Polska

Chasydzi od lat przyjeżdżają do Leżajska. Na miejscu powstają wyjątkowe fotografie

Polska

Chasydzi od lat przyjeżdżają do Leżajska. Na miejscu powstają wyjątkowe fotografie

Agnieszka Traczewska długo pracowała jako producentka filmowa. Jednak w 2001 r. swoją uwagę zwróciła w stronę wąskiej grupy społecznej. Od 15 lat zajmuje się fotografowaniem chasydów, którzy każdego roku odwiedzają grób cadyka w Leżajsku na Podkarpaciu. Jak udało jej się przeniknąć do tego hermetycznego środowiska?

Polska fotografka między chasydami

Chasydzi są grupą wyjątkowo ortodoksyjnych Żydów. Ten mistyczny ruch narodził się na ziemiach obecnej Polski w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie najwięcej chasydów mieszka w Izraelu oraz w Nowym Jorku. Wielu z nich co roku odwiedza Leżajsk, gdzie pochowany został cadyk Elimelech. To właśnie tam Agnieszka Traczewska po raz pierwszy zderzyła się ortodoksyjnymi Żydami.

- Pojechałam tam za namową mojej przyjaciółki, żeby to zobaczyć. Powiem szczerze, że dla mnie, osoby dorosłej, to był szok. Myślałam, że już nic w życiu mnie nie zaskoczy, natomiast zobaczyłam tłum sylwetek wyglądających jak czarno-białe postacie z fotografii sprzed drugiej wojny światowej - wspomina.

Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci cadyka jego dusza schodzi na ziemię i ma moc spełniania próśb. Tysiące żydów przyjeżdżają z całego świata, żeby móc pochylić się i pomodlić nad jego grobem.

Intymne fotografie chasydów

Chasydzi tworzą zamknięte środowisko. Kobiety odrywają w nim drugorzędną rolę, a dopuszczenie do siebie kogoś z zewnątrz graniczy z cudem. Agnieszce Traczewskiej udało się jednak zdobyć zaufanie i pozwolenie na fotografowanie Żydów w tak ważnym dla nich dniu.

- Jeśli kobieta nie jest związana z chasydem rodzinnie, to on nie powinien nie tylko z nią rozmawiać, ale też patrzeć. Jakakolwiek bliskość być może nie jest niemoralna, ale dotyka już pewnych granic przyzwoitości - tłumaczy fotografka.

Traczewska pozwala sobie w swoich fotografiach na pokazanie kobiet, co nie ma miejsca w publikacjach chasydzkich. 

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
55
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0