Klauzula sumienia w aptekach?
W ubiegły czwartek Sejm w uchwalił nowelizację ustawy o zawodzie farmaceuty. O ustawie wspomniał Rafał Gębura, podczas Przeglądu Prasy w Dzień Dobry TVN.
Droga Ewo, Agnieszko, być może już niedługo, kiedy udacie się do apteki i będziecie miały taką ochotę i pokusę, żeby kupić na przykład opakowanie prezerwatyw, albo na przykład taki plaster antykoncepcyjny, to możecie usłyszeć, że: "niestety nie"
- powiedział Rafał Gębura.
Jak czytamy w najnowszej "Polityce", "do tej pory farmaceuta mógł odmówić wydania tylko produktów leczniczych - są nimi np. produkty leczenia otyłości, które działają poprzez zwiększenie metabolizmu".
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich domagało się takiego prawa
Agnieszka Woźniak-Starak dopytała, czy chodzi o klauzulę sumienia. W odpowiedzi Rafał Gębura przytoczył fragment najnowszego artykułu "Polityki"
Nowe prawo dla farmaceutów przypomina słynną klauzulę sumienia - a w każdym razie może mieć podobne do niej skutki. Tego typu zapisów pozwalających na odmowę sprzedaży antykoncepcji od kilku lat domagało się Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich
- czytamy.
Podczas drugiego czytania kluby zgłosiły szereg poprawek do rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Projektem ponownie zajmie się komisja zdrowia. Artykuł tygodnika wywołał kontrowersje. W sprawie zabrała głos Naczelna Izba Aptekarska.
Ustawa o zawodzie farmaceuty bez klauzuli sumienia
W sprawie nowej ustawy zabrał głos rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Napisał on na Twitterze:
#stopfakenews: projekt #UoZF bez #klauzulasumienia. Farmaceuta może odmówić wydania: leku - jeśli może być wykorzystany w celach pozamedycznych, np. nieletni kupuje lek na katar, żeby odurzać się pseudoefedryną;
- informował Tomasz Leleno i dodał we wpisie, że aptekarz może także odmówić sprzedaży wyrobu medycznego narkomanowi, np. igieł czy strzykawek.
W sprawie zabrał głos także Radosław Fogiel:
Fejk albo co najmniej daleko idąca manipulacja . Dotychczasowe przepisy, umożliwiające farmaceucie odmowę sprzedaży np. pięciu butelek syropu na kaszel z efedryną idącemu na imprezę nastolatkowi, zostały poszerzone o tyle, że oprócz leków obejmują wyroby medyczne
Doniesienia o tym, jakoby aptekarze mogli odmawiać sprzedaży środków antykoncepcyjnych, skomentowała także Naczelna Izba Aptekarska i opublikowała oficjalne stanowisko w sprawie:
Stanowczo dementujemy te nieprawdziwe informacje i sprzeciwiamy się dalszemu ich rozpowszechnianiu
NIA podkreśliła, że w procedowanym projekcie ustawy nie ma zapisów o tzw. klauzuli sumienia.
Prawo odmowy wydania z apteki określonych produktów leczniczych, ściśle reguluje art. 96 ust. 5 ustawy Prawo farmaceutyczne, które jednoznacznie wskazuje na przesłanki jakie mogą kierować farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym podczas podejmowania decyzji o odmowie. Należą do nich m.in. sytuacje, w których wydanie produktu może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta lub gdy istnieje podejrzenie o zastosowaniu danego preparatu leczniczego w celach pozamedycznych (np. odurzenie pseudoefedryną).
- czytamy w oświadczeniu.
Procedowany obecnie w Parlamencie RP projekt ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza prawo do odmowy wydania produktu o wyroby medyczne, jednak wyłącznie w szczególnych przypadkach, gdy mogą one zostać użyte w celach pozamedycznych. Na rynku dostępnych jest dziś wiele produktów o statusie wyrobów medycznych, które jeszcze do niedawna były zarejestrowane jako leki.
- informuje Naczelna Izba Aptekarska.
Omawiany projekt ustawy nie zawiera przepisów związanych z tzw. klauzulą sumienia, od wielu lat obowiązującą choćby w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Przypisywanie obecnie procedowanym przepisom podobnych rozwiązań jest manipulacją i próbą dyskredytacji projektu ustawy. Zwracamy się więc z prośbą o zaprzestanie publikowania nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji.
- dodano.
Zobacz też:
Sejm przegłosował ustawę covidową. Czy szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?
Koronawirus może uszkadzać barierę krew-mózg? Są najnowsze badania
W jednym regionie już zabrakło respiratorów. Co na to wojewoda?
Zobacz wideo: Antykoncepcja długoterminowa. Czy można pozbyć się miesiączki?
Autor: Karolina Rybińska
Źródło: Polityka/Rzeczpospolita/PAP
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto