Styl Życia

Jak dobrze rozplanować czas spędzany w sieci? Zobacz, co radzą specjaliści 

Styl Życia

Jak dobrze rozplanować czas spędzany w sieci? Zobacz, co radzą specjaliści 

Smartfony, tablety i komputery stały się naszymi narzędziami służącymi do pracy i nauki. Są też ulubionymi umilaczami czasu spędzanego w domu. Niestety, łatwo popaść w przesadę i uzależnić się od tego typu gadżetów. Jak do tego nie dopuścić? Kilka rad podpowiedzieli nam blogerzy Jolanta Kania i jej mąż Jarek. 

Stwórz bazę na smartfony

Jolanta Kania i jej mąż Jarek są autorami darmowego internetowego poradnika, w którym dają wskazówki, jak mądrze gospodarować czasem spędzanym przed różnymi ekranami. Jedną z nich jest stworzenie odpowiedniej bazy.

Jest to miejsce, (…) w którym telefony się znajdują w ciągu dnia

- wytłumaczył bloger w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Inspiracją do tego były telefony stacjonarne, które przecież zawsze znajdowały się w domu w jednym miejscu. Gdy więc zachodzi potrzeba skorzystania ze sprzętu, podchodzimy po niego, a po wszystkim odkładamy. To sprawi, że smartfon nie będzie cały czas znajdował się w naszych rękach. Jeśli dzieci zauważą, że rodzice co chwila sami nie zerkają w ekran, będą miały dobry przykład do naśladowania.

Dzieci uczą się przez modelowanie. My, rodzice, często o tym zapominamy

- podkreśliła Jolanta Kania, psycholożka i blogerka.

Nie używaj telefonu w łóżku

Sprzęty elektroniczne znajdują się w bazie cały czas, także w nocy. Dzięki temu łatwiej przestrzega się zasady niekorzystania z telefonów w łóżku. W przypadku dzieci i młodzieży może to np. wyeliminować ciągłe poranne zmęczenie, wywołane przez nocne przeglądanie mediów społecznościowych. 

Korzyści pojawią się nie tylko u dzieci.

My, dorośli, mamy dla siebie więcej czasu

- zaznaczył Jarek Kania.

Zaplanuj dzień i ustal czas na domowy off-line

Pierwszą rzeczą, jaką robi wiele osób z samego rana, jest sięgnięcie po telefon i przeglądanie maili, profili społecznościowych i innych informacji. Dlatego też małżeństwo Kaniów podkreśla, jak ważne jest ustalenie, kiedy w ciągu dnia będziemy całkowicie off-line. Mogą to być nawet konkretne miejsca, w których korzystanie z telefonu/tabletu będzie zabronione.

Czasem on-line powinniśmy zarządzać, wcześniej ustalić, żeby on był rzeczywiście świetnej jakości

- radziła Jolanta Kania w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Jej zdaniem, konieczne jest ustawianie planu dnia dla całej rodziny, dzięki któremu nie pojawi się poczucie zmarnowanego czasu. Tę i wcześniejsze zasady razem z mężem stosuje też w domu ze swoimi dziećmi.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
82
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0