Paznokcie

Jak dbać o paznokcie? Dermatolog: „Wchłaniają 20 razy więcej, niż skóra”

Paznokcie

Jak dbać o paznokcie? Dermatolog: „Wchłaniają 20 razy więcej, niż skóra”

W paznokciach jest schowanych wiele informacji o człowieku i jego chorobach – przekonuje dermatolog dr Łukasz Preibisz. Nasz gość tłumaczy, co sprawia, że się łamią i rozdwajają. Jak je wzmocnić?

Niedocenione paznokcie

Z paznokci można wyczytać wiele ważnych informacji o naszym zdrowiu. Niestety, nie doceniamy tej wiedzy.

W paznokciach jest schowanych dużo informacji o człowieku, o chorobach. My je często przykrywamy lakierami, hybrydą po to, żeby się trochę schować. Kiedy się je zdejmie, to można paznokieć dokładnie obejrzeć

- zaznacza dr Łukasz Preibisz.

O czym mogą nas poinformować paznokcie?

Stan paznokci może nas poinformować o niektórych chorobach serca, płuc, o chorobach autoimmunologicznych, a także łuszczycy.

To wszystko widać w paznokciach jako objawy. Linie poprzeczne, linie podłużne, pękania, zmiana koloru

-tłumaczy dermatolog.

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie?

Częstą przyczyną rozdwajających się paznokci są niedobory witamin i składników mineralnych. Dlatego ważna jest zbilansowana dieta oraz codzienna pielęgnacja, z którą też jednak nie można przesadzić. Niestety, mamy do tego tendencję i stosujemy mnóstwo preparatów.

Kiedy uczyłem się na egzamin ze specjalizacji dermatologii moim zdziwieniem było to, że paznokieć wchłania 20 razy więcej, niż skóra

- zaznacza dr Preibisz. Jednocześnie ostrzega, że dla paznokci bardzo niebezpieczne są detergenty. Dlatego zaleca, by jak najczęściej smarować dłonie najzwyklejszą oliwką (tłuszcz zmniejsza wchłanianie detergentów) oraz stosować ochronne kremy, odżywki i witaminy, zwłaszcza B3 i B2.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0