Porady stylistki

Rodzaje męskich garniturów. Kiedy i jaki garnitur należy założyć?

Rudy mężczyzna w garniturze

Fot. 10'000 Hours / Getty Images

Porady stylistki

Rodzaje męskich garniturów. Kiedy i jaki garnitur należy założyć?

Rudy mężczyzna w garniturze

Fot. 10'000 Hours / Getty Images

Garnitur to elegancki ubiór dla mężczyzny, który zakłada się na szczególne okazje, a także do pracy czy na imprezy towarzyskie. Garnitury w zależności od przeznaczenia różnią się krojem i kolorem. Oferta jest naprawdę szeroka i obejmuje garnitury dwu- lub trzyczęściowe. Ważna jest wiedza na temat tego, kiedy jaki garnitur należy nosić.

  • Garnitury męskie – podział
  • Garnitury męskie sportowe
  • Eleganckie garnitury męskie do ślubu
  • Kolorowe garnitury męskie


Zobacz też: Plecak do garnituru? Nigdy! Zobacz, jak nosić garnitur i nie popełniać wpadek


Garnitury dwuczęściowe składają się z marynarki i spodni, zaś trzyczęściowe mają dodatkowo kamizelkę. Klasyczny garnitur nazywany jest wieczorowym lub wizytowym i zakładany jest na specjalne okazje. W tej kategorii mieszczą się garnitury męskie ślubne.

Garnitury męskie – podział

Garnitur męski dwuczęściowy składa się z marynarki i spodni, do trzyczęściowego dołączona jest kamizelka. Marynarki zapinają się na dwa lub trzy guziki, spodnie zaś mogą być z mankietami lub bez nich. W przypadku marynarki zapinanej na dwa guziki, po bokach znajdują się dwa rozcięcia, marynarka z trzema guzikami będzie miała jedno rozcięcie z tyłu lub dwa symetrycznie rozłożone po bokach. Garnitury noszone są na różne okazje, w związku z tym dzieli się je na:

1. Klasyczny garnitur wieczorowy, wizytowy – ma zamknięte klapy marynarki i proste kieszenie bez patek oraz spodnie bez mankietów; w tej kategorii garniturów znajdują się garnitury męskie na ślub .

2. Garnitur sportowy to strój nieformalny, dlatego można go śmiało nosić na imprezy towarzyskie. Zazwyczaj podobny jest do klasycznego, jednak zauważalne są pewne różnice – spodnie mogą mieć mankiety, marynarka większe kieszenie, najczęściej nakładane lub skośne. Koszula noszona do niego może mieć dowolny kolor, podczas gdy do klasycznego nosi się tylko białą.

3. Garnitur roboczy (biurowy) – służy do noszenia do pracy, zazwyczaj jest granatowy, szary lub brązowy. Marynarka zapinana jest na dwa lub trzy guziki, ma otwarte klapy i kieszenie z patkami.

Zobacz film: Kolorowe skarpetki do garnituru? Źródło: Dzień Dobry TVN

Garnitury męskie sportowe

Garnitur męski sportowy nazywany jest także spacerowym i jest nieformalną wersją garnituru, inaczej mówiąc – nie jest garniturem wizytowym. Taki garnitur uszyty jest zazwyczaj z flaneli, tweedu czy bawełny. W tej właśnie kategorii mieszczą się także garnitury męskie z lnu . Sportowe garnitury męskie nie muszą być gładkie – bardzo często spotyka się deseń taki jak kratka czy jodełka. Kolorystyka jest tu dowolna, co oznacza, że sportowy garnitur może być szary, niebieski, zielony, brązowy czy beżowy. Ten typ to także letnie garnitury męskie . Ponieważ garnitur sportowy jest strojem nieformalnym, zarówno marynarka, jak i spodnie nie są objęte żadnymi sztywnymi zasadami. Marynarka może być jedno- lub dwurzędowa, z rozcięciem z tyłu, klapami otwartymi lub zamkniętymi, ze skośnymi kieszeniami z patkami. Występuje w zestawie ze spodniami, które mają mankiety. Do garnituru sportowego można założyć dowolną koszulę, krawat lub fular oraz kolorowe skarpety.

Eleganckie garnitury męskie do ślubu

Garnitury męskie na ślub to klasyka – najczęściej właśnie taki strój wybiera pan młody. Nie każdy rodzaj garnituru nadaje się jednak do ślubu. Jaki wybrać, by wyglądać dobrze i nie popełnić faux pas? W ten ważny dzień można założyć garnitur jedno- lub dwurzędowy. W przypadku jednorzędowego nie wolno zapomnieć o kamizelce do kompletu. Do garnituru dwurzędowego nie zakłada się kamizelki, ale trzeba pamiętać, że marynarka musi pozostać zapięta przez cały czas. Jednorzędowe garnitury męskie na wesele mają klapy zamknięte (szpiczaste), cięte po skosie, bez zaokrąglenia. Trzeba pamiętać, że marynarka może być zapinana na jeden guzik lub na dwa. W drugim przypadku dolny guzik jest zawsze odpięty. Tak samo dzieje się w przypadku kamizelki, tu również ostatni guzik pozostaje odpięty. Panowie decydujący się na kamizelkę powinni założyć szelki zamiast paska, który źle się prezentuje w zestawieniu z kamizelką. Kolejnym dylematem przy wyborze garnituru ślubnego jest kolor. Najlepiej sprawdzą się garnitury męskie granatowe lub szare. Dodatki do garnituru ślubnego to przede wszystkim biała koszula z mankietami zapinanymi na spinki, skarpety dobrane kolorem do spodni i czarne buty oxfordy.

Kolorowe garnitury męskie

Garnitur męski nie musi być czarny czy granatowy, możliwości jest wiele, trzeba tylko wiedzieć, kiedy można włożyć kolorowy garnitur. Białe garnitury męskie są synonimem elegancji dla Włochów. Taki garnitur można zakładać na spotkania towarzyskie czy imprezy, jak np. wesele. Coraz większą popularnością cieszą się kolorowe garnitury męskie , które najczęściej noszone są przez młodych mężczyzn. To jednak nie tylko garnitury gładkie w nietypowych kolorach, ale przede wszystkim garnitury we wzory: z symbolem ulubionego bohatera, banknotami, flagami, moro czy ze wzorami geometrycznymi. Eleganckie garnitury męskie ze wzorami mogą być doskonałym pomysłem na kreację świąteczną, pod warunkiem że święta spędza się w gronie rodzinnym podczas nieformalnego spotkania.

Oferta garniturów jest tak szeroka, że każdy powinien bez trudu znaleźć coś dla siebie – zarówno panowie o nieskazitelnej sylwetce, którzy mogą wybrać garnitury męskie slim, jak i panowie o bardziej korpulentnej budowie, dla których znajdą się garnitury męskie w dużych rozmiarach. Panowie mogą pokusić się o zakup gotowych, nawet najbardziej ekskluzywnych garniturów lub wybrać się do krawca i zamówić swój wymarzony model. Wtedy mogą mieć pewność, że otrzymają garnitur uszyty zgodnie z wszelkimi wymogami.

Co sądzisz o tym artykule?
85
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0