Kocanki włochate jako kwiaty ogrodowe. Jak je uprawiać i jakie mają właściwości?

Pielęgnacja kocanki włochatej
karayuschij / Getty Images
Źródło: iStockphoto

Kocanki włochate doskonale sprawdzą się jako kwiaty ogrodowe lub wiszące na balkon, głównie ze względu na swoje ozdobne liście. Jednak atrakcyjny wygląd to nie jedyna zaleta tej rośliny. Jeśli bardziej zależy nam na samym kwiecie, lepiej wybrać np. kocankę piaskową.

Kocanki mają liczne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, dlatego warto stosować susz lub olej z niej pozyskiwany. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować kocankę włochatą, włoską oraz piaskową i do czego można wykorzystać niezwykłe działanie roślin.

Kocanki włochate jako kwiaty balkonowe wiszące i ogrodowe - uprawa

Kocanka włochata pochodzi z Afryki i z natury jest rośliną wieloletnią, jednak w naszym klimacie należy ją traktować jako roślinę jednoroczną, ponieważ zwykle przemarza zimą. Uprawiając ten typ kocanki jako kwiaty ogrodowe , powinno się posadzić je w dobrze nasłonecznionym miejscu, w żyznej ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Trzeba również pamiętać, by podłoże było nieco wilgotne, nie można też przesadzać z podlewaniem. Przy zbyt dużej ilości wody kocanki włochate łatwo gniją, a przy niedoborze roślina szybko więdnie. Bardzo dobrze sprawdzają się one jako rośliny okrywowe, szczególnie odmiana “Silver”. Rozmnażanie kocanki włochatej najlepiej przeprowadzać za pomocą sadzonek.

Kocanki włochate to również dobre rozwiązanie, gdy zastanawiamy się, jakie rośliny na balkon posadzić, by komponowały się np. z kolorowymi kwiatami. Doskonale wypełnią wolną przestrzeń, a przy tym będą stanowić piękne tło. Bylina ta dorasta do 30, a czasami nawet 60 cm, dlatego należy zrobić jej nieco miejsca. Zimą można spróbować przenieść ją pod dach, nie ma jednak gwarancji, że nie straci swojego atrakcyjnego wyglądu.

Kocankę włochatą można także posadzić jako kwiaty wiszące na balkon , pięknie prezentuje się w koszach, gdyż posiada wyjątkowo dekoracyjne liście. Jednak przy takiej hodowli jej pędy mogą dorastać do ponad 1 m długości. Kocanki dobrze prezentują się zawieszone w koszyczkach, a jako kwiaty zwisające na balkon potrafią doskonale okryć balustradę.

Kocanka włoska - ogrodowa uprawa i właściwości

Kocanka włoska bywa nazywana też Drzewkiem Curry, Maggi lub Curry Plant i pod tymi nazwami często sprzedawana jest w sklepach ogrodniczych. Wszystko ze względu na charakterystyczny zapach rośliny, przypominający te przyprawy, szczególnie wydzielany przy poruszaniu liści. W przeciwieństwie do kocanki włochatej, nie nadaje się do hodowania jako kwiat doniczkowy zwisający , ponieważ jest krzewinką. Dzięki temu, że roślina ta jest wiecznie zimozielona, stanowi doskonały dodatek do naszych ogrodów. Można co prawda uprawiać ją w donicy jak kocankę balkonową, jednak należy pamiętać, że dorasta nawet do 70 cm wysokości, a przy regularnym podcinaniu staje się mocno rozłożysta. Wyjątek stanowi uprawa kocanek włoskich jako roślin jednorocznych, w wyniku czego osiągają one wysokość do 30 cm (w tym przypadku niewskazane jest ich przycinanie). Jako że roślina ta pochodzi ze słonecznej Italii, szczególnie lubi nasłonecznione stanowiska, gdzie ma szansę stać się wyjątkowo okazała.

Właściwości i aromat kocanki włoskiej są wysoko cenione w kuchni, dlatego jest stosowana jako dodatek do rozmaitych dań, w tym mięsnych, rybnych czy warzywnych. Nie tylko poprawią ich smak, lecz także pomogą obniżyć cholesterol.

Jednak to nie wszystkie zalety, jakie posiada kocanka. Roślina ta znajduje również zastosowanie w leczeniu problemów ze skórą, w tym bielactwa, blizn i trądziku, w zwalczaniu migren, a nawet do łagodzenia bólu mięśni. W tym celu najlepiej zastosować olej z kocanki lub wrzucić kilka obciętych pędów do kąpieli.

W przeciwieństwie do kocanki zwisającej , w przypadku włoskiej odmiany zastosowanie znajdują przede wszystkim kwiaty. Nie tylko w charakterze pięknej ozdoby ogrodów i dodatku do suszonych bukietów, lecz także jako produkt leczniczy. To właśnie one zawierają bowiem najwięcej cennych substancji czynnych. Najlepiej zbierać kwiaty kocanki w lipcu i stosować jako napar w celu oczyszczenia organizmu albo przemywać skórę twarzy, żeby pozbyć się z niej niedoskonałości.

Złocisty kwiat kocanki piaskowej - uprawa, właściwości lecznicze

Kocanka piaskowa występuje pospolicie w praktycznie całej Europie, w tym i w Polsce. Ta wieloletnia roślina jest niezwykle łatwa w uprawie i nie ma szczególnych wymagań. Najlepsza będzie dla niej piaszczysta gleba i miejsca o dość dużym nasłonecznieniu. Kocanki piaszczyste raczej nie są hodowane w charakterze kwiatów na balkon . Pomimo że rosną pospolicie, rośliny te są objęte częściową ochroną.

W przypadku piaskowej kocanki to właśnie kwiat jest prawdziwą skarbnicą substancji czynnych. Przygotowany z niego napar pomaga w dolegliwościach układu trawiennego oraz wspomaga pracę wątroby. Ma również działanie żółciopędne. Z kolei olej z kwiatów tej rośliny pomaga w przypadku cery naczynkowej, alergii skórnych czy występowania zmian trądzikowych.

Wszystkie gatunki kocanki mają nam coś do zaoferowania. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj, by w pełni cieszyć się jej pięknem i niezwykłymi właściwościami.

Zobacz film: Dywany kwiatów

Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie