Jak zrobić kompostownik z palet?

Palety
Fot. Michael Moeller / EyeEm / Getty Images
W większości sklepów budowlanych i ogrodniczych sprzedaje się kompostowniki. Ze względu na ich cenę i nieatrakcyjny wygląd część osób nie decyduje się na taki zakup, przy czym problem gromadzenia się odpadów roślinnych nadal pozostaje nierozwiązany. Alternatywnym rozwiązaniem jest właśnie kompostownik z palet, który można wykonać samodzielnie. Jak go zrobić i czy w ogóle warto?

Kompostowniki dostępne w sklepach wykonane są ze sztucznego tworzywa. Wyglądem przypominają duży kosz na śmieci, który nie jest zbyt estetyczny i raczej nie prezentuje się dobrze w wypoczynkowej części ogrodu, w której spędza się najwięcej czasu. Kompostownik z palet drewnianych bardziej wpasowuje się w otoczenie roślin, a co najważniejsze, można przygotować go samodzielnie bardzo prostym sposobem. To nie tylko metoda na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również możliwość kontrolowania składu przyszłego nawozu. Sprawdź, jak zrobić kompostownik z palet i dlaczego warto mieć miejsce na utylizację odpadów organicznych w swoim domu.

Kompostownik z palet – czym jest? Zastosowanie kompostownika

Kompostownik z palet jest własnoręcznie przygotowanym miejscem, w którym można gromadzić wszystkie naturalne odpadki pochodzące z działki. Dzięki jego obecności w ogrodzie można pozbyć się problemu. Wszystkie bioodpady , takie jak liście, przekwitłe kwiaty, skoszona trawa czy powyrywane chwasty, mogą stać się naturalnym nawozem dla roślin. Prace w ogrodzie i tak są konieczne, a kompostownik przy tym samym nakładzie czasu i pracy pozwala na przetworzenie i powtórne wykorzystanie nawet resztek z obiadu.

Kompostownik z palet – jak zrobić użytek ze starych palet i odpadów roślinnych?

Domowy kompostownik pozwala na pełną kontrolę odpadków organicznych oraz utworzenie z nich naturalnego nawozu do roślin ogrodowych. Zamiast kupować drogie i często ciężkie gotowe kompostowniki, można użyć starych, niepotrzebnych palet i dać im drugie życie. Proces budowy jest naprawdę nieskomplikowany i zajmuje niewiele czasu. Wybierając palety, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby miały one odpowiednią wielkość i po połączeniu tworzyły kształt prostokąta.

Jeśli nie masz pod ręką starych palet, zapytaj o nie w sklepach budowlanych, magazynach lub w tartakach w swoim mieście. Wiele ofert dostępnych jest również w internecie. Część z nich jest wystawiana za darmo lub za drobną, symboliczną kwotę, a ich ostateczny koszt i tak zwykle okazuje się mniejszy niż zakup gotowego, sklepowego kompostownika.

Kompostownik z palet – jakie palety wybrać? Materiał i rozmiar

Oczywiście najlepszym wyborem będą palety drewniane . Metalowe wyroby nie sprawdzą się tak dobrze, jak naturalne tworzywo, które w późniejszym okresie będzie również o wiele łatwiejsze w utylizacji. W odróżnieniu od zamykanych kompostowników te wykonane z drewnianych palet lepiej przepuszczają powietrze i umożliwiają odpływ nadmiaru wody, który może gromadzić się podczas kilkudniowych opadów. To niezwykle ważne, ponieważ pożyteczne mikroorganizmy , które przyczyniają się do fermentacji i przetworzenia początkowych odpadów na nawóz, żyją tylko w środowisku tlenowym. Bez dostępu do tlenu nawet biodegradowalne odpady zaczynają gnić, a powstała z nich masa nie nadaje się do nawożenia roślin w ogrodzie. Dobry, naturalny kompost swoją strukturą i zapachem powinien być maksymalnie zbliżony do żyznej ziemi.

Kompostownik z palet nie powinien być zbyt wysoki , co również ma wpływ na zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. Przyjmuje się, że palety powinny mieć maksymalnie 120 cm wysokości i ok. 1,5 m szerokości.

Jak zrobić kompostownik z palet? Instrukcja krok po kroku

Budowa kompostownika nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, jest łatwa i szybka. Oto krótka instrukcja, dzięki której dowiesz się, jak zbudować kompostownik z palet , który posłuży ci nawet przez kilka lat. Jedyne czego potrzebujesz to 5 palet, garść gwoździ i młotek lub wiertarka.

1. Pierwszą paletę połóż poziomo na ziemi. Nie musisz wkopywać jej głęboko w ziemię – pod ciężarem odpadów z pewnością nie będzie się ona przemieszczać.

2. Kolejną paletę przyłóż prostopadle do tej, która znajduje się na ziemi, i wbij w nią kilka gwoździ.

3. Czynność powtórz z pozostałymi paletami, a następnie przymocuj je do siebie nawzajem.

Kompostownik z palet – gdzie umieścić go w ogrodzie?

Decydując się na kompostownik z palet, musisz dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu go wybudujesz. Odpowiednie miejsce pozwoli uniknąć wszystkich nieprzyjemnych skutków wytwarzania naturalnego nawozu na własnej działce, a przede wszystkim – zminimalizuje odczuwanie przykrych zapachów towarzyszących rozkładaniu się i fermentacji bioodpadów. Najlepszą lokalizacją dla kompostowników jest tył ogrodu, miejsce, w którym rzadko przebywają zarówno sami mieszkańcy, jak i sąsiedzi. Warto wybudować kompostownik w miejscu lekko zacienionym . Kompostownik nie powinien być uciążliwy dla osób, których domy znajdują się w bliskim otoczeniu twojej działki.

Jeśli masz dzieci , pamiętaj, aby zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie kompostownika. Umieszczenie go z dala od miejsc, w których przebywają twoje pociechy, pozwoli uchronić je od zrobienia sobie krzywdy czy nawet zatrucia.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!