodaj odrobinę soli i pieprzu. Kurki porządnie namocz i przepłucz wodą. Pomidora pokrój w kostkę, a szczypiorek posiekaj. Na dobrze rozgrzanej patelni podsmaż tofu, aż lekko się zrumieni, a następnie dodaj pomidora, kurki oraz mąkę z ciecierzycy i jarmuż. Smaż przez mniej więcej 5 minut, aż całość będzie ciepła i zeszklona. Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem oraz posyp szczypiorkiem.
Kanapki z awokado, surową cukinią i cytrynowym majonezem
Składniki:
4 kromki pełnoziarnistego pieczywa
0,5 średniej cukinii
1 awokado
odrobina czarnuszki
sól
pieprz
Cytrynowy majonez:
3 łyżki mleka sojowego
1 niepełna łyżeczka octu winnego lub jabłkowego
0,5 łyżeczki musztardy
3 łyżki soku z cytryny
olej rzepakowy
odrobina soli i pieprzu
Przygotowanie:
Korzystając z przepisu na czosnkowy majonez ze strony XXX, przygotuj majonez cytrynowy. Awokado pokrój w grubsze plastry, a cukinię na wąskie paski (obieraczką julienne, podobnie jak na spaghetti z cukinii). Na posmarowanym majonezem pieczywie ułóż cukinię, a na niej awokado. Całość oprósz odrobiną ziaren czarnuszki, dopraw pieprzem i solą.
Wegański gulasz z masłem orzechowym
Składniki:
1 duża marchew
1 puszka krojonych pomidorów lub 1,5 szkl. passaty pomidorowej
1 szkl. ugotowanej czerwonej fasoli
1 cebula
5 większych pieczarek
0,5 papryki
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła orzechowego
2 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżka sosu sojowego
1 szkl. bulionu warzywnego
sól
pieprz
Przygotowanie:
W garnku o grubym dnie na rozgrzanym oleju podsmaż posiekaną cebulę. Dodaj marchew pokrojoną w plasterki oraz posiekane drobno pieczarki. Krótko podsmaż. Dodaj posiekane ząbki czosnku, fasolę, a po chwili pokrojoną paprykę. Wszystko zalej pomidorami lub passatą. Całość duś przez 15 minut. Gdy warzywa zmiękną, dodaj masło orzechowe i sos sojowy. Jeżeli wolisz bardziej płynną konsystencję, możesz dodać bulion warzywny. Gotowy gulasz dopraw do smaku solą oraz pieprzem, a gdy tylko wystygnie, przełóż do lunchboxu.
Buddha bowl z blanszowanym brokułem, prażonymi migdałami, kaszą bulgur, julienne z marchewki i zieloną soczewicą
Składniki:
2 szkl. małych różyczek brokułu
0,5 szkl. migdałów
1 szkl. razowej kaszy bulgur
2 marchewki
1 szkl. zielonej soczewicy
2 szkl. warzywnego bulionu
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka mielonego kuminu
0,5 łyżeczki pieprzu cayenne
1 łyżeczka sezamu
sól
pieprz
Przygotowanie:
Kaszę bulgur ugotuj do miękkości, jednak uważaj, aby się nie rozgotowała. Wymieszaj ją z sosem sojowym i kuminem. Zieloną soczewicę ugotuj w bulionie – możesz ją wcześniej namoczyć w wodzie na kilkanaście minut, aby szybciej zmiękła. Migdały posiekaj i podpraż na suchej patelni. Różyczki brokułu przelej wrzątkiem lub potrzymaj je w nim przez kilka minut – nie trzeba ich gotować. Wymieszaj je z migdałami. Marchew zetrzyj obieraczką julienne i dodaj do brokułów. Dopraw odrobiną soli, pieprzu i pieprzu cayenne. Kaszę przełóż do największej przegródki lunchboxu, w kolejnej umieść zieloną soczewicę, a w najmniejszej brokuły z marchewką i wszystko obsyp sezamem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN