Jak przyspieszyć komputer samodzielnie? Sprawdzone sposoby

ręka z komputera
Fot. fStop Images - Epoxydude / Getty Images
Jak w prosty i szybki sposób przyspieszyć swój komputer? Na obniżanie wydajności urządzenia ma wpływ wiele czynników, jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak temu zaradzić i przyspieszyć pracę komputera.

Na forach internetowych często padają następujące pytania: "Jak przyspieszyć komputer z Windows 10?", "Jak przyspieszyć komputer z Windows 8?" czy "Jak przyspieszyć komputer z Windows 7?". Systemy operacyjne różnią się między sobą, jednak istnieje kilka sposobów na przyspieszenie pracy komputera i przywrócenie mu dawnej prędkości, które można zastosować w każdym systemie.

Domowe sposoby na przyspieszenie komputera

Sprawdzonym prostym sposobem na przyspieszenie pracy komputera i zwiększenie jego wydajności jest defragmentacja dysku . Najprościej mówiąc, defragmentacja polega na uporządkowaniu nośnika informacji – podczas tego procesu wszystkie dane na urządzeniu są układane w ten sposób, by były dostępne dla różnych programów i użytkownika. Defragmentacja dysku może zająć od kilkunastu minut do kilku godzin – wszystko zależy od tego, w jakim stopniu dysk jest zapełniony i jaki ma rozmiar. Defragmentacja dysku powinna być wykonywana regularnie, najlepiej raz na kilka miesięcy. Żeby rozpocząć proces defragmentacji, należy po kliknięciu ikony dysku twardego wybrać "Właściwości", a następnie przejść do zakładki "Narzędzia". Znajduje się tam ikona z napisem "Defragmentuj".

Jeśli komputer w ostatnim czasie znacznie spowolnił, winne mogą być temu wirusy. Dlatego warto zainstalować jeden z darmowych programów antywirusowych lub – jeśli istotna jest wysoka ochrona danych – wybrać zaawansowany płatny program i przeskanować komputer w poszukiwaniu wirusów. Z drugiej strony to właśnie stale działające na komputerze programy antywirusowe mogą spowalniać pracę naszego komputera. Zużywają one moc obliczeniową urządzenia, co skutkuje zmniejszeniem wydajności systemu operacyjnego. Najlepiej jest więc znaleźć kompromis i wybrać taki program antywirusowy, który ochroni komputer, a jednocześnie nie obciąży zbytnio systemu.

Komputer mogą obciążać też różne programy zainstalowane na urządzeniu. Żeby sprawdzić, która aplikacja najbardziej wpływa na spowolnienie pracy komputera, należy wejść do Menedżera zadań i sprawdzić listę uruchomionych programów. Może okazać się, że na zmniejszenie wydajności systemu wpływa program, z którego wcale się nie korzysta lub korzysta bardzo rzadko. W takim przypadku najlepiej jest odinstalować tę aplikację.

Często przyczyną spowalniającego komputera jest złośliwe oprogramowanie śledzące czy reklamowe – adware i spyware. Działając w tle, wpływają one znacząco na zmniejszenie wydajności systemu operacyjnego. Wiele tego typu aplikacji uruchamia się podczas włączania komputera, co może opóźnić start systemu o kilka sekund lub nawet minut. Należy na bieżąco monitorować, czy na komputerze nie ma zainstalowanego złośliwego oprogramowania. Wiele programów antywirusowych jest w stanie je wykryć i powiadomić o tym użytkownika.

Nie tylko złośliwe oprogramowanie może spowalniać start systemu. Żeby sprawdzić, jakie aplikacje uruchamiają się jednocześnie z systemem operacyjnym, wystarczy przejść do menu Start i wpisać komendę "msconfig" w okienku z oznaczeniem "Wyszukaj pliki i programy". Wyświetli się lista wszystkich programów, które zaczynają działać po włączeniu komputera. Jeśli jakaś aplikacja uważana jest za zbędną, wystarczy ją odznaczyć.

Optymalizacja komputera a podzespoły

Kolejną przyczyną spowalniającego komputera mogą być mało wydajne lub uszkodzone podzespoły. Jeśli system operacyjny często się zawiesza, przyczyna może leżeć w psującym się dysku twardym. Nigdy nie należy tego ignorować, bo w najgorszym wypadku można stracić wszystkie dane z dysku. Istnieją specjalne programy, które pozwalają na sprawdzenie stanu podzespołów – można zdecydować się na płatną lub bezpłatną wersję.

W niektórych przypadkach, mimo zastosowania wszystkich sprawdzonych sposobów na zwiększenie wydajności komputera, jest on wciąż wolny i się zawiesza. Można wtedy dokupić dodatkowy RAM i dysk SSD. Dzięki dodatkowej pamięci podręcznej programy zainstalowane na komputerze i przeglądarki internetowe będą uruchamiać się znacznie szybciej i działać płynniej. Dyski SSD pozwalają na szybsze uruchamianie się aplikacji, jednak ich wadą jest wysoka cena i mała pojemność.

Na pytania: "Jak przyspieszyć komputer z Windows 8?" czy "Jak przyspieszyć komputer z Windows XP?", łatwo znaleźć odpowiedź w Internecie. Najważniejsze, by stosować się do podstawowych zasad, dzięki którym każdy system operacyjny będzie działać sprawnie i szybko.

Jak wyglądały początki gier komputerowych? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości