Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? Jak poskromić włosy, gdy na dworze jest mokro?

krecone wloski
Fot. Hero Images / Getty Images
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? – to pytanie zadają często kobiety o włosach, które nie są naturalnie ani proste jak druty, ani uroczo kręcone. Puszeniu i niesfornemu kręceniu się sprzyja głównie wiosenna pogoda. Opady deszczu i duża wilgotność sprawiają, że włosy zaczynają żyć własnym życiem.

Co zrobić, aby włosy się nie kręciły, nie puszyły i utrzymywały taki kształt, jaki nadasz im przed wyjściem z domu? Kluczem do sukcesu są nie tylko dobre i wytrzymałe kosmetyki do stylizacji, lecz także codzienna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich puszeniu się i kręceniu każdego włosa w inną stronę.

Więcej:

Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły?

Aby włosy się nie kręciły, trzeba je najpierw wyprostować. Zanim więc zaczniesz myśleć o wdrożeniu dodatkowej pielęgnacji, która pozwoli ci zachować piękną i prostą fryzurę w każdych warunkach, najpierw wybierz najbardziej odpowiadającą ci metodę prostowania. Do dyspozycji masz ich obecnie wiele. Najpopularniejsze jest oczywiście nadal tradycyjne suszenie na szczotce i wtarcie serum lub innego kosmetyku dyscyplinującego włosy, natomiast zdecydowanie coraz więcej kobiet sięga po prostowanie na gorąco za pomocą prostownicy. Trzeba jednak uważać, aby podczas zabiegu nie przegrzać włosów. Niestety wysoka temperatura im szkodzi. Nie bez powodu więc coraz większą popularność zyskuje prostowanie keratynowe. Dzięki niemu włosy pozostają idealnie proste przez długi czas, niestraszna im żadna pogoda. Zabieg niestety nie należy do najtańszych, jest jednak zdecydowanie mniej inwazyjny niż prostowanie japońskie i chemiczne. To metody wyjątkowo trwałe, jednak ich skuteczność wiąże się ze zmianą struktury włosa i uszkodzeniem struktur proteinowych. Pytaniu, co zrobić, aby włosy się nie kręciły, powinno więc zawsze towarzyszyć pytanie o bezpieczeństwo i inwazyjność zabiegów. Oczywiście im trwalszy zabieg, tym mniejsze ryzyko, że fryzurę zniszczy wiatr, tylko pytanie, jak wiele czasu zajmie odbudowa zniszczonej struktury włosów.

Co zrobić, żeby włosy nie kręciły się na wilgoci?

Domowe sposoby przeciw kręceniu się włosów pomagają skutecznie zapanować nad nimi nawet w najgorszą pogodę. Warto więc przed prostowaniem i po nim wdrożyć odpowiednią pielęgnację włosów. W dzień przed prostowaniem dobrze jest użyć szamponu prostującego. Dzięki zawartej w nim kreatynie oraz innym substancjom pomaga on wygładzić łuski włosów, co znacznie ułatwia późniejszą stylizację. Przed suszeniem dobrze jest spryskać je sprayem prostującym. Warto zwrócić uwagę, aby chronił on także przed wysokimi temperaturami, które źle działają na cebulki włosów. Jeśli za oknem pogoda jest raczej deszczowa, nie zapomnij o sprayu przeciw wilgoci. Szybka aplikacja przed wyjściem potrafi zdziałać cuda. Szczególnie dokładnie warto go nakładać od połowy włosów do ich końcówek. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z czapki lub kapelusza, bo nałożone na głowę jeszcze bardziej sprzyjają puszeniu się i kręceniu włosów.

Domowe sposoby przeciw kręceniu się włosów

Aby włosy się nie kręciły, przede wszystkim należy postawić na odpowiednią ich pielęgnację. Chodzi o odpowiednie nawilżenie, stosowanie kosmetyków bezpiecznych, niewysuszających skóry głowy, niepowodujących alergii i uczuleń. Oprócz tradycyjnej pielęgnacji we włosy dobrze jest regularnie wcierać dedykowane serum do włosów lub naturalny olejek arganowy. Kosmetyki te należy wcierać jedynie w końcówki włosów, tego typu produkty są bowiem bardzo tłuste, nałożone na całą długość włosów będą je niepotrzebnie obciążać. Wybierając kosmetyki do prostowania, warto również zwracać uwagę, żeby nie zawierały zbyt dużo silikonów, które mogą obciążać włosy i w efekcie prowadzić do ich przesuszenia. Wiele osób poleca również stosowanie kilku kropli jedwabiu do włosów.

Nie tylko kosmetyki są jednak tutaj istotne. Równie ważne są akcesoria. Dobra szczotka powinna mieć dwa rzędy ząbków, jedne krótsze, drugie dłuższe. Dobrze, aby była giętka, dzięki temu łatwiej będzie rozczesywać nią włosy. Dobrym sposobem jest również nałożenie odżywki na szczotkę i po umyciu włosów aplikowanie kosmetyku na włosy. Przed wyjściem z domu można z kolei grzebień spryskać lakierem – to także pomaga w ostatecznym ujarzmieniu włosów. Natomiast suszarka wykorzystywana do prostowania włosów powinna być wyposażona w tzw. koncentrator powietrza, a więc specjalną wąską nakładkę, która ogranicza wielkość podmuchu powietrza. Przed suszeniem, jeśli tylko masz taką możliwość, daj włosom samodzielnie podeschnąć. Raz na jakiś czas powinnaś im dać również odpocząć od suszarki. Jeśli decydujesz się na prostownicę, najlepiej wybierz ceramiczną, jest ona bowiem najbezpieczniejsza dla włosów. Dobrze postawić na sprawdzoną markę, najlepiej taką produkującą akcesoria do salonów fryzjerskich.

Zobacz film: Uczulenia na farby do włosów. Źrodło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości