Content: Agapant , czy jak niektórzy wolą: „ agapantus ”, to gatunek, który pochodzi z Afryki Południowej. Do Europy został sprowadzony w XVII w. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) oraz kwitnie przez kilka tygodni, od lipca do września. W tym czasie wykształcają się u niej niebieskie, białe lub piękne fioletowo-szafirowe kwiaty o dzwonkowatym kształcie . Tworzą one kuliste, odrobinę spłaszczone kwiatostany, które pojawiają się na końcach długich, bezlistnych pędów. Z kolei przy ziemi, na kształt wodnej fontanny, układają się ciemnozielone, długie liście.
Agapanthus – uprawa, pielęgnacja, odmiany
Agapant – uprawa
Istnieją dwie grupy tej rośliny:
· zimozielone
Tu można zaliczyć m.in. jasnoniebieską odmianę „Donau”, którą należy przenieść do pomieszczenia po przekwitnięciu w okresie jesiennym, a następnie uprawiać ją tak jak rośliny doniczkowe, w pojemniku. Zimą powinna przebywać ona jednak w chłodniejszej temperaturze , wtedy też nie należy jej zbyt często podlewać – w zupełności wystarczy taka ilość wody, żeby roślina nie uschła.
Do grupy zimozielonych zalicza się też agapant afrykański, który sadzi się wiosną, w miejscu mocno nasłonecznionym, gdzie raczej nie ma wiatru. Karpy należy posadzić w odstępach 50 cm, a następnie przykryć je warstwą podłoża o grubości około 3-4 cm. Pod koniec zimy należy sadzić karpę w pięcio- lub sześciolitrowym pojemniku, który wcześniej trzeba wypełnić ziemią inspektową z domieszką torfu. Gdy na zewnątrz nie będzie już przymrozków, rośliny można wystawić na taras lub do ogrodu. Najlepszy czas na rozmnażanie to jesień lub koniec zimy.
· zrzucające liście na zimę
Do tej grupy zalicza się m.in. niebieska odmiana „Blue Triumphator”, przy której wykopane jesienią kłącza trzeba wysuszyć, postawić w ciepłym i przewiewnym miejscu, a następnie oczyścić. Kwiaty należące do tej grupy obumierają zimą, dlatego można je w tym czasie przechowywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza aż do wiosny, w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Mogą być one w tym czasie przykryte jedną warstwą żyznej ziemi gliniastej z domieszką torfu oraz piasku.
Czasami pojawia się wątpliwość, dlaczego agapant nie kwitnie . Roślinę należy regularnie podlewać, szczególnie latem, ale w taki sposób, żeby nie tworzyły się zastoiny wodne. Warto bowiem pamiętać, że gdy dojdzie do zasuszenia rośliny, może ona już nie zakwitnąć lub zrzucić pąki . Gdy jest jednak wilgotno, nie wolno jej podlewać, ponieważ korzenie mogą zgnić. Roślinę warto także nawozić. Najlepiej sprawdzą się tutaj nawozy wieloskładnikowe dla roślin kwitnących. Agapant zakwitnie jednak także i bez kompostu.
Agapant – przesadzanie
Lilię afrykańską, podobnie jak każdą roślinę balkonową, należy regularnie przesadzać. Trzeba wówczas przestawić roślinę do doniczki o rozmiar większej. Co roku można też wymienić warstwę ziemi znajdującą się na powierzchni. Co kilka lat warto rozdzielić roślinę, dzięki czemu będzie lepiej kwitła. Zrośnięte kłącza warto w takiej sytuacji rozdzielić sztychówką.
Agapant – zimowanie
Należy uważać, ponieważ agapant – jako roślina egzotyczna – nie jest odporny na mrozy. Trzeba zatem hodować go w pomieszczeniach – nie jest on w stanie przeżyć zimą na zewnątrz. Powinno się go również uprawiać w pojemnikach. Agapant zimowanie znosi w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.
Należy pamiętać, że agapantus zimozielony potrzebuje w tym okresie światła, a gatunki zrzucające liście – nie . Pierwszego z nich należy zatem przechowywać w widnych pomieszczeniach, drugiego zaś w ciemnych, np. w garażu. U agapantu zrzucającego liście na zimę wszystkie liście powinny być także odpowiednio zaschnięte zanim podejmie się decyzję o ich obcięciu. W przypadku agapantu zimozielonego nie wolno natomiast usuwać liści. Podczas zimowania należy podlewać obie rośliny oszczędnie i tylko wtedy, kiedy gleba jest naprawdę sucha.
Agapant – choroby i szkodniki
Szczęśliwie, kwiat agapant jest stosunkowo odporny na różne szkodniki oraz choroby. W ciepłe i wilgotne dni przyciąga on jedynie do siebie ślimaki, które jednak go nie zjadają. Agapant jest odporny również na różnego rodzaju grzyby, choć niekiedy może się na nich pojawić szara pleśń. Wtedy warto spryskać go wywarem z czosnku, a następnie podsuszyć.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN