Jak sok z cebuli działa na włosy?

Uśmiechnięta kobieta z bujnymi włosami
Ada Summer/Getty Images
Źródło: Stone RF
Wiele warzyw jest nie tylko smacznych i zdrowych, lecz także ma właściwości lecznicze i kosmetyczne. Sporządzone z nich wyciągi mogą korzystnie wpływać m.in. na problemy dermatologiczne. Sprawdź, jakie efekty daje sok z cebuli stosowany na włosy.

Aby cieszyć się piękną i bujną fryzurą, nie zawsze trzeba stosować drogie szampony i odżywki. Czasem wystarczy skorzystać z domowych sposobów i wypróbować, na przykład, jak na porost włosów lub łysienie działa sok z cebuli. Sprawdź, jak go przygotować i używać.

Jak zrobić sok z cebuli na włosy?

Choć to okrągłe i szczypiące w oczy warzywo wygląda bardzo niepozornie, kryje w sobie wiele mocy. Ma nie tylko walory smakowe i zdrowotne (jest bogate w witaminy C i B, błonnik, sole mineralne i mikroelementy), lecz także kosmetyczne. Cebula ze względu na działanie antybakteryjne jest używana jako naturalny antybiotyk, dlatego bardzo często sporządza się z niej napary, które mogą wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Co ciekawe, warzywo z powodzeniem można stosować również jako skuteczny środek dermatologiczny, zwłaszcza przy problemach związanych z włosami, np. wypadaniem, utratą gęstości lub siwieniem.

Sok z cebuli to doskonały sposób na pielęgnację włosów, niewymagający wizyt w salonach fryzjerskich. Wyciąg można przygotować samodzielnie domowymi metodami. Wystarczy regularnie go stosować, aby uzyskać zaskakujące efekty. Co ważne, wcieranie cebulowego ekstraktu zwalnia z konieczności używania drogich środków chemicznych, które często, zamiast pomagać – szkodzą. Warto się dowiedzieć, w jaki sposób przygotować sok z białej lub czerwonej cebuli.

Wbrew pozorom wykonanie cebulowego napoju wcale nie jest trudne. Sporządzanie go przypomina wyciskanie soku z owoców. Przygotuj dwie lub trzy cebule, umieść je w blenderze lub sokowirówce i zmiksuj na gładką masę, aż uzyskasz konsystencję soku. Jeśli nie posiadasz tych urządzeń w swoim domu, warzywa możesz zetrzeć na tarce. Uzyskasz wtedy gęsty miąższ, który będzie miał takie same właściwości jak sok. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, cebulowy wyciąg zastosuj od razu po przyrządzeniu, wtedy działanie jest najbardziej skuteczne. Aby nieco złagodzić przykry zapach cebuli, do mikstury można dodać łyżkę miodu lub soku z cytryny.

Jakie właściwości ma sok z cebuli na włosy i jak go stosować?

Sok z cebuli na włosy jest najczęściej stosowany, aby zapobiec ich wypadaniu oraz stymulować ich wzrost. Ponadto przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów, poprawia ich wygląd i kondycję, likwiduje łupież, wpływa korzystnie na ukrwienie skóry głowy, działa antybakteryjnie (walczy z grzybami) oraz wzmacnia cebulki włosowe. Można go stosować również na łysienie i siwe włosy.

Przygotowany sok należy wcierać w skórę głowy przez około 10 minut. Taki masaż sprawi, że ekstrakt wniknie w cebulki włosowe i poprawi ukrwienie skóry. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli pozostawisz go na co najmniej pół godziny, a najlepiej trochę dłużej (nawet do 60 minut)., Warto na zwilżone włosy nałożyć czepek kąpielowy lub zwykły foliowy worek, aby sok z cebuli wniknął jak najgłębiej. Po wykonanym zabiegu zmyj maseczkę ciepłą wodą z dodatkiem szamponu. Jeśli nadal będzie czuć specyficzny zapach cebuli, przepłucz głowę jeszcze raz. Aby kuracja była skuteczna, należy ją stosować 2–3 razy w tygodniu przez co najmniej 2 miesiące.

Czy sok z cebuli pomaga na porost włosów?

Wiele osób zastanawia się, czy sok z cebuli faktycznie przyspiesza wzrost włosów. Wiemy już, że to doskonały patent na ich zagęszczenie i zapobieganie łysieniu, ale w jaki sposób stymuluje ich porost? Jak się okazuje, stosowanie soku z cebuli na włosy to najstarsza naturalna i najbardziej skuteczna metoda walki z nieposłusznymi kosmykami, które nie chcą rosnąć. Cały sekret tkwi we właściwościach wzmacniających okrągłego warzywa. Wszystko zawdzięczamy siarce, która jest odpowiedzialna za produkcję tkanek kolagenowych, pobudzających wzrost włosów.

Choć sok z cebuli najczęściej stosowany jest w czystej postaci, bez żadnych dodatków, przy niektórych problemach zaleca się, aby ekstrakt wzbogacić o kolejne składniki. Aby przygotować taką maseczkę, do ¼ szklanki cebulowego wyciągu dodaj ½ łyżki soku z cytryny, jedną łyżkę wody różanej oraz kilka kropelek olejku rozmarynowego. Całość dokładnie wymieszaj i stosuj w taki sam sposób jak w przypadku klasycznej maseczki. W zależności od częstotliwości nakładania mieszanki, efekty powinny być widoczne po mniej więcej trzech miesiącach regularnej kuracji.

Zobacz też:

Polki wydają 1414 zł rocznie na kosmetyki. Magda Pieczonka przekonuje, że taniej nie znaczy gorzej

Peeling do skóry głowy. Zobacz, jak go zrobić w domu

Olejowanie włosów w domu – jak robić to efektywnie?

Zobacz wideo: Cebula - bardzo niedoceniane warzywo. O właściwościach cebuli opowiada dietetyk Anna Radowicka

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości