Newsy

Świadczenie 300 plus będzie wypłacane tylko przelewem. Jakie jeszcze nowości pojawią się w programie Dobry Start?

Dzieci w szkole

skynesher/Getty Images

Newsy

Świadczenie 300 plus będzie wypłacane tylko przelewem. Jakie jeszcze nowości pojawią się w programie Dobry Start?

Dzieci w szkole

skynesher/Getty Images

Świadczenie w wysokości 300 zł na uczące się dzieci do tej pory można było odbierać także w formie gotówkowej. Teraz rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które to uniemożliwi. W inny sposób będziemy także dopełniać formalności związane z programem Dobry Start. Dlaczego nastąpią zmiany?

Wsparcie w wysokości 300 zł jest wypłacane raz w roku. Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym kwartale.

Komu przysługuje świadczenie 300+

Wsparcie w wysokości 300 zł przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia 24. roku życia. Świadczenie dotyczy także uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie 300 plus

O wypłatę świadczenia mogą ubiegać się: matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka.

Termin składania wniosku o świadczenie 300 plus

Do tej pory wniosek można było  złożyć przez internet od 1 lipca lub drogą tradycyjną od 1 sierpnia. Termin na złożenie wniosku mija wraz z końcem listopada.

Zmiany w programie Dobry Start

Ma zmienić się nie tylko sposób wypłacania świadczenia, ale także organ odpowiedzialny za realizowanie programu Dobry Start. Założenia projektu rozporządzenia w tej sprawie opublikowano na rządowych stronach. Projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym kwartale. Organem odpowiedzialnym za jego opracowanie jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Oto trzy nowości zaplanowane w programie Dobry Start:

  1. rząd chce odejść od wypłaty świadczenia w formie gotówkowej i przekazem pocztowym na rzecz wypłaty w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy;
  2. jeśli zostaną wdrożone proponowane zmiany, nie można będzie składać wniosków w formie papierowej, np. w urzędzie lub na poczcie. Po wprowadzeniu zmian można będzie ubiegać o wypłatę świadczenia wyłącznie poprzez systemy teleinformatyczne;
  3. zmieni się także organ obsługujący program Dobry Start. Obecnie zajmują się tym gmina i powiat. Proponowana zmiana zakłada, że zadanie związane z realizacją programu Dobry Start przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który - jak wskazano - "dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, a tym samym będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia". 

Dlaczego nastąpią zmiany w programie Dobry Start?

MRiPS ma to przynieść oszczędności w latach 2021-2031 na poziomie ok. 488 mln zł. - Koszty obsługi świadczenia dobry start są obecnie określone na poziomie 10 zł za jedno dziecko albo jedną osobę uczącą się, na które ustalane jest prawo do świadczenia dobry start. Proponowane zmiany w zakresie podmiotu obsługującego świadczenie oraz formy jego dystrybucji (wyłącznie na rachunek bankowy) spowoduje znaczącą redukcję kosztów obsługi - twierdzą przedstawiciele resortu.

>>> Zobacz także:

Banki nałożą na swoich klientów dodatkowe opłaty? "Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii"

Pogarsza się kondycja psychiczna uczniów. "Częściej odczuwane poczucie osamotnienia, irytacji i braku energii"

Zmarła twórczyni "Na Wspólnej" i "Listów do M. 2", miała 46 lat. "Mimo toczonej walki, dała z siebie wszystko"

Pierwsza klasa vlogerska w Polsce. Komentują Justyna Suchecka oraz Andżelika Mucha i Sylwia Lipka

Źródło: TVN24 |
Co sądzisz o tym artykule?
62
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0