Jaka długość krawata jest prawidłowa?

Mężczyzna wiąże krawat przed lustrem
Mężczyzna wiąże krawat przed lustrem
Źródło: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images
Prawidłowa długość krawata to prawdziwe utrapienie dla niektórych mężczyzn. Wielu z nich wiąże go bowiem na nieodpowiedniej wysokości. Mimo, że nie wszyscy zauważają tego rodzaju szczegół, to według stylistów takie posunięcie należy do poważnego modowego faux pas.

Niestety mało osób zdaje sobie sprawę, jaka długość krawata jest prawidłowa. Brak wiedzy na ten temat dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pora więc nadrobić zaległości i dowiedzieć się na jakiej wysokości go wiązać, aby nie popełnić błędu.

Krawat – długość, szerokość, materiał

Krawat jest popularnym dodatkiem do wielu formalnych stylizacji. Długości tej części garderoby dostępne na rynku to zwykle od ok. 146 do 156 cm – można je dowolnie skracać. Warto jednak wiedzieć, jak robić to prawidłowo. W znalezieniu idealnej długości krawata pomogą różne techniki jego wiązania czy metody tworzenia węzłów. Z kolei ustalenie idealnej szerokości jest dużo prostsze. Dopasowując go do marynarki o wąskich klapach, krawat również powinien być wąski, do klap szerokich należy natomiast dobrać proporcjonalnie szerszy. Pozwala to utrzymać harmonię i jednocześnie konsekwencję w tworzeniu modowego imagu. Co ciekawe, istnieje nieformalna reguła mówiąca o tym, że długość zawiązanego wąskiego krawata może być o 2 centymetry mniejsza od długości szerokich modeli.

Oprócz wymiarów tego męskiego dodatku ważna jest także jakość wykonania. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego może być on wykonany, warto polecić modele z jedwabiu. Należą one do najczęściej wybieranych. Tkanina ta prezentuje się najbardziej elegancko i pasuje na szereg różnych okazji. Do tego jest niezwykle trwała, nie mechaci się ani nie odkształca. Wielu mężczyzn często wybiera także krawaty z domieszką kaszmiru czy wełny.

Jakiej długości powinien być krawat?

Dobrze dobrany krawat powinien idealnie komponować się z pozostałymi częściami ubioru. Całość musi być harmonijna i elegancka. Odpowiednia długość krawata zależna jest od kilku podstawowych czynników. Jednym z bardziej kluczowych jest jego rodzaj. Przy rozważaniu długości krawata należy więc przede wszystkim ustalić, z jakim materiałem ma się do czynienia. Okazuje się, że w zależności od rodzaju tkaniny jego idealne umiejscowienie może się nieco różnić. Odpowiednia długość krawata to taka, przy której jego końcówka znajduje się przy górnej krawędzi paska od spodni.

Dopuszczalna granica błędu wynosi ok. 1 cm. Krawat może być więc nieco dłuższy, ale nigdy odwrotnie. Między nim a paskiem nie powinna tworzyć się żadna widoczna luka.

W złym tonie jest dodatek, który kończy się na wysokości kieszeni, "wisząc" na rozporku. Nie jest także mile widziany krawat schowany w spodnie czy, co gorsza, ukryty między guzikami koszuli. Modową gafą jest także sytuacja, w której węższa końcówka krawata zwisa niżej niż szersza. Nie wygląda to ani estetycznie, ani tym bardziej elegancko.

W przypadku krawata dzierganego o prostokątnym wykończeniu, zwanego potocznie "knit", idealna długość to taka, kiedy jego koniec znajduje się ok. 2 cm nad krawędzią paska. Odstępstwo od reguły idealnej długości dopuszcza też krawat typu "śledź" stosowany chętnie do nonszalanckich stylizacji, np. w połączeniu ze sportową marynarką. Jego koniec przypada mniej więcej w okolicy pępka. W przypadku spodni z wysokim stanem, do których nosi się zwykle szelki, krawat powinien sięgać ok. 10 centymetrów poniżej linii brzegowej spodni. Jego koniec powinien znajdować się przed dolnym guzkiem marynarki. W takiej konfiguracji zachowana jest prawidłowa harmonia stroju.

Jak dopasować długość krawata do wzrostu?

W sklepach zwykle trudno znaleźć krawaty dedykowane mężczyznom bardzo niskim lub bardzo wysokim. Dostępne modele są najczęściej uniwersalnej długości. Odpowiednią długość krawata dla osoby o niskim wzroście można oczywiście uzyskać, skracając go. Lepiej jednak nie robić tego na własną rękę. Zdecydowanie lepiej oddać sprawę w ręce profesjonalnej krawcowej. Pomocne mogą się również okazać niektóre techniki wiązania. W regulowaniu długości krawata sprawdzi się np. popularny węzeł windsor lub węzeł podwójny. Dzięki nim można doskonale manipulować wysokością, na jakiej znajdować będzie się końcówka krawata. Z kolei w przypadku mężczyzn, którzy mają powyżej 190 cm wzrostu, doskonale sprawdzą się modele o długości 160 cm. Krawaty o takiej długości trudno spotkać w sklepach, ale można zamówić je na specjalne życzenie. W razie braku czasu czy funduszy, można ostatecznie kupić krawat o standardowej długości i zamaskować jego dolną część, np. pod zapiętą marynarką.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Marek Raczkowski uczy się… wiązać krawat u Łukasza Jakóbiaka

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Prezydent ogłosił decyzję ws. tabletki "dzień po"

Prezydent ogłosił decyzję ws. tabletki "dzień po"

Ile kosztuje majonez w sklepie? Ceny mogą zaskoczyć

Ile kosztuje majonez w sklepie? Ceny mogą zaskoczyć

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze