Decoupage krok po kroku. Od czego zacząć, gdy chcemy wykonać nasze pierwsze dodatki do domu?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak ozdobić dom DIY?

Decoupage ma coraz więcej zwolenników. Dzięki tej prostej metodzie można w szybki sposób udekorować lub odnowić meble, ceramikę, szkatułki, wazony i inne dodatki do domu. Dzięki naszemu poradnikowi decoupage krok po kroku z łatwością rozpoczniecie swoją przygodę z tą techniką.

Aby zacząć tworzyć dzieła metodą decoupage, należy przede wszystkim uzbroić się w kilka najważniejszych produktów: papierową serwetkę lub gotowy wzór z papieru, farby akrylowe, klej, lakier, pędzelek. Tą metodą można ozdobić naprawdę wiele powierzchni, jak choćby: metal, ceramikę, drewno czy plastik. W tym artykule pokażemy Wam, jak stworzyć kilka pięknych dodatków decoupage krok po kroku.

Zobacz wideo: Tradycyjne ozdoby Łemkiń

Tradycyjne ozdoby Łemkiń
Tradycyjne ozdoby Łemkiń Źródło: Dzień Dobry TVN

Bombki styropianowe decoupage krok po kroku

Bombki styropianowe ozdobione za pomocą techniki decoupage to bardzo efektowny dodatek świąteczny. Zanim zaczniemy wykonywać nasze bombki decoupage krok po kroku musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów: gładkie kule ze styropianu, serwetki z papieru, najlepiej z motywem bożonarodzeniowym (sanie, Mikołaj, choinka, prezenty, płatek śniegu), klej do decoupage (najlepiej wodny), płaski i szeroki pędzel, nożyczki, zawieszki do bombek wykonane z metalu, wstążka lub sznurek do zawieszenia. Kiedy mamy już wszystkie narzędzia do pracy, pozostaje dowiedzieć się, jak zrobić decoupage krok po kroku na przykładzie bombek:

Krok pierwszy: Wycinamy z serwetek upatrzony przez nas wzór bożonarodzeniowy. Jak zawsze bywa w przypadku metody decoupage krok po kroku , każdą z serwetek dzielimy na warstwy (będziemy korzystać tylko z pierwszej, nadrukowanej). Krok drugi: Nakładamy na pędzel klej wodny i każdą z bombek delikatnie smarujemy. Następnie przyklejamy do bombek wycięty z serwetek motyw i nakładamy na wierzch kolejną warstwę kleju. Staramy się przyklejać wzory obok siebie dość ciasno. Gdy skończymy klejenie, pozostawiamy bombki do wyschnięcia. Krok trzeci: Po wyschnięciu nakładamy na bombkę kolejną warstwę kleju. Czekamy aż wyschnie i ponawiamy czynność kilkakrotnie. Gdy skończymy nakładać ostatnią warstwę kleju, odkładamy bombki do ostatecznego wyschnięcia. Krok czwarty: Po kilku godzinach zaczynamy mocować do bombek metalowe uchwyty. Na zawieszkach przywiązujemy sznureczek lub wstążkę. Gotowe bombki ozdobione techniką decoupage krok po kroku można już wieszać na choince.

Decoupage na szkle krok po kroku – wazon

Kolejnym dodatkiem udekorowanym sztuką decoupage krok po kroku, który zaprezentujemy, będzie szklany wazon. Oto, co będzie nam potrzebne do ozdobienia wazonu: papierowa serwetka lub motyw z papieru do decoupage, pojemnik z wodą, pędzel z końcówką z gąbki, pędzel zwykły, klej, biała farba akrylowa, lakier, pasta służąca do postarzania przedmiotów. Decoupage na szkle krok po kroku nie jest trudny do wykonania, a prezentuje się wyjątkowo. Oprócz wazonu, w podobny sposób ozdobić możemy także inne naczynia, jak miski, talerze, patery, a także szklane lampiony decoupage krok po kroku. Krok pierwszy: Przed ozdabianiem wazonu należy go dokładnie umyć, odtłuścić i osuszyć. Przygotowujemy serwetkę z motywem, którą będziemy naklejać na wazon. Krok drugi: Podobnie, jak w przypadku innych przedmiotów ozdabianych techniką decoupage, dzielimy serwetkę na części i pozostawiamy tylko pierwszą warstwę. Następnie przykładamy serwetkę do wazonu, po czym za pomocą pędzelka nakładamy na nią klej. Krok trzeci: Czekamy aż wszystko dobrze wyschnie. Następnie dociskamy motyw do wazonu za pomocą gąbkowego pędzelka z odrobiną farby. Dzięki temu obrazek nie będzie pomarszczony, a przy okazji stanie się wyrazistszy. Krok czwarty: Gdy farba wyschnie, nakładamy na resztę wazonu pastę do postarzania przedmiotów. Nie jest to krok konieczny, ale pasta da bardzo interesujący efekt, nawiązujący do stylu prowansalskiego czy shabby chic. Krok piąty: Ponownie pokrywamy wszystko farbą. W celu lepszej ochrony wazonu, można go zabezpieczyć za pomocą lakieru. To również nie jest konieczny zabieg, jednak użycie lakieru zagwarantuje nam dłuższe życie wazonu – tym bardziej, kiedy nie pełni on roli tylko ozdobnej. Decoupage to świetny sposób, aby tanio i szybko odnowić stare przedmioty lub nowe rzeczy dopasować bardziej do naszego stylu. W kolejnym artykule pokażemy Wam także, jak za pomocą tej efektownej metody wykonać inne przedmioty: pudełko decoupage krok po kroku, świeczniki decoupage krok po kroku, a także szkatułkę decoupage krok po kroku

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sally Anscombe/Getty Images

Pozostałe wiadomości