Warszawa. Skocznia narciarska
Skocznia była usytuowana na Skarpie Warszawskiej. Skakali na niej najlepsi polscy zawodnicy. - To była skocznia zbudowana dla propagandy. Chcieli pokazać, że może być i w Warszawie, bo w Moskwie też skocznia była - mówił Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski w skokach narciarskich. - Była to w Warszawie niewątpliwie egzotyka - dodał Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik i varsavianista.
Pierwszy konkurs na warszawskiej skoczni odbył się zimą 1956 roku. Punkt K wynosił 38 metrów, a długość rozbiegu ponad 55. Skarpa była pierwszą skocznią w Polsce i jedną z nielicznych na świecie, która posiadała igielit (specjalne tworzywo zastępujące śnieg). Z biegiem lat w stolicy skakano tylko latem.
- Do lat 70. był rozgrywany tzw. Turniej Trzech Skoczni. To dość ciekawa historia, bo na tę imprezę składały się konkursy rozgrywane w Warszawie, Pradze i Budapeszcie. Miał być taką wschodnią odpowiedzią na Turniej Czterech Skoczni. Co roku w komunistyczne święto były rozgrywane zawody - tłumaczył Adrian Dworakowski, dziennikarz i autor przewodnika po skoczniach narciarskich w Polsce.
Janusz Duda rekordzistą warszawskiej skoczni
Konkurs o Puchar Zwycięstwa w 1982 roku wygrał zakopiańczyk Janusz Duda. Relacja z zawodów została wyemitowana w telewizji. - Lot był bardzo przyjemny, długi. [...] To była atrakcja i dla nas, i dla mieszkańców Warszawy. Chłopcy jadą tramwajem z długimi nartami. Jakieś wydarzenie to jest - wspominał Janusz Duda, były skoczek narciarski.
Janusz Duda jest rekordzistą warszawskiej skoczni. Wylądował na 48 metrze. - Ten rozbieg, igielit był polewany wodą, żeby lepszy poślizg był, a na zeskoku było jeszcze więcej wody lanej. W razie upadku, żeby nie poparzyć się, nie spalić kombinezonu - podkreślił.
Do historii skoczni przeszedł skok oddany przez aktora. W filmie Jerzego Skolimowskiego pt. "Bariera" bohater - grany przez śp. Jana Nowickiego - w jednej ze scen zjechał ze Skarpy na walizce.
Jak odtwórca wspominał to wydarzenie? Kiedy rozebrano skocznię? Odpowiedzi na te pytania w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rozpoczęcie sezonu narciarskiego. Jak inflacja wpłynęła zimową turystykę?
- Została instruktorką fitness krótko przed emeryturą. Ta decyzja odmieniła jej życie
- Agnieszka Woźniak-Starak o planach na sylwestra: "Dawno tam nie byłam"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN