Kłopoty z zaśnięciem, przerywany sen, a może pobudka w środku nocy? Jeżeli te problemy nie są wam obce, należy przyjrzeć się swojemu ostatniemu posiłkowi. To, co jemy, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale także na komfort snu. O tym, jakich produktów unikać wieczorami opowiedziała nam dietetyk Urszula Somow.
Dlaczego rano budzimy się niewyspani i opuchnięci?
Organizm do regeneracji potrzebuje mocnego, głębokiego snu. Niestety życie w stresie i biegu znacząco wpływa na jego jakość. Choć coraz więcej ludzi przywiązuje wagę do wieczornego wyciszenia organizmu, nie każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na nasz sen może mieć dieta. Nadmierne przepełnienie żołądka tuż przed położeniem się do łóżka jest źródłem wewnętrznych bodźców zakłócających odpoczynek. Dlaczego? W czasie snu metabolizm naturalnie spowalnia swoją pracę, a trawienie obfitego posiłku, będzie dla niego wysiłkiem, który zakłóci prawidłowy sen. Co jeść na kolację, aby spokojnie przespać całą noc?
Najważniejsze jest to, żeby posiłek nie był zbyt ciężkostrawny. Tutaj mam na myśli głównie posiłki, które zawierają bardzo dużą ilość tłuszczu, który jest smażony. Unikajmy potraw smażonych
- powiedziała Ula.
Nasz specjalistka przyznała również, że podstawą każdej diety powinny być warzywa. To, jakie znajdą się na naszym talerzu, jest już kwestią indywidualną. Jeżeli tolerujemy buraki, paprykę czy cukinie, z czystym sumieniem, możemy przygotować na wieczorną ucztę lekkostrawną sałatkę.
Znacie to uczycie, gdy budzicie się rano a wasza twarz i ciało są napuchnięte niczym balon? Jedną z przyczyn, która może powodować taki efekt, jest nadmiar soli w diecie. Nawet najzdrowsze warzywa oprószone dużą ilością soli będą powodowały zatrzymanie wody w orgazmie, a co za tym idzie - puchnięcie.
Kiedy jeść ostatni posiłek przed snem?
Temat ostatniego posiłku poruszany był już wiele razy, a w sieci wciąż znaleźć możemy sprzeczne informacje. Kolacja o 18, a może całkowite zrezygnowanie z wieczornego jedzenia? Sprawa jest prosta. jak przyznała Ula, u każdego z nas godzina ostatniego posiłku będzie (a nawet powinna być) inna. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Kolacja zjedzona zbyt wcześnie, np. 5 godzin przez położeniem się do łóżka, jest główną przyczyną podjadania. Ostatni posiłek powinien zatem gościć na naszym stole dwie do trzech godzin przed snem. A co z pomijaniem kolacji?
Będąc głodnym, nie będzie nam się dobrze spało. Nie wysypiamy się, jeżeli czujemy głód. Kolacja powinna być sycąca, ale nie powinna nam zalegać na żołądku, nie powinna powodować uczucia rozpierania żołądka
– powiedziała.
Ponadto spożywanie regularnych kolacji pozwala także uniknąć dobowych wahań poziomu glukozy we krwi, a także napadów wilczego głodu w nocy. Osoby rezygnujące z kolacji bardzo często budzą się głodne w środku nocy i w efekcie sięgają po niezdrowe przekąski.
Sport, dobra dieta i dobry sen. Triada na jesienną chandrę
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Awantura w domu opieki. 68-latek śmiertelnie pobił starszego kolegę
Honorata Skarbek zdradza sekret swojej diety. Gwiazda w dwa miesiące zrzuciła 11 kilogramów
Roześmiana foka i rozmawiające ptaki. Poznajcie laureatów Comedy Wildlife Photography Awards 2020
Autor: Nastazja Bloch