Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?

kobieta w żółtym swetrze zasłania spuchnięte oczy
contrastwerkstatt/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Worki pod oczami to częsta przypadłość, którą zazwyczaj wiąże się z niewyspaniem i zmęczeniem oraz intensywnym i niezdrowym trybem życia. Co jednak, jeśli kłopot dotyczy dziecka? Jak wytłumaczyć ciemne worki pod oczami u najmłodszych, a jak u mężczyzny? Powodów może być sporo, dlatego czasem warto zasięgnąć porady lekarza.

Co oznaczają worki pod oczami? Oczywiście przyczyną może być zbyt mała ilość snu lub mocno zakrapiana impreza, ale jeśli worki i zasinienia towarzyszą nam przez cały czas, warto zastanowić się nad powodem tworzenia się opuchlizny. W przypadku pojawienia się worków pod oczami, należy zastanowić się nad występowaniem chorób ogólnoustrojowych lub alergii.

Co oznaczają worki pod oczami?

Patrząc w lustro wciąż zadajesz sobie pytanie, co oznaczają worki pod oczami? Dlaczego wyglądasz na osobę zmęczoną, niewyspaną i przepracowaną, choć wcale się tak nie czujesz? Ciemne worki pod oczami to przypadłość obu płci, nie omija także najmłodszych. Często okazuje się, że jest to stan fizjologiczny, a od lekarza nieraz słyszymy stwierdzenie, że taka nasza uroda. I rzeczywiście, bywa, że przyczyną cieni jest płytko unaczyniona skóra lub nadmierna produkcja melaniny, przez co skóra w okolicach oczu jest nieco ciemniejsza. Musimy jednak odróżnić dwa problemy: zasinienia i worki. Choć często zjawiska te występują jednocześnie, inne bywają ich przyczyny. Same worki pod oczami związane są bowiem z zastojami limfatycznymi, a te mogą świadczyć o chorobie.

Dlaczego mam worki pod oczami?

Jeśli dziecko zapyta Cię: “dlaczego mam worki pod oczami?”, musisz się zastanowić, czy problem pojawił się teraz, czy Twoje dziecko wyglądało tak zawsze. Czy to tzw. podkrążone oczy, czy rzeczywiście typowa opuchlizna? Jeśli stwierdzisz, że Twoja pociecha ma podpuchnięte oczy, skonsultuj problem z pediatrą. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie kilku podstawowych badań. Najczęściej pod uwagę brana jest alergia, dlatego warto najpierw ją wykluczyć lub potwierdzić. Może się jednak okazać, że przyczyną worków pod oczami jest zastój wody w organizmie, a to może zwiastować kłopoty z nerkami, układem krążenia, tarczycą. Niestety zarówno u dorosłych, jak i dzieci przyczyn powstawania worków pod oczami szukamy wśród tych samych schorzeń.

Worki pod oczami - przyczyny

Jeśli wykluczymy infekcję, której towarzyszy katar i zapchany nos, anemię, alergię, a także zwykłe zmęczenie czy chorobę oczu, pora przyjrzeć się funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Pamiętajmy jednak, że poważnym schorzeniom towarzyszą zazwyczaj dodatkowe objawy, jak np. opuchlizna całej twarzy w przypadku problemów z nerkami. Lekarz może jednak zlecić przeprowadzenie kilku badań, aby poznać przyczynę tworzenia się opuchlizny. Jeśli są to problemy z nerkami, konieczne jest przeprowadzenie badania moczu, w celu stwierdzenia, czy nie następuje utrata białek z moczem. W ten prosty sposób możemy uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy worki pod oczami?

Worki pod oczami a tarczyca

Worki pod oczami mogą być objawem chorób tarczycy. Niedoczynność tarczycy objawia się między innymi powstawaniem obrzęków w okolicy twarzy. Podejrzewając problemy z tarczycą, warto skonsultować się z endokrynologiem, który zleci wykonanie badania poziomu hormonów. Szybko wdrożone leczenie pomoże wyeliminować problem opuchniętych powiek i wielu innych niepokojących objawów.

Worki pod oczami u mężczyzn - przyczyny

Choć najczęściej podejrzewamy, że worki pod oczami u mężczyzn powstają na skutek prowadzenia zbyt intensywnego trybu życia, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, palenia i niedosypiania, nie zawsze tak jest. Co oznaczają worki pod oczami? Każdy mężczyzna, który od dłuższego czasu obserwuje niepokojące obrzęki, powinien wykonać badania wykluczające:

  • Choroby układu krążenia, serca
  • Choroby tarczycy - niedoczynność
  • Choroby nerek i nadnerczy
  • Ewentualne alergie
  • Choroby zatok przynosowych

Worki pod oczami u dziecka - przyczyny

Jak wspomniano, te same choroby odpowiadają za powstawanie obrzęków pod oczami u dorosłych, jak i u dzieci. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdy zauważymy u dziecka podkrążone oczy. Najczęściej to po prostu kwestia niewyspania, czasem długiego płaczu, a nawet zwykłego kataru i problemów z nosem. Małe dzieci mają problem z prawidłowym oczyszczeniem nosa, stąd katar może trwać dłużej niż u dorosłych i powodować dodatkowe kłopoty. Często jako przyczyny opuchniętych worków pod oczami wymienia się okres ząbkowania i wprowadzania słonych potraw do jadłospisu. Zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość reakcji na ukąszenia czy pyłki. Także kłopoty z oczami, jak zapalenie spojówek, objawiają się obrzękami. W takim przypadku pomoże okulista.

Sińce i worki pod oczami - przyczyny

Przyglądając się okolicy oczu, zwróćmy uwagę, czy to tylko obrzęki, czy też zasinienia. Co stanowi problem? Zawsze odróżniajmy zasinienie od opuchlizny, ponieważ mogą świadczyć o zupełnie innych schorzeniach. I tak, gdy obrzęki to najczęściej problemy z nerkami, tarczycą czy układem krążenia, sińce mogą zwiastować obecność pasożytów, alergie, anemię, cukrzycę, a także choroby wątroby. Sińce i worki pod oczami, a także przyczyny ich powstawania zawsze wymagają wyjaśnienia. Zwłaszcza jeśli towarzyszą nam już jakiś czas lub dotyczą naszych dzieci.

Zobacz też:

Jak ukryć cienie i worki pod oczami? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak przygotować okłady na oczy – lecznicze, odprężające?

Alergia to nie tylko katar. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie oczu?

Zobacz video: Jak ukryć worki i cienie pod oczami?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!