Sport i fitness

Jak powinien wyglądać i jak uszyć strój do gimnastyki artystycznej dla dziecka?

Sport i fitness

Autor:
Oskar
Netkowski
Akrobatyka powietrzna w wykonaniu dziewczynki

Strój do gimnastyki artystycznej powinien być nie tylko ładny i ciekawy, ale wygodny oraz wykonany z dobrej jakości materiałów. Choć wydawałoby się, że na wykonanie kostiumu dla dziecka wystarczy mały skrawek materiału – ceny gotowych strojów do gimnastyki osiągają ogromne wartości i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Warto dowiedzieć się, jak samodzielnie uszyć strój do gimnastyki artystycznej.

Najpopularniejszą formą, w jakiej występują stroje do gimnastyki artystycznej, są różnorodne kostiumy składające się z body z długim rękawem. Zawodnicy rzadziej wybierają obcisłe legginsy i koszulki na ramiączkach. Choć w gimnastyce estetyka jest bardzo ważna, podstawą przy wyborze stroju powinna być wygoda. Bez względu na to, czy jest to strój do gimnastyki artystycznej dla dziewczynki, chłopca czy osoby dorosłej, ubranie nie może krępować ruchów ćwiczącego oraz powinno być wykonane z miękkich, elastycznych materiałów. Wiele osób uprawiających gimnastykę artystyczną decyduje się na dwa różne stroje: jeden do treningów, drugi na zawody i konkursy.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Treningowy strój do gimnastyki artystycznej

Strój do gimnastyki artystycznej, którego dziecko będzie używało podczas treningów, może być prosty i bez zbędnych zdobień. Z pewnością musi natomiast być wygodny i niekrępujący ruchów, a materiał, z którego zostanie wykonany, nie może obcierać skóry i powodować niechcianych gniecień. Najlepsza do tego będzie lycra oraz inne elastyczne tkaniny. Ważne jest również, aby strój nie był zbyt ciasny lub zbyt luźny, a raczej pełnił funkcję "drugiej skóry". Najłatwiejszym krojem do samodzielnego wykonania będzie proste body bez rękawków. W tym celu na wybranym materiale można odrysować dopasowaną bluzeczkę oraz wygodne majtki dziecka. Do wykroju należy dodać po 1 centymetrze na szwy. W przypadku szycia kostiumu z rękawkami, należy dodać około 3 centymetrów materiału na podwinięcie rękawa. Najlepszym wyborem zapięcia w okolicach krocza będą tzw. napy, czyli okrągłe zatrzaski. Lepiej unikać guzików i haftek, jako że dziecko może nie poradzić sobie z ich zapięciem. Jeżeli zajęcia z gimnastyki odbywają się na chłodnych salach lub dziecko należy do wyjątkowych "zmarzluchów", body można wyposażyć w długie rękawy i dołączyć do niego obcisłe dzianinowe legginsy.

Strój do gimnastyki artystycznej na zawody

Innym rodzajem stroju do gimnastyki artystycznej jest ten wykorzystywany w trakcie zawodów i pokazów. Choć on także musi zapewniać gimnastyczce komfort podczas wykonywania figur artystycznych, przyjęło się, że powinien być także kolorowy i bogato zdobiony. Można wykonać go z błyszczącej lycry lub innego kolorowego materiału, dodając różnorodne zdobienia. Dobrym pomysłem na wykonanie budżetowego stroju jest wykorzystanie starych ubrań, np. starej wieczorowej sukienki lub niemodnej już imprezowej bluzki z metalicznych tkanin. Przy ozdabianiu kostiumu można puścić wodze fantazji i całkowicie dać się ponieść swojej wyobraźni. Sprawdzą się tutaj wszelkie koraliki, cekiny, zdobione skrawki materiałów, naklejane kryształki, piórka, a nawet farby do malowania po tkaninach. Oprócz fantazyjnych "esów floresów" mogą one układać się np. w motywy kwiatowe lub wielkiego motyla. Strój do gimnastyki artystycznej dla dziewczynki może być dodatkowo wyposażony w mini spódniczkę lub falbanki przy rękawkach. Należy jednak pamiętać, by zdobienia i wygląd stroju nie wygrały z komfortem jego noszenia.

Strój do gimnastyki artystycznej dla chłopca

Choć gimnastyka artystyczna to sport popularny przede wszystkim wśród dziewczynek, uprawiają ją także chłopcy. Strój do gimnastyki dla chłopca jest sprawą dużo mniej skomplikowaną niż kostium dla dziewczynki, ponieważ nie wymaga tylu zdobień. Wystarczy wyposażyć akrobatę w obcisłe legginsy i przylegający top. Dobrze sprawdzi się także kostium, stanowiący połączenie krótkich spodenek z bluzką, zapinany na plecach zamkiem błyskawicznym. Strój do gimnastyki artystycznej dla chłopca przeznaczony na zawody i pokazy można dodatkowo ozdobić delikatnym wzorem z ozdobnych kamieni lub koralików bądź też patchworkiem z różnorodnych, błyszczących tkanin. Unikać należy jednak niechlujnych t-shirtów i krótkich spodenek, niczym prosto z lekcji wychowania fizycznego w szkole. Strój akrobaty powinien być nie tylko ciekawy i oryginalny oraz nawiązywać do tradycji cyrkowych, ale i być elegancki.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości