Materiał promocyjny

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Projekt bez tytułu (90).jpg
Projekt bez tytułu (90).jpg
Szczególnie w upalne miesiące roku powstaje potrzeba poprawy komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Cel ten można osiągnąć za pomocą klimatyzatorów. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się klimatyzatory przenośne – to proste, ale efektywne rozwiązanie. Aby wybrane urządzenie spełniało swoją rolę, niezbędne jest jednak zwrócenie uwagi na jego parametry techniczne, funkcje oraz dodatkowe wyposażenie.

Na jakie parametry techniczne klimatyzatora warto zwrócić uwagę?

Od charakterystyki urządzenia klimatyzującego w dużej mierze zależy, czy inwestycja w klimatyzator przenośny zapewni użytkownikom komfort przebywania w pomieszczeniu. Zapoznając się z ofertą producentów tych urządzeń, warto zacząć od parametrów technicznych. To one będą kluczowe przy wyborze urządzenia utrzymującego temperaturę w pomieszczeniu.

Moc chłodnicza oraz przepływ powietrza

Moc chłodnicza to jeden z najważniejszych parametrów technicznych klimatyzatora przenośnego, gdyż to od niej zależy, w jak dużym pomieszczeniu urządzenie będzie w stanie zapewnić komfort cieplny. Z kolei przepływ powietrza przekłada się na to, jak szybko zostanie osiągnięta pożądana temperatura. Produkty dostępne w ofertach producentów i dystrybutorów różnią się pod tym względem, nie brakuje też klimatyzatorów o bardzo dużej mocy chłodniczej – 4 kW i przepływie powietrza 450m3/h. Przykładem jest klimatyzator przenośny Welltec ACH1414.

mat. prasowe

Jak prawidłowo dobrać klimatyzator do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie miał on utrzymać temperaturę na optymalnym dla użytkowników poziomie? Przybliżoną moc urządzenia można obliczyć, posługując się regułą, zgodnie z którą na każde 10 m pomieszczenia potrzebny jest 1 kW mocy chłodniczej. Trzeba jednak pamiętać, że wzór ten pełni jedynie funkcję orientacyjną – nie sprawdzi się, gdy:

  • Pomieszczenie ma nietypową wysokość. Wówczas bardziej miarodajna będzie kubatura pomieszczenia. Na każdy m3 należy przyjąć 45 W mocy klimatyzatora.
  • Okna w pomieszczeniu są zwrócone na południe. Duże nasłonecznienie powinno znaleźć swoje odwzorowanie w mocy klimatyzatora. Zasada ta nie musi jednak działać w drugą stronę. Wybór urządzenia o większej mocy do pomieszczenia mniej nasłonecznionego może okazać się korzystny – krócej pracować będzie sprężarka (to ten element generuje większość hałasu), a powietrze szybciej osiągnie pożądaną w pomieszczeniu temperaturę.
  • W pomieszczeniu znajduje się wiele urządzeń, które generują dodatkowe ciepło (np. komputery, telewizory). Analogicznie jak w powyżej, konieczne jest ich uwzględnienie.

Ponieważ samodzielne obliczenie mocy chłodniczej może budzić wątpliwości, przy wyborze klimatyzatora przenośnego pomocne są oznaczenia producentów. Wspomniane już urządzenie Welltec ACH1414 o parametrach 4 kW mocy i przepływie powietrza 450m3/h będzie działać efektywnie w pomieszczeniach o wielkości od 15 do 75 mkw.

mat. prasowe

Rodzaj czynnika chłodzącego i zakres temperatur pracy

Efektywna praca klimatyzatora nie jest możliwa bez czynnika chłodzącego. Producenci urządzeń stosują różne środki chemiczne, np. popularny R410A. To mieszanina czynników, które nie mają korzystnego wpływu na zdrowie człowieka – wdychanie tej mieszanki daje efekty podobne do narkotycznych. Mimo że czynnik R410A jest bardziej ekologiczny od swojego poprzednika, to w dalszym ciągu ma dość duży, negatywny wpływ na środowisko. Użytkownicy, którzy przy wyborze urządzeń klimatyzujących zwracają uwagę na to, czy są one nieszkodliwe dla zdrowia i ekologiczne, powinni poszukać klimatyzatorów przenośnych z czynnikiem chłodzącym R290.

Czynnik chłodzący R290 wyróżnia się tym, że jest ekologiczny – charakteryzuje się zarówno niskim potencjałem niszczenia warstwy ozonowej, jak i niskim potencjałem globalnego ocieplenia. Jednocześnie pod względem wskaźników efektywności chłodzenia jest on równie efektywny jak inne czynniki chłodzące powszechnie wykorzystywane przez producentów klimatyzatorów przenośnych.

Z zagadnieniem czynnika chłodzącego wiąże się również zakres temperatur pracy. Klimatyzator przenośny Welltec ACH1414 wykorzystujący czynnik chłodzący R290 zapewnia chłodzenie w granicach od 17 do 35 st. C. Użytkownicy tego klimatyzatora przenośnego mogą ustawić temperaturę pracy w zakresie od 17 do 30 st. C. Ostateczny wybór w tym zakresie zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Poziom hałasu i pobór energii

Jak każde inne urządzenie, klimatyzator przenośny także emituje pewien poziom hałas. Aby nie przeszkadzał on w odpoczynku czy pracy, warto sprawdzić, czy wybrany model charakteryzuje się cichą pracą. Należy przy tym pamiętać, że poziom hałasu podczas chłodzenia będzie inny dla różnych prędkości, z jakimi może pracować urządzenie. Uciążliwości można zminimalizować poprzez ustawienie urządzenia na zewnątrz, np. na balkonie. Jest to możliwe, gdy producent zastosował zamienne ramki wylotów.

Z ekonomicznego punktu widzenia innym istotnym parametrem technicznym jest pobór mocy przez urządzenie. Klimatyzator przenośny Welltec ACH1414 ma pobór mocy na poziomie 1535 W. Oznacza to, że 1 godzina jego pracy na maksymalnym poziomie kosztuje zaledwie ok. 1 zł.

mat. prasowe

Funkcje i atesty – co powinien posiadać klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne coraz częściej zostają wyposażone w dodatkowe funkcje, których celem jest zwiększenie funkcjonalności urządzenia. Dla użytkownika oznacza to, że może on dostosować tryb pracy klimatyzatora do własnych potrzeb. Model Welltec ACH1414 wyróżnia się następującymi funkcjami:

  • Sleep. Zapewnia ona użytkownikom komfort cieplny w nocy. Po włączeniu tej funkcji, urządzenie będzie stopniowo zmieniać temperaturę, aby zapewnić nocny odpoczynek w optymalnych warunkach.
  • Timer. Używając tej funkcji, użytkownik może zaprogramować urządzenie – włączy się ono lub wyłączy po upływie określonego czasu, np. 4 godzin.
  • Automatyczny restart. Ta funkcja zapewnia, że po przywróceniu zasilania urządzenie zacznie pracować zgodnie z wcześniej ustawionymi parametrami. Inaczej mówiąc, nie będzie konieczności jego ponownego regulowania.
  • Auto. Funkcja ta utrzymuje zadaną temperaturę, automatycznie dobierając pozostałe parametry pracy klimatyzatora.

Liczba i rodzaj funkcji mają szczególne znaczenie dla komfortu użytkownika. Z kolei atesty są istotne wówczas, gdy klimatyzator będzie wykorzystywany w obiektach użyteczności publicznej, w tym szkołach czy urzędach. Przedsiębiorcy czy urzędnicy nie mają pełnej dowolności w wyborze urządzenia – klimatyzator musi posiadać certyfikat Polskiego Związku Higienicznego (PZH), który oznacza, że urządzenie jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i przyjazne dla środowiska.

Model Welltec ACH1414 to atestowany klimatyzator przenośny – jego producent uzyskał Atest PZH. To gwarancja, że urządzenie jest wysokiej jakości, a jego użytkowanie jest bezpieczne. Nawet kupując urządzenie na potrzeby własne, warto sięgnąć po atestowany model – w ten sposób można mieć pewność, że został on sprawdzony przez ekspertów, którzy wydali mu pozytywną ocenę.

mat. prasowe

Wyposażenie w zestawie i sterowanie klimatyzatorem

Aby od razu po zakupie można było rozpocząć użytkowanie klimatyzatora, producenci sprzedają takie urządzenia wraz z niezbędnym wyposażeniem. Dla modelu Welltec ACH1414 charakterystyczne jest bardzo bogate wyposażenie dodatkowe – w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria, które pozwolą na eksploatację urządzenia zaraz po jego rozpakowaniu. Są to:

  • Listwa okienna (do okien przesuwnych). Jest ona przystosowana do polskich okien i wyróżnia się długością (maksymalnie 150 cm).
  • Uszczelka okienna (tekstylna Welltec WS400W+). Pasuje ona do każdego rodzaju okien, w zestawie znajduje się też płaska końcówka rury do listwy okiennej.
  • Dwa filtry powietrza – zatrzymują one kurz i zanieczyszczenia oraz można je czyścić pod bieżącą wodą.
  • Dwie rury powietrza (doprowadzająca o długości 150 cm i odprowadzająca o długości 200 cm) – urządzenie może pracować z dwiema rurami jednocześnie w trybie spot cooler, opcjonalnie istnieje możliwość ich wydłużenia do 4 m.
  • Ramki – w zestawie są trzy ramki, czyli wylotowa powietrza z regulowanym kierunkiem nawiewu oraz dwie wylotowe, do podłączenia rury.

Wyposażenie klimatyzatora to nie wszystko – dla wielu użytkowników liczy się także wygoda jego obsługi. Urządzenie Welltec ACH1414 wyróżnia się pod tym względem, gdyż w jego przypadku sterowanie może odbywać się za pomocą intuicyjnego w obsłudze panelu zainstalowanego na obudowie, bezprzewodowego pilota lub pilota podłączonego do sieci WiFi. W zestawie wraz z urządzeniem znajduje się pilot WiFi Welltec RC360, którym można wykorzystać również do sterowania innymi urządzeniami, w przypadku których komunikacja odbywa się za pomocą podczerwieni (IR).

Dzięki dołączeniu do zestawu pilota WiFi, sterowanie urządzeniem może odbywać się na odległość. Wykorzystać w tym celu można urządzenie przenośne, np. smartfona z urządzeniem Android czy iOS.

mat. prasowe

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny?

  • Dodatkowe funkcje klimatyzatora. Welltec ACH1414 wyposażony jest w funkcje grzania (moc grzewcza 4 kW) i osuszania. W efekcie ma trzy tryby pracy. Korzystając z funkcji osuszania, użytkownik może m.in. suszyć pranie lub osuszać zalane pomieszczenia.
  • Wymiary urządzenia i wyposażenie go w kółka wielokierunkowe. Dzięki kompaktowym wymiarom nie będzie problemu z wygospodarowaniem miejsca na klimatyzator (również na niewielkim balkonie). Z kolei kółka wielokierunkowe w znacznym stopniu ułatwią jego przenoszenie.
  • Design. Nienachalne i subtelne wzornictwo sprawia, że klimatyzator nie będzie rzucał się w oczy i jednocześnie skomponuje się z resztą sprzętów w pomieszczeniu.

W razie awarii urządzenia znaczenie dla jego właściciela będzie miała wygoda serwisu. Kupując klimatyzator przenośny Welltec ACH1414, klient otrzymuje 3 lata gwarancji w systemie door-to-door. To jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów reklamowania produktów.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!