wizzair.com

Co można zabrać do samolotu - porady i restrykcje

Stewardesa

Fot. Caiaimage/Agnieszka Olek / GettyImages.com

wizzair.com

Co można zabrać do samolotu - porady i restrykcje

Stewardesa

Fot. Caiaimage/Agnieszka Olek / GettyImages.com

Pakując walizki przed wylotem, warto sprawdzić, jakie przedmioty można wnosić na pokład samolotu w bagażu podręcznym, co można włożyć do bagażu rejestrowanego, a także co jest na liście przedmiotów zakazanych. Oto kilka praktycznych porad.

Na pokład samolotu można zabrać bagaż podręczny oraz przedmioty dopuszczone przez daną linię lotniczą. Z tych ostatnich Wizz Air pozwala mieć przy sobie: płaszcz lub koc, telefon komórkowy, coś do czytania na czas lotu, dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składana spacerówka lub mała kołyska (mogą być wniesione do drzwi samolotu lub schodów prowadzących na pokład), parę kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową. Przewoźnik pozwala także wprowadzić na pokład samolotu psa przewodnika.

>>> Zobacz także:

Do samolotu można również zabrać bagaż rejestrowany- ten jednak trafia do luku bagażowego.

Bagaż podręczny - co można w nim zabrać?

Na pokład samolotu można wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego. W przypadku Wizz Air torba nie może przekraczać wymiarów 40 x 30 x 20 cm i należy umieścić ją pod fotelem przed sobą. Pasażerowie, którzy wykupili usługę WIZZ Priority, mogą zabrać na pokład dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm (walizka nie musi posiadać kółek, ale nie może przekraczać limitów wymiarowych i wagowych).

Do bagażu podręcznego można spakować praktycznie wszystko, co może się przydać w czasie podróży samolotem. Dopuszczalne są więc na przykład:

 • ubrania,
 • buty,
 • kosmetyki,
 • leki i akcesoria medyczne.

Do bagażu podręcznego można również włożyć sprzęt elektroniczny bez ostrego zakończenia i elektroniczne papierosy - tych ostatnich nie można jednak palić na pokładzie samolotu.

Zabronione w bagażu podręcznym są natomiast ostre przedmioty, na przykład:

 • brzytwy,
 • skalpele,
 • druty,
 • noże,
 • nożyczki,
 • szpikulce do lodu,
 • korkociągi,
 • toporki,
 • tasaki,
 • strzykawki i
 • igły.

Miejscem dla tego rodzaju przedmiotów jest wyłącznie bagaż rejestrowany.

Zakaz przewożenia ostrych przedmiotów w bagażu podręcznym nie dotyczy jednak maszynki do golenia z osłoniętym ostrzem, cążek do paznokci i skórek oraz butów na szpilkach.

Płyny w bagażu podręcznym

Do bagażu podręcznego można zabrać płyny w pojemnikach o pojemności do 100 ml każdy, zapakowanych w przezroczystą torebkę plastikową z możliwością powtórnego uszczelnienia o pojemności litra i wymiarach 20 x 20 cm. Dotyczy to m.in. kosmetyków w płynie (np. szampon, emulsja do opalania, balsam do ciała i płyn do płukania ust), napojów, płynnych leków, płynnych lub półpłynnych produktów spożywczych. Limitom nie podlegają zakupy ze strefy wolnocłowej.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

W bagażu podręcznym mogą się znaleźć kosmetyki w formie stałej i to bez limitu (z wyjątkiem wagowego). Natomiast w przypadku kosmetyków płynnych i półpłynnych należy pamiętać o nakazie przewozu w pojemnikach do 100 ml i objętości nie większej niż litr.

Jedzenie w bagażu podręcznym

Na pytanie: "jakie jedzenie można przewozić w bagażu podręcznym?" odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ wiele produktów spożywczych, w tym mięso, nabiał, a nawet owoce i warzywa mogą być objęte zakazem wwożenia do danego kraju. Warto więc przed wylotem każdorazowo sprawdzić zakazy i ograniczenia w tym zakresie.

Jak spakować bagaż podręczny?

Podczas pakowania bagażu podręcznego warto pamiętać o poniższych zasadach:

 • na spodzie bagażu umieszczamy rzeczy niepotrzebne podczas lotu;
 • z powodu limitów dotyczących płynów, warto zaopatrzyć się w próbki i miniaturki kosmetyków, ewentualnie przelać je do niewielkich słoiczków i butelek;
 • na wierzchu układamy torebkę z płynami i sprzęt elektroniczny, który należy okazać podczas kontroli bezpieczeństwa;
 • ubrania rolujemy, dzięki czemu zajmą mniej miejsca w bagażu podręcznym.

Bagaż rejestrowany - obowiązujące zasady

Bagaż rejestrowany przewożony jest w luku bagażowym samolotu. W przypadku Wizz Air nie może przekraczać sześciu sztuk o maksymalnych wymiarach 149 x 119 x 171 cm.

Wizz Air wprowadził nowy typ bagażu rejestrowanego o wadze 10 kg, oprócz już dostępnych opcji 20 i 32 kg. Można odprawić maksymalnie jedną sztukę bagażu ważącego 10 kg, 2 sztuki bagażu ważącego 20 kg lub 3 sztuki bagażu ważącego 32 kg.

W bagażu rejestrowanym można umieścić prawie wszystko, pod warunkiem jednak, że rzeczy te nie zagrażają życiu i bezpieczeństwu pasażerów, oraz nie są zaliczone do przedmiotów nielegalnych. Do bagażu rejestrowanego kategorycznie nie można natomiast spakować substancji chemicznych i toksycznych, substancji wybuchowych i łatwopalnych.

WizzAir belka

fot. WizzAir


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0