Styl Życia

Gujana Francuska – co warto wiedzieć. Atrakcje i ciekawostki

SL_Photography/Getty Images

Styl Życia

Gujana Francuska – co warto wiedzieć. Atrakcje i ciekawostki

SL_Photography/Getty Images

Gujana Francuska to największy zamorski departament Francji, położony nad Oceanem Atlantyckim w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, na Nizinie i Wyżynie Gujańskiej. Ma dość krótką, ale ciekawą historię.

Zabytki cieszące się popularnością wśród turystów przybywających do Gujany Francuskiej pochodzą w większości z okresu, gdy była to francuska kolonia karna. Jest tu też kilka miejsc, w których można podpatrzeć dziką przyrodę. Z ciekawostek na pewno warto wymienić zlokalizowany tutaj kosmodrom, z którego w przestrzeń kosmiczną startują rakiety.

Gujana Francuska – podstawowe informacje

Gujana Francuska graniczy z Surinamem na zachodzie i z Brazylią na wschodzie i południu. Jej powierzchnia wynosi 83,5 tys. km². Zamieszkuje ją nieco ponad 281 tys. osób. Stolicą Gujany Francuskiej jest Kajenna (Cayenne) – w stolicy mieszka aż połowa całej ludności tego departamentu. W obliczu tych faktów nie dziwi, że gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 3,4 osoby na kilometr kwadratowy. Rząd francuski reprezentuje tu mianowany prefekt. We Francji Gujana Francuska ma swoich reprezentantów – jednego w Senacie i dwóch w Zgromadzeniu Narodowym. Walutą Gujany jest euro .

Gujana była kolonizowana przez Francję od XVII wieku. W połowie XIX wieku stała się francuską kolonią karną. Do utworzonej tu wzdłuż wybrzeża sieci obozów karnych trafiali skazywani na przymusową pracę więźniowie z Francji. Dziś problemami tego regionu są zła infrastruktura, wysokie koszty utrzymania, znaczny poziom przestępczości i pojawiające się niepokoje społeczne.

W 1964 roku prezydent Francji Charles de Gaulle podjął decyzję o budowie kosmodromu w Gujanie Francuskiej . Ten ruch miał jednocześnie stymulować wzrost gospodarczy regionu. Gujańskie Centrum Kosmiczne zostało otwarte cztery lata później w pobliżu miasta Kourou. Otoczone jest lasami tropikalnymi oraz wybrzeżem oceanu. Kosmodrom w Gujanie Francuskiej działa też komercyjnie, np. swoje satelity wystrzeliwuje stąd Europejska Agencja Kosmiczna.

Gujana Francuska – ciekawostki

 • Gujana Francuska jest drugim co do wielkości regionem Francji, a jednocześnie największym i najbardziej oddalonym regionem Unii Europejskiej.
 • Większość ludzi zamieszkuje pas wybrzeża. Reszta terenu to gęsty, niemal niedostępny las deszczowy.
 •  Większość powierzchni zajmują niziny. Najwyższa góra Bellevue de l’Inini ma wysokość niespełna 851 m n.p.m.
 • W Gujanie Francuskiej znajduje się Guiana Amazonian Park, jeden z dziesięciu parków narodowych Francji.
 • Tutejsze gleby należą do najmniej żyznych na świecie. Są ubogie w składniki odżywcze i materię organiczną.
 • Gujana Francuska ma najwyższy w Ameryce Południowej nominalny poziom PKB na mieszkańca. Dużą część jest gospodarki stanowią przedsiębiorstwa związane z obecnością Gujańskiego Centrum Kosmicznego, obecnie głównego miejsca startów Europejskiej Agencji Kosmicznej w pobliżu równika.
 • Kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną zapewniają dwie trzecie rocznego budżetu kosmodromu.
 • W 2012 roku z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta, która wyniosła na orbitę 9 satelitów, w tym pierwszego sztucznego satelitę z Polski – PW-Sat.

Atrakcje turystyczne Gujany Francuskiej

 • Nie może dziwić, że jedną z głównych atrakcji dla turystów jest Gujańskie Centrum Kosmiczne i tutejsze muzeum. Zwiedzanie może trwać do trzech godzin, a w jego trakcie poznamy historię obiektu, zobaczymy filmy dokumentalny i odwiedzimy centrum kontroli.
 • Rezerwaty przyrody Kaw oraz Tresor – z pokładów łodzi można tu podziwiać dziką naturę. Przy odrobinie szczęścia wypatrzeć można czarnego kajmana (aligatora), a także liczne gatunki ptaków.
 • Plage Les Hattes – długi odcinek plaży, ważne miejsce lęgowe gigantycznych żółwi skórzastych. Samice przybywają na brzeg od kwietnia do lipca, a młode pojawiają się między lipcem a wrześniem i w tym czasie trwa ich wędrówka po plaży do morza.
 • Îles du Salut – trzy małe wyspy 11 km od wybrzeża Gujany Francuskiej. Na jednej z nich – Wyspie Diabelskiej – od roku 1852 do 1953 znajdowała się francuska karna kolonia. Jest to jeden z ważniejszych zabytków Gujany Francuskiej .
 • Zoo de Guyane – idealne do zwiedzania z małymi dziećmi. Żyje w nim wiele gatunków zwierząt, m.in. mrówkojady, tukany czy krokodyle.
 • Wyspa Ilet la Mére z małpkami sajmiri – położona w odległości około 20 km od Cayenne. Warto udać się tam na cały dzień. W XIX wieku na wyspie zbudowano kompleks więzienny, po którym do dziś pozostały ruiny kilkunastu budynków. Obecnie wyspę zamieszkują małe, przyjaźnie nastawione do ludzi małpki sajmiri.
 • Rynek w Cayenne – można tu kupić lokalne owoce oraz warzywa i poznać smak miejscowych przysmaków, choć ceny nie należą do najniższych.

Zobacz wideo: Ekstremalne podróże Marka Kamińskiego

Zobacz też:

Jak sobie poradzić z szefem idiotą? "Żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów"

Z Indii do Polski przyleciał dyplomata ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ciężarna żona i czwórka dzieci

Michał Dworczyk: "Wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienia". Co z paszportami covidowymi?Co sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0