Newsy

Jednorazowe naczynia i słomki znikną z rynku. Kiedy zacznie obowiązywać ten przepis? 

słomki plastikowe

Remains Healthy/Pixabay

Newsy

Jednorazowe naczynia i słomki znikną z rynku. Kiedy zacznie obowiązywać ten przepis? 

słomki plastikowe

Remains Healthy/Pixabay

Jednorazowe kubki, talerze i słomki to przedmioty, z którymi przyjdzie nam się pożegnać. Znikną bowiem wkrótce ze sklepów, restauracji i hoteli. Powodem jest unijny zakaz dotyczący wyrobów z plastiku, który powinna wdrożyć także Polska. Niektóre firmy i samorządy już wprowadziły stosowne ograniczenia. 

Jednorazowe kubki, talerze i słomki - zakaz  

Ze sklepów, restauracji i hoteli znikną jednorazowe kubki, talerze i słomki. Zmiany już w te wakacje - pisze  "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że do 3 lipca Polska powinna wdrożyć unijny zakaz dotyczący wyrobów z plastiku. 

- Chcemy zmniejszyć ilość odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – mówi  Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie ruszyły prace nad przepisami.

Z rynku znikną między innymi kubki, talerzyki i słomki. Zużycie innych produktów, dla których nie ma ekologicznych zamienników, także zostanie mocno ograniczone. Zmiany są konieczne, bo powolny proces rozkładu powoduje, że plastik akumuluje się w morzach, oceanach, a także na plażach na całym świecie.

UE - zakaz dotyczący wyrobów z plastiku 

Wiele firm już zaczęło się dostosowywać do ograniczeń wynikających z unijnej dyrektywy. 

- Trudno już znaleźć w polskich sklepach np. patyczki do uszu z plastikowymi elementami. Coraz mniej sprzedaje się plastikowych słomek – wylicza Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.

W ślad za firmami idą samorządy, które zakazują w urzędach używania jednorazowych naczyń i butelek. Jednak nie jest to proste. 

- Brakuje wyraźnej podstawy prawnej w ustawie. Wojewodowie podważają więc uchwały podejmowane w tej sprawie – tłumaczy Leszek Świętalski, ekspert ds. odpadów.

Wśród samorządów, które wprowadziły ograniczenia dotyczące plastiku, jest Wałbrzych. 

- Trzeba edukować, informować. To tak jak z paleniem papierosów 30 lat temu. Mało kto pamięta, że palono je nawet u lekarza – mówi "Rzeczpospolitej" Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. 

W 2021 roku żegnamy się z jednorazowym plastikiem. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania w bloku. "Zapłaciłem za trzy lokale, a mieszkam w jednym"

Jak skutecznie inwestować małe kwoty? Ekonomista radzi: "Zwykle rzeczy, które są modne, są drogie"

Kochasz spać? Niektórzy zrobili z tego biznes i zarabiają duże pieniądze

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0