Słowo “decoupage” pochodzi od francuskiego czasownika “wycinanie”. Papierowe wycinanki przyklejane do drobnych akcesoriów, a nawet mebli były bardzo popularne we Francji w XVII i XVIII wieku, ich miłośniczką miała być nawet Maria Antonina. Technika decoupage cieszy się ogromnym zainteresowaniem również obecnie, głównie ze względu na łatwość wykonania i dostępność materiałów. Decoupage możemy wykonać na większości powierzchni - świetnie wygląda zarówno na szkle, jak i ceramice bądź drewnie. Artykuły do decoupageu dostępne są w większości sklepów plastycznych, jednak dużą część z nich z powodzeniem możemy zastąpić produktami, które znajdziemy we własnym domu.
Z tego artykułu dowiesz się o:
- Decoupage na szkle
- Decoupage na drewnie
- Metoda decoupage - potrzebne materiały
- Decoupage krok po kroku
Hobby
Decoupage na szkle
Decoupage na szkle wykonujemy bardzo podobnie, jak decoupage na drewnie i innych materiałach. Podstawową różnicę stanowi faktura szkła - jest to śliski materiał, który najpierw musimy zmatowić papierem ściernym, a następnie pomalować specjalną bazą, aby klej do decoupage nie spływał po ściankach naczynia. Szklane przedmioty zdobione techniką decoupage wyglądają bardzo efektownie i świetnie sprawdzą się jako stylowe dodatki do wystroju wnętrza lub prezenty. Metodą decoupage możemy ozdobić butelki po winie, szklane misy, słoiki, wazony lub kieliszki. Technika ta nie wymaga dużych umiejętności, znacznie ważniejsze są tutaj cierpliwość i konsekwencja.
Technika decoupage na szkle może dać bardzo ciekawe efekty. Na szkle możemy z powodzeniem zastosować technikę postarzania, interesujące rezultaty uzyskamy również używając preparatu do spękań lub złotej folii.
Decoupage na drewnie
Większość drewnianych przedmiotów idealnie nadaje się jako podkład do techniki decoupage. Za pomocą papierowych wycinanek możemy ozdobić drewniane tace, pudełka na chusteczki, szkatułki, ramki na zdjęcia, a nawet meble.
Decoupage na drewnie to dobry pomysł dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą metodą. Drewno w odróżnieniu od szkła ma porowatą strukturę, dzięki czemu nie wymaga wcześniejszego gruntowania. Na drewnie świetnie sprawdzą się motywy prowansalskie - kwiaty lawendy, bukiety róż lub gałązki oliwne. Możemy również zaopatrzyć się w serwetki decoupage z motywami zwierzęcymi, przedstawieniami owadów lub owoców. Decoupage na drewnie możemy wykonać również w oparciu o wydruki komputerowe. W tym przypadku mamy zupełną dowolność w wyborze motywu. Ciekawym pomysłem będzie wydruk starych fotografii i naniesienie ich na drewnianą powierzchnię.
Metoda decoupage - potrzebne materiały
Czego potrzeba, aby zacząć ozdabiać przedmioty metodą decoupage? Papier lub serwetki do decoupage to podstawa motywu zdobniczego, możemy je jednak zastąpić wydrukiem komputerowym. Zacznijmy od wyboru przedmiotu, który chcemy ozdobić. Zastanówmy się, w jakim miejscu chcemy go postawić i dobierzmy pasujący kolor i detale. Akcesoria do decoupage kupimy w każdym sklepie plastycznym. Niezależnie od wybranego materiału, potrzebny nam będzie klej do decoupage, farby akrylowe (głównie farba biała), lakier do decoupage oraz narzędzia (nożyczki, płaski pędzelek, papier ścierny, ewentualnie żelazko).
Decoupage krok po kroku
Ozdabianie przedmiotów metodą decoupage zacznijmy od przygotowania sobie warsztatu pracy. W miarę możliwości wybierzmy miejsce zaciszne i przestrzenne, pamiętajmy również, żeby dobrze zabezpieczyć je przed zabrudzeniami. Decoupage wymaga nakładania wielu warstw farby, kleju i lakieru, dlatego możliwe, że nie skończymy w jeden wieczór. Wybierzmy więc miejsce, w którym spokojnie będziemy mogli wracać do swojej pracy.
Krok pierwszy - malowanie
Za pomocą farby akrylowej malujemy wybrany przedmiot pasującym kolorem. Warto zdecydować się na białe tło, a na końcu podmalować niektóre detale kolorową farbą. Jeśli chcemy wykonać decoupage na szkle, pamiętajmy, aby wybraną powierzchnię dokładnie wyczyścić, a następnie pokryć podkładem do farb akrylowych. Dzięki temu zwiększymy jej przyczepność.
Krok drugi - przyklejenie motywu
Wykonując decoupage na drewnie, czy decoupage na szkle, mamy do wyboru kilka metod przyklejenia motywu zdobniczego. Możemy najpierw nałożyć klej do decoupage, a następnie motyw lub odwrotnie - pokryć klejem serwetkę bądź papier nałożony na przedmiot. Następnie pozostawiamy przedmiot do przeschnięcia.
Krok trzeci - lakierowanie
Lakier do decoupage nakładamy dopiero po wyschnięciu kleju. Warto nałożyć kilka warstw lakieru, aby motyw zdobniczy całkowicie wtopił się w tło i wyglądał jakby był namalowany. Pamiętajmy, że wyschnięcie lakieru nie jest jednoznaczne z jego utwardzeniem, warto więc zostawić przedmiot do całkowitego przeschnięcia na kilka dni.
Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe efekty, możemy zastosować inne akcesoria do decoupage - lakier do spękań lub złotą folię. Możemy również postarzyć przedmiot za pomocą papieru ściernego, podmalować farbą akrylową niektóre elementy motywu zdobniczego albo ozdobić przedmiot materiałową wstążką.
Zobacz także:
- Decoupage na szkle – instrukcje decoupage'u na szklanej misce i słoiku
- Jak zrobić decoupage na drewnie – krok po kroku
- Decoupage krok po kroku. Od czego zacząć, gdy chcemy wykonać nasze pierwsze dodatki do domu?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot.kicia_papuga/Getty Images