Zwierzęta

Kapucynka jako zwierzę domowe. "Są jak dzieci. Trzeba mieć oczy dookoła głowy"

Zwierzęta

Kapucynka jako zwierzę domowe. "Są jak dzieci. Trzeba mieć oczy dookoła głowy"

Małpka kapucynka to bardzo inteligentne zwierzę, które potrafi malować, opiekować się ludźmi i pływać. Kapucynki zamieszkujące lasy jedzą owoce, liście, orzechy, a nawet małe ptaki, pająki i owady. Jak wygląda hodowla kapucynki w domu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Mariusz Kolinko, właściciel małpki Chico i Adam Stanowski, właściciel Teo.

Małpka kapucynka to ssak z rodziny płaksowatych, czyli z infrarzędu małpokształtnych. Małpy płaksowate (Cebidae) występują w Ameryce Południowej już od epoki oligoceńskiej. Charakteryzują się małym rozmiarem ciała, długim ogonem, a także uroczymi dużymi oczami.

>>> Zobacz także:

Małpka kapucynka

Wyróżniamy trzy gatunki małpy z rodziny płaksowatych: kapucynkę białoczelną, czarno-białą i czubatą.

Kapucynka białoczelna (Cebus albifrons) zamieszkuje Kolumbię i niektóre państwa Ameryki Południowej. Osiąga niewielkie rozmiary, a jej maksymalna długość ciała wynosi 45 cm. Dodatkowych centymetrów dodaje jej ogon, który mierzy około 50 cm. Samce ważą ok. 3,4 kg, samice zaś 2,9 kg. Kapucynki białoczelne mają jasnobrązowe umaszczenie.

Kapucynka czarno-biała (Cebus capucinus) jest mniejsza od białoczelnej, bo osiąga rozmiar ok. 30 cm. Ogon małpki ma ok. 40 cm, a jej waga wynosi od 1 do 4 kg. Te kapucynki występują w Ameryce Środkowej i żyją maksymalnie 30 lat.

Kapucynka czubata (Sapajus apella) to mieszkanka Ameryki Południowej – jest najbardziej rozpowszechnioną kapucynką na tamtym terenie. Waży od 1,3 do 4,8 kg i mierzy maksymalnie 46 cm, natomiast jej ogon ma od 38 do 49 cm długości.

Hodowla małpki w domu

Małpki to zwierzęta egzotyczne, niepowszechne w polskich domach. Hodowla kapucynek wymaga odpowiedniej wiedzy, zaangażowania, odpowiedzialności i przede wszystkim miłości. Małpki dostępne w sprzedaży w Polsce powinny mieć wszelkie niezbędne dokumenty potwierdzające ich pochodzenie, legalność i świadectwo urodzenia.

Ile kosztuje małpka

Małpka kosztuje tyle, ile dobry samochód.

- powiedział Mariusz Kolinko, właściciel małpki Chico.

Jak wygląda hodowla małpki kapucynki?

Małpka kapucynka należy do bardzo towarzyskich i miłych zwierząt – zachowuje się przyjaźnie szczególnie w stosunku do właściciela. W relacjach z obcymi może wykazywać się agresją i niezadowoleniem. Najważniejsze jest odpowiednie traktowanie małpki, która odwdzięcza się tym samym. Kapucynka domowa reaguje na imię, komendy i prośby. Odpowiednie szkolenie małpki sprawi, że będzie pomagała osobom chorym i niepełnosprawnym albo przynosiła nam drobne przedmioty.

Małpki nie możemy nieustannie trzymać w klatce, ponieważ należy do zwierząt energicznych, dla których ruch jest nieodłączną częścią życia. Możemy wyposażyć się w wolierę lub dużą klatkę, która będzie konieczna w przypadku opuszczania przez nas domu. Małpki należą do zwierząt bardzo ciekawskich – pozostawione same w domu mogą napsocić.

Minimalne wymiary klatki to 100x100x160 cm. Należy w niej umieścić pudełko lub łóżeczko wyścielone miękkim materiałem, liny, huśtawkę, a także zabawki, do których małpki uwielbiają się przytulać.

Co jedzą kapucynki?

Dieta kapucynki powinna być podobna do tej w warunkach naturalnych, czyli bogata w warzywa, owoce, chude mięso i orzechy. Dodatkowo hodowle zalecają karmienie małpek ryżem, makaronem lub jogurtami. Każdy produkt musi być zdrowy i jak najmniej przetworzony. Kapucynki należy karmić 2–3 razy dziennie wyłącznie świeżym jedzeniem. Małpki wymagają stałego dostępu do czystej wody, którą możemy dosłodzić miodem lub owocami. Jeśli mamy taką możliwość, uzupełniajmy dietę kapucynki o larwy mączniaka lub świerszcze albo gotowe produkty zawierające owady, które można kupić w sklepach zoologicznych i wędkarskich.

Kapucynka oswojona a ręcznie wykarmiona

Istnieje znaczna różnica między kapucynką oswojoną, a tą ręcznie wykarmioną. Pierwszy przypadek polega na wykarmieniu małpki przez biologicznych rodziców lub stado. Kapucynka stale z nimi przebywa, zatem ciężko reaguje na rozstanie z towarzystwem innych małp.

Osobniki ręcznie wykarmione wymagają stałej opieki człowieka. Takie kapucynki są karmione co godzinę w dzień i w nocy. Potrzebują dużo czułości i stałej opieki. Zaangażowanie człowieka sprawia, że małpka czuje się jak prawdziwy członek rodziny, którego możemy wszędzie ze sobą zabrać. Te zwierzęta chłoną od człowieka bardzo dużo ludzkich cech. W początkowym okresie życia bawią się zabawkami, a w szczególności grzechotkami. Uwielbiają oglądać telewizję i słuchać muzyki. Swoją energię powinny wykorzystać na zabawę, wspinaczkę i spacery.

Na zakup małpki należy decydować się wtedy, gdy jesteśmy dyspozycyjni i rzadko podróżujemy. Kapucynki nie lubią spędzać dni samotnie, a rozstanie z opiekunem może je bardzo zdenerwować.

Małpki kapucynki w warunkach domowych żyją od 30 do 40 lat, ale niektóre choroby człowieka mogą być dla nich niebezpieczne. Należą do nich stosunkowo delikatne problemy zdrowotne, takie jak: opryszczka, grypa czy przeziębienie. W trakcie choroby trzeba więc ograniczyć całowanie małpki.


Co sądzisz o tym artykule?
75
90
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
12
29.04.2021
Wiktoria
Śmieszy mnie to, że ludzie tutaj pisaali o tym że zwierze to nie zabawka ale jak wasz dzidziuś zechce pieska lub inne zwierze domowe to odrazu kupują. ŻENADA
21.02.2021
Zuzia
Ile kosztuje duża małpka Kapucynka
05.11.2019
Przykre
Biedne zwierzęta....
27.10.2019
Karol
Udomowione zwierze nie jest dzikie tylko egzotyczne, wiele gatunków zwierząt nie miałoby szans na przetrwanie w ciagle pomniejszających się ich naturalnych obszarach gdyby nie prywatne hodowle, które tylko powiększają występowanie tych egzotycznych zwierząt, nic nie odbierając naturze.
19.09.2019
Marta
A niby tacy świadomi i inteligentni ludzie budują TVN, a tu brak podstawowej wiedzy. Nie należy promować trzymania dzikich zwierząt w domach, to jest karygodne, okrutne, znowu mada dla próżnych ludzi którzy chcą przyciągnąć uwagę innych za pomocą biednych zwierząt. Słabe, wstydź się Tvn
19.09.2019
Kaaemm
Jestem absolutnie na NIE!!! Zwierze to nie zabawka! Tylko po co promować coś takiego w telewizji?!!! Dla własnych uciech ludzie kupują małpki i traktują je jak dzieci, a przecież to dzikie zwierze które ma swoje potrzeby! Nie popieram!!!
19.09.2019
kasias33
jak można promować trzymanie kapucynek w domu? one powinny być na wolności! czy wam się w głowach poprzewracało?
19.09.2019
Sadi
Promowanie bezmyślnego stylu życia
19.09.2019
Nadgs
Żenada. Ludzie nie potrafią się kotem/psem zająć a wy promujecie opiekę nad dzikim zwierzęciem. Literatura na temat tego, jak szkodliwe jest trzymanie w domu dzikich zwierząt jest obszerna. Chyba nawet u was sbyl ekspert mówiący o tym, pryz okazji innego reportażu. Może następny materiał o tym jak torturowanie słoni w cyrkach jest w porządku?
Wstyd.
19.09.2019
ZJ
To ma być jakaś promocja bezmyślnego stylu życia? Trzymania zwierząt jak zabawki? Lekką ręką opisany imprinting tego "ręcznego karmienia", kiedy odrywa się maluszki od matek, po to żeby wdrukować nienaturalne gatunkowi zachowania? Na całym cywilizowanym świecie zoologowie traktują się to jako znęcanie nad zwierzętami, a tu niespodzianka - Dzień Dobry TVN zakłada cyrk.
18.09.2019
BS
Szanowni Państwo,
Jako widz państwa programu jestem zniesmaczona prezentowaniem w nim ludzi posiadających w domu małpy, które są kupowane żeby dla zaspokojenia czyjejś zachcianki spędzały życie jako maskotki. Kupowanie i trzymanie takich zwierząt w domach jest jak trzymanie psa przez całe życie na łańcuchu. To nie są zwierzęta od tysięcy lat przebywające w towarzystwie człowieka, są to takie same zwierzęta jak te żyjące na wolności, z takimi samymi potrzebami, które nie są możliwe do zaspokojenia w czyimś mieszkaniu. Pokazując posiadaczy małp i innych nietypowych zwierząt w swoim programie napędzają państwo modę na posiadanie takich zwierząt i jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, w godzinach porannych będę preferować programy konkurencji.
18.09.2019
Maciej
Jako stały widz państwa programu jestem zniesmaczony prezentowaniem w nim ludzi posiadających w domu małpy, które służą za domowe maskotki. Kupowanie i trzymanie takich zwierząt w domach to jak trzymanie psa przez całe życie na łańcuchu. To nie są zwierzęta od tysięcy lat przebywające w towarzystwie człowieka, są to takie same zwierzęta jak te żyjące na wolności, z takimi samymi potrzebami, które nie są możliwe do zaspokojenia w czyimś mieszkaniu. Pokazując posiadaczy małp i innych nietypowych zwierząt w swoim programie napędzają państwo modę na posiadanie takich zwierząt i jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, w godzinach porannych będę preferować programy konkurencji.
Rozwiń wszystkie komentarzy