Na czym polega szkolenie Combat 56? Czym cechuje się polski system walki?

Szkolenie
Na czym polega szkolenie Combat 56?
Źródło: guruXOOX/Getty Images
Combat 56 powstał na początku lat 90. XX w. i od samego początku przeznaczony był dla jednostek specjalnych i wojska, później także dla policji. System Combat 56 przeznaczony jest do walki bezpośredniej, kontaktowej i charakteryzuje się wysoką skutecznością, a także brutalnością. Wiele ciosów systemu Combat 56 służy wyeliminowaniu przeciwnika.

Początkowo przeznaczony był wyłącznie dla jednostek specjalnych Combat 56, jednak szybko stał się popularny. W związku z tym powstała specjalna odmiana systemu Combat 56 przeznaczona dla cywili i niezakładająca używania broni palnej. Zaprojektowany przez majora Arkadiusza Kupsa system walki jest jednym z najbardziej skutecznych i elitarnych na świecie. Combat 56 często porównywany jest do izraelskiej krav magi, z którą posiada wiele elementów wspólnych.

Sport to zdrowie

Krofball
Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Co to jest Combat 56? Geneza systemu walki

System Combat 56 powstał na początku lat 90. XX w. jako pierwszy w pełni polski systemu walki. W przeciwieństwie do różnych sztuk walki, system walki charakteryzuje się tym, że ma być przede wszystkim praktyczny, efektywny, a niekoniecznie efektowny. Twórcą Combat 56 jest major Arkadiusz Kups, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i absolwent studiów cywilnych na Akademii Obrony Narodowej. Major Kups, przebywający obecnie na emeryturze, był żołnierzem służb specjalnych – służył w 56 Kompanii Specjalnej w Szczecinie. Oficjalnie była to jednostka wojsk desantowych, w praktyce jednak jednostka wojsk specjalnych (ang. task force) przeznaczona do realizowania działań wywiadowczych, rozpoznawczych, sabotażowych i ofensywnych na terenie innego kraju (nawet do 300 km w głąb). Jednostka była ćwiczona do wykonywania określonych działań dywersyjnych na terenie RFN, Danii, a nawet Holandii. System walki Combat 56 powstał na potrzeby jednostek do zadań specjalnych. Jest to system walki kontaktowej, w której priorytetem jest szybkie wyeliminowanie przeciwnika (poprzez ogłuszenie lub zabójstwo). System ten został stworzony na bazie elementów znanych z innych sztuk i systemów walki, m.in. koreańskiego Kyoksul, Judo, technik SWAT, brytyjskiego SAS i rosyjskiego Specnazu.

Dla kogo polecana jest nauka systemu Combat 56?

Opracowany przez majora Kupsa Combat 56 wykorzystywany jest przez wojsko, jednostki specjalne, w tym np. GROM, a także elitarne jednostki policji. Combat 56 zakłada używanie broni, głównie broni palnej, dlatego też jego wykorzystywanie przez cywilów jest stosunkowo problematyczne. Ze względu na obserwowany z czasem wzrost zainteresowania tym systemem walki powstała odmiana, która przeznaczona jest przede wszystkim do samoobrony. Choć ograniczono w niej wykorzystywanie broni, to system ten wciąż jest dosłownie "śmiercionośny". W Polsce istnieje wiele specjalnych klubów, w których możemy nauczyć się podstaw cywilnej odmiany Combat 56. Spotkania koordynowane są przez powstałe Stowarzyszenie Combat 56. Ćwiczenia odbywają się pod okiem profesjonalnych instruktorów Combat 56, którymi często zostają emerytowani żołnierze służb specjalnych, agencji ścigania i policji. Ćwiczebne walki możliwe są dopiero po zaliczeniu trzeciego etapu szkolenia i odbywają się również wyłącznie pod okiem instruktora. Komu warto polecić system Combat 56?

  • osobom pracującym dla służb specjalnych, wojska, wywiadu i kontrwywiadu,
  • pracownikom służby więziennej, straży granicznej i straży miejskiej,
  • pracownikom agencji ochroniarskich i agencji detektywistycznych,
  • pracownikom ochrony VIP-ów,
  • osobom prywatnym, narażonym na zagrożenia ze strony przestępców (np. zamożnym biznesmenom),
  • sportowcom wyczynowym (Combat 56 jest jednym z najtrudniejszych fizycznie i najbardziej wymagających systemów walki bezpośredniej).

Combat 56 vs krav maga

Combat 56 często porównywany jest z innym systemem walki – z izraelską krav magą. Oznaczająca w języku hebrajskim "walkę w bliskim kontakcie" krav maga jest systemem, który pierwotnie również przeznaczony był tylko dla służb specjalnych, a także izraelskiego wojska. Krav maga łączy w sobie wiele stylów – boks, jiu-jitsu, judo, zapasy, muay thai. Combat 56, w swojej oryginalnej, nieprzeznaczonej dla cywilów wersji, uznawany jest za system brutalniejszy. Wiele specjalnych ruchów w Combat 56 ma na celu pozbawienie życia przeciwnika i chociaż w zaawansowanych wersjach krav magi również występują takie ciosy, to prawdopodobnie jest ich znacznie mniej.

DD_20211027_Karate_REP
Młodzi mistrzowie świata w karate sportowym
Źródło: Dzień Dobry TVN

Drugą różnicą pomiędzy Combat 56 a krav magą jest stopień popularności obydwu systemów walki. W tym przypadku jednoznacznie "zwycięża" izraelski system walki, który stał się popularny niemalże na całym świecie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poznać i nauczyć się obydwu technik. Dla osoby znającej krav magę nauka Combat 56 będzie znacznie łatwiejsza. Wynika to z faktu, że niektóre techniki są bardzo do siebie podobne (dźwignie, duszenia, obrona przed ciosem noża), co więcej, osoba mająca doświadczenie w jednym systemie walki ma większe zdolności kondycyjne, które ułatwiają naukę drugiego systemu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości