Zwierzęta

Kot rasy cornish rex – charakter, wygląd. Jak wygląda hodowla kotów cornish rex?

Kot rasy cornish rex

Fot. Oleg Kozlov/Getty Images

Zwierzęta

Kot rasy cornish rex – charakter, wygląd. Jak wygląda hodowla kotów cornish rex?

Kot rasy cornish rex

Fot. Oleg Kozlov/Getty Images

Cornish rex to kot, który dzięki łagodnemu charakterowi dobrze sprawdza się w domach z dziećmi. Jego niepowtarzalna sierść oraz oryginalna sylwetka sprawiają, że nie sposób pomylić go z jakąkolwiek inną rasą.

Koty cornish rex po polsku nazywane są rexami kornwalijskimi. Przez hodowców uznawane są one za jedną z najbardziej wyjątkowych ras – zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. W wyniku mutacji dorosłe koty i kocięta cornish rex posiadają futro, które w niczym nie przypomina tradycyjnej kociej sierści – bliżej mu raczej do owczego runa. Pod względem cech osobowości kot cornish rex bardziej przypomina zaś psa niż niezależnego i nieco wycofanego dachowca.

Hodowla cornish rex – historia

Pierwsza hodowla cornish rex powstała przez przypadek. W 1950 roku w hrabstwie Kornwalia w Wielkiej Brytanii na terenie gospodarstwa Niny Ennismore przyszło na świat pięcioro kociąt. Cztery spośród nich były klasycznymi dachowcami – podobnie jak kotka, która je urodziła. Jedno kocię z miotu wyglądało jednak inaczej. Jego nietypowa sylwetka przypominała kształty, jakie posiadają koty orientalne, pofalowana sierść wyglądała zaś jak plusz. Nina Ennismore, zachwycona oryginalnym wyglądem kota, postanowiła przedłużyć rasę.

Nowa rasa nazwana została cornish rex – ze względu na miejsce, w którym powstała (Kornwalia) oraz sierść, która przypomina futerko królików rasy rex.

Cornish rex – kocięta o wyjątkowej urodzie

Cornish rexy to średniej wielkości koty o smukłej, dostojnej sylwetce w typie orientalnym. Waga dorosłego kota wynosi zwykle od 2,5 do 4 kilogramów. Pomimo filigranowej budowy są zwykle mocno umięśnione. Koty posiadają długie łapy, dzięki którym poruszają się lekko i sprężyście, a także z łatwością oddają bardzo wysokie skoki. Ogon cornish rexa jest cienki i ostro zakończony.

Pyszczek kota cornish rex ma kształt klina – jest raczej dłuższy niż szerszy i wyraźnie zwęża się w kierunku mocno zarysowanej brody. Szeroko rozstawione oczy mają kształt migdałów i zawsze posiadają jeden czysty kolor, zależny od umaszczenia kota. Charakterystyczne, duże uszy cornish rexów są wysoko osadzone i mają zaokrąglone końce. Wąsy i brwi są skręcone.

Najbardziej typowym elementem w wyglądzie cornish rexa jest futro. Koty te, w przeciwieństwie do większości innych ras, nie posiadają włosów okrywowych (przewodnich). W związku z tym ich szata składa się jedynie z miękkiego i delikatnego podszerstka, który układa się w drobne fale, przypominające plusz. Cornish rexy występują właściwie we wszystkich rodzajach umaszczenia:

· białym,

· jednolitym,

· tabby,

· dymnym,

· srebrzystym,

· złocistym,

· pointed.

Cornish rex – charakter i zachowanie

Koty cornish rex wyróżniają się dużym temperamentem – są wesołe, żywiołowe, ruchliwe i ciekawskie. Nie lubią pozostawać w bezruchu, dlatego ich ulubionym zajęciem są gonitwy i różnego rodzaju zabawy . Z tego powodu uznaje się je za doskonałe towarzystwo dla starszych dzieci . Co istotne, cornish rex zupełnie nie przejawia agresji , jest wyjątkowo łagodny zarówno podczas zabaw, jak i w innych okolicznościach. Bawiąc się z nim, nie należy obawiać się o swoje bezpieczeństwo – kot w ogóle nie używa swoich pazurów .

Z drugiej strony, cornish rexy uwielbiają być przytulane i głaskane . Swoich właścicieli oraz ich rodziny obdarzają psią miłością, nie odstępując ich nawet na krok. Gości oraz osoby nieznajome od razu obdarzają zaufaniem, co pokazuje jak bardzo przyjazna, otwarta i towarzyska jest to rasa. Cornish rexy potrzebują być stale w centrum zainteresowania człowieka. Nie lubią samotności i źle czują się pozostawiane na wiele godzin w domu.

Cornish rex – zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja kota cornish rex jest wyjątkowo bezproblemowa. Dzięki krótkiej sierści koty niemalże zupełnie nie linieją. Nie ma potrzeby, by szczotkować ich futro – w przypadku zabrudzeń wystarczy jedynie delikatnie przetrzeć je bawełnianą ściereczką. Do czyszczenia futra można używać też specjalnych suchych szamponów dla kotów, jednak nie jest to konieczne.

Regularnie warto sprawdzać stan oczu i uszu kotów cornish rex , zwracając uwagę, czy nie rozwija się w nich stan zapalny. Kotom można przycinać pazury (samodzielnie, specjalnymi cążkami lub w gabinecie weterynaryjnym), jednak, ze względu na to, że cornish rex nie ma tendencji do drapania, nie jest to obowiązek.

Kot cornish rex jest raczej zdrowy i nie cierpi na żadne schorzenia typowe dla rasy. Warto jednak pamiętać, że krótkie futro nie zapewnia mu dostatecznej ochrony przed chłodem – z tego względu nie należy narażać cornish rexa na działanie zbyt niskich temperatur czy wiatru. Kot wychodzący, w trakcie chłodnych miesięcy powinien nosić specjalne, ogrzewające go ubranie.

Zobacz film: Najpiękniejsze koty w Polsce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0