Newsy

Awaria Oczyszczalni Ścieków Czajka opanowana. Ścieki płyną naprawionym kolektorem

Rzeka Wisła z lotu ptaka

Fot. Artur Gazda/ Getty Images

Newsy

Awaria Oczyszczalni Ścieków Czajka opanowana. Ścieki płyną naprawionym kolektorem

Rzeka Wisła z lotu ptaka

Fot. Artur Gazda/ Getty Images

Wisła jest już bezpieczna. "Sukcesem zakończyliśmy procedurę przekierowania ścieków prowadzonych awaryjnym bypassem do kolektora ściekowego, naprawionego przez MPWiK w Warszawie" - poinformowały w sobotę Wody Polskie. Jak dodały, zakończyły się ponad dwumiesięczne działania chroniące Wisłę i Bałtyk.

Ścieki bezpiecznie płyną do Czajki

W operacji przekierowania ścieków wzięło udział 50 osób. Z komory rozprężnej usunięto 40 metrów stalowej rury o wadze 16000 kg, 4 kołnierze DN 1000 o wadze 2800 kg i 6 kolan o wadze 2400 kg. Łączna waga elementów instalacji awaryjnego bypassa znajdującego się w zrzutni wynosiła ponad 21 ton.

Części były rozspawane, rozkręcone i wyciągane w elementach z komory rozprężnej. Prace prowadzono etapami, z uwagi na konieczność wywietrzenia instalacji z metanu i siarkowodoru – gazów, które powstają przy tłoczeniu ścieków. Pomocne przy tym były wentylatory, o silnej mocy, udostępnione przez warszawski MPWiK.


W przyszłym tygodniu będą usuwane urządzenia mechaniczne przez operatorów pomp, nastąpi stopniowy demontaż rurociągu.

Ścieki zrzucane do Wisły 

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki są przepompowywane do oczyszczalni "Czajka". Od tego czasu bypassem przepłynęło 14 mln metrów sześciennych nieczystości.

Prace były prowadzone w weekend 

Zobacz film: Operacja przekierowywania ścieków do naprawionego kolektora w Warszawie. Źródło: X-news.


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
70
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0