Sport i fitness

Snorkeling - obcowanie z podmorską fauną i florą dla każdego

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta pływa pod wodą

Eksplorowanie życia podwodnego można podzielić na dwie główne grupy - nurkowanie i snorkeling. Do nurkowania potrzeba specjalistycznego sprzętu, opieki instruktora i dużego doświadczenia. Dlatego jest to aktywność zaliczana do sportów ekstremalnych. Oczywiście nie powinno rezygnować się ze swoich planów i marzeń, ale przygodę z pływaniem pod wodą najlepiej zacząć od snorkelingu.

Nazwa pochodzi od angielskiego określenie jednego z elementów ekwipunku, a mianowicie fajki (ang. snorkel ). Aby uprawiać snorkeling, trzeba mieć opanowaną tylko jedną umiejętność - umiejętność pływania. Snorkeling najwięcej przyjemności daje szczególnie w czasie nurkowania w morzu o dużej przejrzystości i bogatej faunie i florze. Dlatego snorkeling najlepiej uprawiać w ciepłych morzach.

Maska do snorkelingu - podstawowy element wyposażenia

Sprzęt do snorkelingu składa się z trzech części - maski, rurki do oddychania i płetw. Można go wypożyczyć nad morzem, nad którym spędzamy wypoczynek, ale najlepiej jest kupić własny zestaw, który będziemy mogli łatwo dostosować do swoich potrzeb. Zdecydowanie najważniejszy jest pierwszy element wyposażenia, czyli maska. Na niej nie warto oszczędzać - trzeba zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości, aby snorkeling przyniósł nam jak najwięcej przyjemności.

Jeżeli kupimy maskę do snorkelingu, która będzie niewygodna, nieszczelna lub będzie łatwo parowała, to trudno będzie skupić się na podziwianiu podwodnego świata. Poza tym maska narażona jest na wpływ soli czy wysokich temperatur. Sprzęt niskiej jakości już po jednym sezonie może nie nadawać się do dalszego użytkowania. Warto też pamiętać o tym, by maska zapewniała jak największe pole widzenia.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Snorkeling - dobór fajki, która nie będzie nabierać wody

Ideą snorkelingu jest pływanie pod wodą bez wypływania w celu zaczerpnięcia powietrza. Dlatego niezbędnym wyposażeniem do tego rodzaju sportu jest fajka. Tu też musimy zwrócić uwagę na jakość sprzętu. Fajka musi być wygodna i, co bardzo ważne, skonstruowana tak, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość dostania się do niej wody. Często zdarza się bowiem sytuacja, kiedy fala całkiem nas zakrywa i wtedy, zamiast nabrać powietrza, możemy zachłysnąć się wodą. Warto więc zakupić fajkę ze specjalnym zaworem, który umożliwia wydmuchiwanie wody bez konieczności zdejmowania całego sprzętu.

Korzystanie z klasycznego zestawu snorkelingu, czyli maska-fajka wymusza oddychanie ustami, co dla wielu osób może być mało komfortowe. Dlatego prawdziwym hitem są maski, które mają wbudowaną fajkę. Maska taka osłania całą twarz - od czoła po brodę i umożliwia oddychanie zarówno ustami, jak i nosem. Poza tym ogranicza ryzyko dostania się wody przez źle zamontowaną rurkę, a także dzięki dobrej cyrkulacji powietrza maska nie paruje. Tego rodzaju sprzęt zawiera system dry-top, który zapobiega wlewaniu się wody od góry przez fajkę. Umożliwia to nurkowanie bez konieczności wynurzania się i opróżniania fajki. Tym samym jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed zachłyśnięciem.

Na ogół taki zestaw do snorkelingu dostępny jest w dwóch rozmiarach, co umożliwia precyzyjny dobór odpowiedniej maski. W przypadku tego rodzaju masek bardzo ważne jest posiadanie własnego egzemplarza, ponieważ silikonowe elementy dopasowują się do kształtu twarzy. Użytkowanie maski przez inną osobę może doprowadzić do zmniejszenia się jej szczelności. Jeżeli dobrze będziemy o nią dbać, to skutecznie będzie nam służyć przez kilka sezonów. Podstawą jest płukanie maski do snorkelingu w słodkiej wodzie oraz niepozostawianie jej na słońcu, tylko jak najszybsze schowanie do torby.

Płetwy do snorkelingu i inne dodatki

Płetwy to ostatni niezbędny element sprzętu do snorkelingu. Najważniejsze jest, aby były wygodne i dobrze dopasowane do naszych stóp. Trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie - im większe płetwy, tym łatwiej się pływa, ale potrzebny jest większy wysiłek przy ich „uruchomieniu”. Płetwy to nie tylko ułatwienie pływania, ale też zabezpieczenie stóp przed skaleczeniem. Przy wchodzeniu w płetwach do wody trzeba pamiętać, żeby zawsze czynić to tyłem – wchodzenie przodem to bowiem duże ryzyko potknięcia.

Inne dodatkowe elementy wyposażenia to np. kamizelka do snorkelingu. Jest to kamizelka dmuchana (dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca w bagażu), która zapewnia większy komfort w czasie uprawiania tego sportu. Szelki na plecach pozwalają na jej odpowiednie dopasowanie. Kamizelka nie stawia oporu w czasie nurkowania. Szczególnie zalecana jest dla dzieci.

Można też zaopatrzyć się w boję do snorkelingu. Jest to najczęściej nadmuchiwana boja z chorągiewką, która dokładnie sygnalizuje pozycję osoby uprawiającej snorkeling. Poza rolą oznaczenia pozycji osoby znajdującej się pod wodą jest też informacją dla jednostek pływających, aby w tym miejscu zachować szczególną ostrożność. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Darryl Leniuk/Getty Images

Pozostałe wiadomości