Decoupage na szkle – instrukcje decoupage'u na szklanej misce i słoiku

Decoupage na szkle
Decoupage na szkle – instrukcje decoupage'u na szklanej misce i słoiku
Źródło: Katarzyna Bialasiewicz/Getty Images

Decoupage to tradycyjna technika dekoracji, która do dziś znajduje wielu pasjonatów. Ta fascynująca metoda zdobienia pozwala na przekształcenie starego mebla lub naczynia w zachwycające dzieło sztuki. Decoupage na szkle daje wyjątkowo satysfakcjonujący rezultat, ponieważ naczynie zyskuje wtedy efekt trójwymiarowy. Nie potrzebujesz do tego zdolności plastycznych ani wielu specjalistycznych narzędzi, tylko skrawki papieru i kilka przyborów!

Poniżej znajdziesz dwie instrukcje: pierwsza, decoupage na szklanej misce, nieco bardziej wymagająca i czasochłonna. Druga, na słoiku, w sam raz dla początkujących.

Jak wykonać decoupage na szklanej misce

Przy decoupage’u na szkle warto wykorzystać fakt, że w przeciwieństwie do drewna czy plastiku, szkło jest przezroczyste. W poniższej instrukcji wycinki przyklejane są od spodu miski, tak aby były widoczne po zajrzeniu do środka. Daje to naczyniu zachwycającą głębię. Potrzebne materiały:

  • Szklana miska;
  • Papier decoupage z motywem (np. kwiaty);
  • Dwie sztuki papieru do pakowania – takiej wielkości, aby całkowicie pokryć zewnętrzną stronę miski. Pierwszy będzie stanowił tło dla twojego motywu, drugi dekorował zewnętrzną stronę miski;
  • Medium do szkła: najwygodniej użyć bezbarwnego preparatu do decoupage’u – w sklepach hobbystycznych znajdziesz klej, lakier i podkład w jednym;
  • Nożyczki;
  • Gąbka;
  • Pędzelek.

Wybór miski Im bardziej płaska, tym łatwiej będzie przyklejać na niej wycinki. Przy bardzo okrągłym naczyniu trzeba będzie nacinać wycinki w miejscu zgięcia, aby nie powstawały bąbelki. Przyklejanie pierwszych wycinków Wytnij obrazki starannie, unikając białych fragmentów tła (jeśli nie udało ci się ich wyciąć, zamaluj je takim samym kolorem), i zaplanuj, jak ułożysz wycinki na zewnętrznej stronie miski, obrazkiem w stronę środka. Rozprowadź klej na powierzchni wycinka (od strony obrazka!), następnie wycinek przyklej, a czynność powtórz na pozostałych. Wyciśnij bąbelki powietrza za pomocą gąbki. Nie przejmuj się białym kolorem kleju – kiedy wyschnie, stanie się przezroczysty. Przyklejanie tła Po przyklejeniu wycinków z punktu 2. jesteś w stanie dobrać pasujące do nich tło, przykładając je od zewnątrz do miski. Aby przykleić takie tło na okrągłą powierzchnię, konieczne jest pocięcie go w pionowe paski o szerokości ok. 2-3 cm i wysokości dłuższej o 2 cm niż wysokość miski (paseczki powinny wystawać nieco ponad miskę, przytniesz je, kiedy klej już wyschnie). Połóż miskę na stole do góry dnem, najlepiej na większej misce, aby nie dotykała stołu. Zacznij przyklejać paski, tworząc małe zakładki, aby uniknąć prześwitów. Przyklejaj paski tak, żeby oba ich końce wystawały nieco poza obszar, który chcemy pokryć. Natychmiast po przyklejeniu zroluj każdy paseczek, aby rozprowadzić równo klej. Po zakończeniu czynności spójrz na sklepienie miski: jeśli zbierające się w tym punkcie paseczki tworzą wybrzuszenie, możesz je podciąć, aby miska nie traciła na stabilności. Pozostaw paski do wyschnięcia, następnie utnij wszystkie fragmenty pasków, które wychodzą poza miskę. Dekorowanie wierzchniej strony miski Kiedy podoba ci się już wygląd wnętrza miski, czas zabrać się za stronę zewnętrzną. Powtórz punkt 3. na kolejnym papierze do pakowania, nakładając klej tym razem na stronę pasków bez wzoru i przyklejając je na poprzednie.

Zobacz wideo: Hobby

Hobby

Hobby

DD_20211216_Pasja_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Lakierowanie To najważniejsza część decoupage’u. Dobrze wykonane lakierowanie wpływa na połysk i trwałość wykończenia. Po tym, jak klej wyschnie, nałóż pierwszą część lakieru i odczekaj tyle czasu, ile jest rekomendowane przez producenta danego lakieru (może się okazać, że będzie trzeba czekać 24 godziny). Powtórz czynność 15 razy. Zniewalający efekt połysku będzie tego wart.

Jak wykonać decoupage na słoiku z efektem szronu

Dekoracja słoika to krótszy i znacznie łatwiejszy projekt, w sam raz dla początkujących. Ponieważ słoik ma mniejszą średnicę od miski, skupimy się tym razem na jego stronie zewnętrznej. Potrzebne materiały:

  • Szklany słoik;
  • Serwetki z motywami kwiatów;
  • Nożyczki;
  • Papierowa taśma samoprzylepna;
  • Farba typu frost;
  • Medium do szkła: najwygodniej użyć bezbarwnego preparatu do decoupage’u – w sklepach hobbystycznych znajdziesz klej, lakier i podkład w jednym;
  • Pędzel-gąbka;
  • Pędzelek.

Wybór słoika Przy tym projekcie sprawdzi się każdy szklany słoik. Najbardziej efektowny będzie taki, który mając odpowiednią szerokość, posłuży za lampion. Światełko ze świeczki uwydatni efekt oszronienia. Nałożenie farby frost Papierową taśmą wyznacz górną i dolną granicę szronu dookoła słoika. Na pędzel-gąbkę nałóż odrobinę farby typu frost i nanieś delikatnie na szkło. Usuń taśmę samoprzylepną i odczekaj co najmniej 24 godziny. Naklejenie kwiatów Z serwetek wytnij kwiaty, odrzuć warstwy spodnie i umieść wycinki na słoiku za pomocą pędzelka z medium do szkła. Pozostaw do wyschnięcia, następnie umieść na 30 minut w piekarniku w temperaturze 150°C.

Zobacz wideo: Kolorowy stołek DIY

cykl "Sama to ogarniesz"
Kolorowy stołek DIY
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości