Silikony w kosmetykach – działanie i właściwości

Kosmetyki
Anna Efetova/Getty Images
Źródło: Moment RF

Silikony w kosmetykach to rodzaj polimerów, które stanowią dodatek do pozostałych substancji zawartych w produkcie. Zadaniem polimerów jest wygładzenie włosów lub skóry twarzy. Silikony wykorzystuje się do produkcji takich kosmetyków, jak kremy, balsamy, fluidy, bazy pod makijaż.

Silikony w kosmetykach mają swoich przeciwników i zwolenników. Grupa tych pierwszych w ostatnich latach zdecydowanie rośnie.

Silikony w kosmetykach – jakie to substancje?

Silikony w kosmetykach do twarzy czy włosów to rodzaj polimerów. Właściwie rzecz ujmując, są to syntetyczne polimery krzemoorganiczne o strukturze siloksanów. Cechuje je brak koloru oraz zapachu. Przeciwnicy silikonów w kosmetykach podkreślają, że nie są to naturalne substancje i z tego względu mogą być szkodliwe, zwłaszcza jeśli stosowane są w nadmiarze.

Po co stosuje się silikony w kosmetykach?

Silikony w kosmetykach stosuje się od lat 50. XX wieku i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Silikony obecne są w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, włosów oraz całego ciała. Można je spotkać w następujących typach kosmetyków:

  • szamponach i odżywkach do włosów,
  • produktach do stylizacji włosów,
  • podkładach i fluidach do twarzy,
  • balsamach i kremach do ciała,
  • produktach do opalania.

Silikony w kosmetykach sprawiają, że:

  • kosmetyki dobrze się rozprowadzają na włosach lub ciele,
  • kosmetyki są dobrze tolerowane przez skórę (silikony nie naruszają warstwy naskórka),
  • kosmetyki z silikonami tworzą na ciele odporny na działanie wody i temperatury film ochronny.

Silikony w kosmetykach wykorzystuje się przede wszystkim ze względu na ich lekką konsystencję, właściwości nawilżające oraz niskie napięcie powierzchniowe. Dzięki zastosowaniu silikonów w kosmetykach te ostatnie stają się hydrofobowe, a więc "odpychają" wodę. Z drugiej strony silikony w kosmetykach do włosów lub twarzy tworzą warstwę ochronną i zabezpieczają przed utratą wody, a także chronią przed innymi czynnikami fizycznymi i chemicznymi.

Silikony w kosmetykach – nazwy i działanie

Silikony w kosmetykach przyjmują różną postać, związaną także z innym typem działania:

  • oleje silikonowe, polidimetylosiloksany (PDMS) – wysoka wytrzymałość na działanie temperatury, utlenianie; ochrona przed bakteriami i grzybami;
  • silikony lotne – m.in. cyklometikony, cyklometylosilikony; poprawiają właściwości kosmetyków przez ulepszenie ich struktury; odpowiadają za tworzenie cienkiego filmu ochronnego na powierzchni skóry i włosów;
  • silikony z aminową grupą funkcyjną – wizualnie poprawiają wygląd włosów; mają zdolność do wchodzenia w reakcję z kreatyną;
  • glikole silikonowe – nawilżają i wygładzają włosy; nie przyczyniają się do reakcji alergicznych.

Silikony w kosmetykach do twarzy

Silikony w kosmetykach do twarzy – wbrew przekonaniu niektórych osób – nie oddziałują na warstwę naskórka. Są dla niego neutralne, nie wywołują podrażnień i mogą być stosowane u osób ze skórą atopową.

Silikony w kosmetykach do twarzy stosuje się przede wszystkim w roli transporterów substancji pielęgnacyjnych. Ułatwiają również aplikację produktu. Na twarzy tworzą zaś cienką warstwę, która zabezpiecza skórę przed utratą wody i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Występują nie tylko w kremach, lecz także w produktach do makijażu. W tych ostatnich służą przede wszystkim do wzmocnienia jego trwałości.

Silikony w kosmetykach do twarzy mają swoje wady. Systematycznie stosowane kumulują się w organizmie. Tworzona przez nie warstwa zatyka pory, co nie pozwala skórze oddychać. Działają na zasadzie blokera, który zatrzymuje nie tylko zanieczyszczenia, lecz także substancje odżywcze (stąd zasada: najpierw krem, potem silikon, np. w bazie pod makijaż).

Przeciwnicy silikonów w kosmetykach podkreślają, że ich wygładzające działanie jest złudne, bo to wyłącznie efekt optyczny. Ponadto niektóre silikony w kosmetykach do twarzy są trudne do usunięcia, więc wymagają produktów oczyszczających zawierających silne detergenty, które mogą podrażniać skórę.

Silikony w kosmetykach do włosów

Silikony w kosmetykach do włosów stosuje się głównie w celu poprawy stanu i struktury włosa. Mają pomóc w przypadku włosów zniszczonych, z rozdwojonymi końcówkami. Sprawiają bowiem, że włosy stają się gładkie. Dzięki silikonom łatwo rozczesuje się mokre i splątane włosy.

Silikony stanowią również składnik produktów do stylizacji włosów. Mają chronić je przed działaniem wysokiej temperatury (suszarka, prostownica, lokówka), a także zabezpieczać przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Również w przypadku tego typu produktów mówi się o ich szkodliwym działaniu, które obejmuje m.in. trudności z usunięciem silikonów z włosów, co powoduje ich kumulację; obciążenie włosów i uniemożliwienie przenikania w głąb włosów substancji odżywczych.

Zobacz wideo: Scarlett Johansson tworzy własną linię beauty

Zobacz także:

Urszula Dudziak pokazała się bez makijażu. "Moja uroda jest okej"

Yazemeenah Rossi. 65-letnia modelka, która zachwyca urodą. "Mój wygląd wynika z tego jak sama o sobie myślę"

Od dentysty po wielką gwiazdę eurodance. Co słychać u Dr. Albana, którego znamy m.in. z przeboju "It's My Life"?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie