Mażoretki to kobiety, które występują na różnego rodzaju pokazach i paradach ulicznych. Wykonują określone układy taneczno-marszowe w rytm dźwięków orkiestry dętej lub innej muzyki. Stroje mażoretkowe nawiązują do mundurów wojskowych lub innych formacji. Istotnym elementem trzymanym przez kobiety są pałeczki, określane również mianem „batonów”, które służą do żonglowania lub podrzucania.
Skąd się wzięły w naszej kulturze mażoretki? Jak się okazuje, w XIX w. Napoleon Bonaparte, planując wyprawę do Rosji, wymyślił pewien podstęp. Postanowił bowiem, że zachęci nowych żołnierzy do zaciągania się do armii francuskiej, stawiając kobiety w krótkich spódniczkach na samym początku parad oraz orkiestr wojskowych. Poprzez taniec miały kusić żołnierzy, a tym samym nakłonić ich do służby w armii. Od tego czasu taniec mażoretkowy rozwinął się niemal na całym świecie.
Czym się zajmują mażoretki?
Sam termin majorette wywodzi się z języka francuskiego, gdzie oznaczał kobiety ubrane w stroje inspirowane modą wojskową. Dzisiaj mażoretki powinny być uzdolnione tanecznie oraz mieć poczucie rytmu . W cenie jest także dobra prezencja, wdzięk, klasa, elegancja oraz pewność siebie. Wszystkie te cechy powinny być przeniesione na sposób poruszania się, a ten z kolei ma wzbudzać emocje publiczności. Przez cały występ mażoretki muszą być uśmiechnięte, dlatego przydają się im również zdolności aktorskie.
Każda mażoretka powinna wyróżniać się kulturą osobistą i dostojnością. Musi dobrze nauczyć się kroku marszowego, opanować cały układ choreograficzny oraz technikę tańca, a jednocześnie nauczyć się pracować z rekwizytem, czyli przede wszystkim pałeczką mażoretkową . Jest to wykonany z metalu srebrzysty pręt, zwykle z białymi kulkami na końcach. Batony wykorzystywane są w samym tańcu, ale także do podrzucania oraz wykonywania trudniejszych figur. Ich długość wynosi 20–70 cm, a cena zaczyna się od 45 zł.
Często układy choreograficzne obejmują również inne, bardzo trudne techniki, np. rzuty z obrotami, elementy twirlingowe, a także wymagające dobrej kondycji kręcenia. Warto zaznaczyć, że podczas parady gesty mażoretek niejednokrotnie wskazują również np. na zakręty lub zakończenia całego utworu.
Od wielu lat organizowane są mistrzostwa mażoretek – Polski, Europy oraz świata . W 2013 r. zawody ogólnoświatowe wygrała Marta Jabłońska , pokonując między innymi doświadczone Czeszki, Słowaczki oraz Węgierki. Warto zaznaczyć, że w tych krajach mażoretki pojawiły się o wiele wcześniej, w Polsce jest to bowiem stosunkowo nowa profesja. Obecnie Marta Jabłońska szkoli młodsze mażoretki – zazwyczaj dziewczyny trenują dwa razy w tygodniu po dwie godziny, zdarza się jednak, że przed samymi zawodami potrafią ćwiczyć aż 8 godzin.
Barwne i fantazyjne stroje mażoretkowe
Na uwagę zasługują również same stroje mażoretek , które nieraz zachwycają kolorami, krojem oraz oryginalnością . Bardzo często inspirowane są określonym regionem geograficznym lub konkretnymi miastami. Na przestrzeni lat widać duże zmiany w ich fasonach: kiedyś kobiety występowały głównie w sztywnych uniformach z wojskowymi elementami, obecnie luźne i kobiece kroje nawiązują do współczesnych modowych trendów. W tej dziedzinie niewątpliwie prym wiodą Czesi, u których Polki najczęściej zamawiają swoje stroje.
Jeśli chodzi o buty mażoretkowe , bardzo popularne są kozaki, zwykle wykonane z wysokogatunkowej skóry. Na głowach mażoretki noszą furażerki lub innego rodzaju czapki. Niektóre grupy mażoretek do występów wykorzystują również pompony. Nie istnieją w tym momencie żadne regulaminy, które szczegółowo określałyby, jak te stroje powinny wyglądać. Istotne jest jednak to, że wykorzystując elementy ubiorów poszczególnych organizacji, należy z nimi tę kwestię przedyskutować.
Ciekawostki o mażoretkach
Czasem mażoretki mylone są z twirlingerkami , które można podziwiać w Stanach Zjednoczonych. Główna różnica pomiędzy grupami polega na tym, że mażoretki wykonują pewien układ choreograficzny, natomiast twirlingerka skupia się podczas występu głównie na pałeczce, wykonując różnego rodzaju ruchy akrobatyczne.
Co więcej, niektóre osoby mylą również mażoretki z tamburmajorkami . Kim zatem są tamburmajorki? To kobiety, które pełnią funkcję dyrygentów w trakcie całego marszu. W rękach trzymają buławy, które są cięższe od standardowych pałeczek. Żonglowanie nimi wymaga sporych umiejętności, jednak dzięki temu można uzyskać wspaniały efekt artystyczny. Tamburmajorki często zaczynają swoją karierę jako mażoretki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN