Motoryzacja

Dobór opon do samochodu – czym się kierować?

Opona w samochodzie

Fot. Getty Images

Motoryzacja

Dobór opon do samochodu – czym się kierować?

Opona w samochodzie

Fot. Getty Images

Opony letnie, zimowe, całoroczne – niby na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, ale właściwy dobór opon do auta to nie kwestia intuicji. Jeśli nie bardzo wiemy, jak właściwie dobrać opony, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów lub poznać kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować.

  • Dobór opon – na lato i zimę
  • Dobór opon do felg
  • W czym pomoże kalkulator doboru opon
  • Dobór opon do felg aluminiowych
  • Kiedy zmienić oponę?


Zobacz: Opony całoroczne – poradnik dla kupujących


W naszych warunkach klimatycznych warto pamiętać o jednej podstawowej kwestii – jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po drogach, przydadzą się nam opony letnie i zimowe. Różnią się one przeznaczeniem, rodzajem gumy i bieżnikiem oraz ceną. Jednak nie ma co oszczędzać w tak kluczowej dla naszego bezpieczeństwa kwestii jak dobór opon do pojazdu .

Dobór opon – na lato i zimę

Wprawdzie możemy wybrać do naszego auta opony całoroczne, ale według specjalistów nie jest to optymalne rozwiązanie na naszych drogach. Lepiej zainwestować w dwa komplety opon – letnie i zimowe. Dlaczego wybranie opon według tych kategorii jest tak ważne? Opony, w zależności od przeznaczenia, są bowiem zbudowane z innych mieszanek gumy, z których każda sprawdza się w innych warunkach atmosferycznych. Opony letnie twardnieją w niskich temperaturach, zaś opony zimowe wykonane są z miękkiej gumy, która zapewnia lepszą przyczepność do śniegu. Wyposażone są też w dodatkowe rowki w bieżnikach, więc opona lepiej zachowuje się na zamarzniętych drogach. Dobór opon zimowych i letnich jest bezwzględnie ważny dla naszego bezpieczeństwa.

Dobór opon do felg

Jeśli chcemy kupić inne opony do naszego auta, powinniśmy znać rozmiar gum, które mamy w aucie, i dzięki tym parametrom dobrać opony do felgi . Producenci opon prowadzą nas w tej kwestii za rękę, ponieważ na każdej oponie umieszczony jest zestandardyzowany rozmiar ułatwiający dobór opony do felgi .

Jak wygląda oznaczenie rozmiaru opony? Przykładowy rozmiar ułatwiający dobór opon to:

185/65 R15 80ZR. W tym przykładzie:

· 185 – to szerokość opony podana w milimetrach,

· 65 – to wysokość profilu opony podana w procentach w odniesieniu do szerokości opony. Im wyższa liczba, tym wyższy bok opony,

· R – litera odnosząca się do do budowy wewnętrznej opony (radialna lub diagonalna),

· 80 – jest to oznaczenie wytrzymałości opony na obciążenia,

· ZR – informacja o dopuszczalnej prędkości dla opony. ZR oznacza szerokie opony z niskim profilem (prędkość dopuszczalna 240 km/h).

Parametry felgi, do których chcemy dobrać opony , znajdują się z reguły po jej wewnętrznej stronie. Są tam dane oznaczające szerokość i średnicę felgi (w calach), profil przekroju oraz odległość powierzchni od jej osi symetrii.

W czym pomoże kalkulator doboru opon

Bardzo pomocnym narzędziem, które okaże się przydatne podczas doboru opon do felg, jest kalkulator , narzędzie, które bardzo łatwo odnajdziemy w internecie. Do czego służy kalkulator doboru opon ? Szybko przelicza szerokość opony, profil oraz średnicę felgi dla dwóch kół. Jeśli chcemy skorzystać z zamienników, do doboru opon kalkulator będzie niezbędny. W jaki sposób kalkulator wylicza właściwe parametry? Dokonuje porównania średnic zewnętrznych oryginalnej opony i opcjonalnego zamiennika. By opona mogła być używana jako zamiennik w stosunku do oryginału, różnica powinna mieścić się pomiędzy +1,5% a -2%.

Dobór opon do felg aluminiowych

Dzięki innym narzędziom dostępnym online możemy dokonać doboru opon do felg aluminiowych za pomocą internetowych symulacji. Niektóre z tych aplikacji są na tyle zaawansowane, że pozwalają wybrać model samochodu i dopasowywać do niego różne rodzaje felg aluminiowych tylko za pomocą myszki i ekranu komputera. W konfiguratorach felg dobieramy do opon różne wzory felg aluminiowych , zmieniamy kolor auta, a czasami nawet również ustawienia zawieszenia samochodu. Jeśli chcemy “pobawić się” w ten sposób i zwizualizować sobie nasz wybór , bez problemu znajdziemy w sieci odpowiednie strony, a nawet rankingi najlepszych rozwiązań.

Kiedy zmienić oponę

O chęci wymiany opon w aucie mogą decydować względy ekonomiczne czy estetyczne, ale co jakiś czas opony należy wymieniać z innego względu – ponieważ się zużywają. Przydatność opon sprawdza się poprzez zmierzenie głębokości rowka w bieżniku opony. Jeżeli ma około 3 milimetrów, powinniśmy poważnie rozglądać się za nowym kompletem opon do naszego samochodu. Ale nie tylko wysokość bieżnika jest ważna przy ocenie opony. Jeśli opony są popękane lub wybrzuszone, koniecznie powinniśmy je wymienić. Kiedy dokonamy właściwego doboru opon samochodowych, wybierzmy się do warsztatu, w którym specjaliści obsadzą nam opony i właściwie wyważą koła. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze.

Zobacz film: Kiedy zmienić opony na zimowe? Źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
58
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0