Podpis elektroniczny – kwalifikowany. Podpisywanie dokumentów elektronicznych

piranka/Getty Images
piranka/Getty Images
Podpis elektroniczny umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dzięki niemu można podpisać dokumenty w wersji elektronicznej, potwierdzając w ten sposób swoją tożsamość. Podpis kwalifikowany można składać za pomocą urządzeń takich jak token usb i czytnik kart usb. Uzyskanie podpisu wiąże się z zaakceptowaniem warunków umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty. Podpis można zakupić u jednego z dostawców polskich lub jednego z podmiotów w krajach europejskich.

Płatny podpis elektroniczny jest bezpiecznym sposobem na potwierdzenie tożsamości w trakcie załatwiania spraw przez internet. Jest to metoda powszechnie uznana i honorowana przez wszystkie podmioty w kraju i za granicą. Jego zdobycie nie jest procesem skomplikowanym, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na stosowanie kwalifikowanego podpisu. Pierwszym krokiem jest wybranie kwalifikowanego centrum certyfikacji.

Jak załatwić podpis elektroniczny – wybór jednostki certyfikującej

Pierwszym krokiem do zdobycia podpisu elektronicznego jest wybór kwalifikowanego centrum certyfikacji. Centrum jest niezależną instytucją, która po pierwsze, sprawdza tożsamość wszystkich osób, które pragną posługiwać się podpisem elektronicznym, po drugie, wydaje certyfikaty i potwierdza ich ważność. Każde centrum certyfikacji powinno znajdować się na liście sporządzonej przez Ministra Gospodarki – rejestrze NCCert (Narodowe Centrum Certyfikacji). Osoba, która zamierza posługiwać się podpisem elektronicznym, musi najpierw wybrać centrum i udać się tam, w celu potwierdzenia tożsamości oraz zakupu sprzętu do składania e-podpisów. Odpowiednie centrum certyfikacji można wybrać, korzystając z danych dostępnych na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji.

Jak zdobyć podpis elektroniczny – zakup zestawu

Jak uzyskać podpis elektroniczny, gdy już wybrano jednostkę certyfikującą? Kolejnym krokiem jest zakup zestawu do składania e-podpisu. Standardowo taki zestaw składa się z kilku elementów: karty kryptograficznej, czytnika i odpowiedniego oprogramowania. Karta przygotowywana jest indywidualnie, specjalnie dla każdego posiadacza podpisu elektronicznego. W pamięci przechowuje dane klienta, czyli przede wszystkim certyfikat kwalifikowany (informacja o tym, kto złożył podpis i jakie centrum certyfikacji go potwierdza), a także tzw. klucze kryptograficzne (prywatny i publiczny). Czytnik umożliwia połączenie karty z komputerem, a oprogramowanie posługiwanie się podpisem (złożenie go, administrowanie kartą). W momencie uzyskania zestawu należy wykonać następujące czynności:

  • połączyć go z komputerem,
    • zainstalować oprogramowanie,
      • aktywować kartę,
        • zainstalować certyfikat.

          Aby wygenerowanie certyfikatu kwalifikowanego było możliwe, klient musi podpisać umowę, a centrum certyfikacji potwierdzić jego tożsamość.

          Jak wygenerować podpis elektroniczny?

          Po wykonaniu powyższych czynności przedsiębiorca jest gotowy do złożenia podpisu. Jak złożyć podpis elektroniczny krok po kroku? Procedura rozpoczyna się od wygenerowania odpowiedniego e-dokumentu w serwisie internetowym, na stronach internetowych urzędów, które umożliwiają załatwienie spraw on-line. Pierwszą czynnością jest sprawdzenie poprawności dokumentu, a następnie określenie formatu podpisu oraz certyfikatu, który zostanie użyty w celu jego złożenia. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie kodu PIN oraz zapisanie i wysłanie dokumentu. Aby podpis był ważny, w momencie jego składania przedsiębiorca musi posiadać ważny certyfikat kwalifikowany. Zazwyczaj wystawiany jest on na rok lub 2 lata, a po upływie tego czasu jego ważność może zostać przedłużona, pod warunkiem, że dane klienta nie uległy zmianie. W internecie można znaleźć listę certyfikatów, które zostały unieważnione. Podpisy złożone po utracie ważności certyfikatu są nieważne.

          Darmowy podpis elektroniczny krok po kroku

          Darmowe narzędzie do potwierdzania tożsamości w internecie to tzw. Profil Zaufany, który jest alternatywą dla podpisu kwalifikowanego i służy jedynie do kontaktów z administracją. Jak uzyskać podpis elektroniczny do Urzędu Skarbowego? Należy założyć Profil Zaufany w banku lub w specjalnym serwisie mu poświęconym. Następnie należy znaleźć punkt potwierdzający i potwierdzić swoją tożsamość (banki robią to już za klienta) np. za pomocą dowodu osobistego. Profil Zaufany ma trzyletnią ważność. Przy jego pomocy można załatwić sprawy urzędowe dotyczące firmy (sprawy w ZUS, zgłoszenia VAT, rejestrację działalności itp.). Możliwe jest też załatwianie spraw dotyczących rodziny: świadczeń rodzinnych, becikowego, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Profil Zaufany jest własnością, której nie należy udostępniać. Zawiera między innymi PESEL oraz inne, chronione dane.

          Zobacz wideo: Oszuści internetowi mają sposób na wyczyszczenie kont bankowych. Jak uniknąć utraty środków wyjaśnia tarnowska policja

          Zobacz także:

          Jak przyspieszyć komputer samodzielnie? Sprawdzone sposoby

          Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? Sposoby oszczędzania energii w domu

          Co to jest Git? Czym jest system kontroli wersji?

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości