Gorące tematy

10 rzeczy, o które musimy zapytać, kupując mieszkanie od dewelopera. Porady eksperta

Gorące tematy

10 rzeczy, o które musimy zapytać, kupując mieszkanie od dewelopera. Porady eksperta

Kupno mieszkania to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj to inwestycja na lata, dlatego przed transakcją warto odpowiednio przygotować się do rozmowy z deweloperem. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Macieja Mindaka, agenta nieruchomości, na co szczególnie warto zwrócić uwagę. 

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. To kluczowa inwestycja, którą poprzedza szereg przygotowań: wybór lokalizacji, metrażu czy standardu wykończenia. Nasz gość Maciej Mindak podpowiedział więcjak przygotować się do rozmowy z deweloperem przed kupnem mieszkania.

Spotkanie z deweloperem  - o co należy zapytać? 

 Agent nieruchomości wyjaśnił, że na spotkanie z deweloperem wchodzimy wyprostowani, pewni siebie – "tak, żeby wiedział, że jesteśmy graczem". To pierwsza zasada. Następnie przystępujemy do działania:

- Jeśli idziemy do biura sprzedaży, to znaczy, że mamy coś w głowie. Możliwe, że wstępnie spodobało nam się już jakieś mieszkanie w Internecie. Poprośmy więc o więcej zdjęć, wizualizacji, ponieważ na zdjęciach wszystko wygląda pięknie, a rzeczywistość potrafi się różnić, dlatego musimy dobrze to sprawdzić, zwłaszcza jeśli rozmawiamy o dziurze w ziemi. Nie wiemy, co tam powstanie, więc wyciągnijmy od dewelopera, jak najwięcej informacji - wyjaśnił Maciej Mindak.

W wielu biurach sprzedaży postawiona jest makieta kompleksu, który zostanie wybudowany. Zdaniem eksperta zazwyczaj taka wizualizacja jest zgodna z tym, co powstanie. Natomiast powinniśmy dopytać dewelopera, o to, co dokładnie będzie na terenie osiedla, np. o plac zabaw, czy w przyszłości powstaną tam kolejne segmenty. Kluczową kwestią jest to, by dowiedzieć się, co będzie lub jest dookoła. Czy widok z okna nie będzie rozpościerał się na rozpadający się warsztat samochody lub wieżowiec…

- Deweloper powinien mieć wiedzę, jakie inwestycje są planowane nawet w promieniu kilometra – podkreślił ekspert i dodał, że w następnej kolejności powinniśmy zapytać o kwestie dróg dojazdowych oraz, jak względem stron świata będzie usytuowany budynek.

Dopiero w dalszym kroku pytamy o standard wykończenia. – Wtedy dostaniemy od dewelopera karteczkę, jakie elementy będzie miało mieszkanie i z jakich materiałów będą wykonane poszczególne rzeczy. Jeśli się nie znamy, ciężko będzie nam zinterpretować, więc warto zaprzyjaźnić się z jakimś budowlańcem, by wiedzieć, z czego i jak będzie zbudowane – poradził. 

Top 10 pytań kupującego do dewelopera:

 1.  Jak wygląda otoczenie wokół terenu zamieszkania i jakie są tam zabudowania?
 2.  Jakie są drogi wokół budynku?
 3. Jaki jest dostęp mieszkania do światła i ekspozycja okien?
 4.  Ile jest miejsc parkingowych?
 5.  Czy dostępna jest komórka lokatorska/piwnica?
 6.  Jaki jest harmonogram prac zespołu – kiedy jest planowane rozpoczęcie i zakończenie prac?
 7. Jakie są zasady dotyczące ewentualnej zmiany ceny mieszkania?
 8. Jakie są środki ochrony kupującego?
 9. Jakie są warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej?
 10. Poproszę o więcej zdjęć i wizualizacji mieszkania
 11. Warto poprosić o opis standardu wykonania mieszkania i pozwolenie na budowę

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Koniec ze śmieciówkami? Eksperci ostrzegają: "To niebezpieczne"

Szczepienia przeciw COVID-19 dla 40-latków są już możliwe? "Spędziłam u lekarza bite 45 min, ale wyszłam z tarczą"

500 plus stanie się 700 plus? Minister finansów: "Pieniądze by się znalazły"

Co sądzisz o tym artykule?
83
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0