Cellulit wodny to przypadłość, z którą walczy wiele kobiet – zarówno szczupłych, jak i tych z nadwagą. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale zaniedbany może przez lata przechodzić w kolejne stadia chorobowe – ostatni stopień cellulitu to już zmiany nieodwracalne i bolesne. Dlatego też warto rozpocząć walkę z pomarańczową skórką już przy jej pierwszych oznakach.
- Rodzaje cellulitu – cellulit wodny, cellulitis
- Jak się pozbyć cellulitu?
- Zioła i tabletki na cellulit
- Zabiegi na cellulit
- Ćwiczenia na cellulit – na udach, pośladkach i brzuchu
- Krem na cellulit i inne kosmetyki
Zobacz:
Dieta cytrynowa. Czyli rozmiar mniej w 10 dni
Jak się pozbyć cellulitu? Warto podjąć działania na wielu płaszczyznach. Konieczna będzie zmiana diety, włączenie do niej odpowiednich ziół, ćwiczenia na cellulit , masaże i stosowanie dobrych kosmetyków. Nie zaszkodzą także zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Zobacz, jakie dokładnie opcje masz do wyboru.
Rodzaje cellulitu – cellulit wodny, cellulitis
Co to jest cellulit? Ta tajemnicza nazwa, używana wymiennie z określeniem „pomarańczowa skórka”, oznacza charakterystyczną strukturę skóry – ziarnistą i pomarszczoną. Zmiany są widoczne szczególnie po ściśnięciu skóry dwoma palcami. Przyczyny cellulitu wiążą się z gromadzeniem tkanki tłuszczowej pod skórą i jej specyficznym ukształtowaniem – pomiędzy komórkami tłuszczowymi zbiera się woda i toksyny, które nie są w stanie opuścić organizmu . Cellulit na udach , pośladkach, brzuchu i piersiach to najczęstszy widok – to głównie w tych miejscach gromadzi się w kobiecym ciele tkanka tłuszczowa. Cellulit wodny to pierwszy stopień wyróżniany w charakterystykach tej przypadłości. Da się go pozbyć za pomocą ćwiczeń fizycznych. Cellulit tłuszczowy to bardziej zaawansowane stadium – pozbycie się pomarańczowej skórki na tym etapie wymaga większego wysiłku.
Ze względu na podobną nazwę cellulitis jest czasem mylony z cellulitem, choć to zupełnie inna jednostka chorobowa. Nazywa się tak zapalenie tkanki łącznej, które wywołują bakterie.
Jak się pozbyć cellulitu?
Jak zwalczyć cellulit? Przede wszystkim warto zacząć od ruchu. Wskazane są wszystkie intensywne ćwiczenia, które poprawiają ukrwienie i pomagają zastąpić tkankę tłuszczową mięśniami. Kolejny krokiem jest odpowiednia dieta. Koniecznie ogranicz spożycie cukru i soli, które mogą być jedną z przyczyn odkładania się wody w organizmie. Pomocne będą domowe sposoby na cellulit – masaże i naprzemienne prysznice ciepłą i zimną wodą. Cellulit w ciąży również można redukować takimi zabiegami, ale intensywne ćwiczenia nie będą wskazane. Jakie sposoby na cellulit warto jeszcze wypróbować?
Zioła i tabletki na cellulit
Wiesz już, że dieta na cellulit powinna być uboga w cukier i sól. Dobrze jest także spożywać więcej brokułów, buraków i pietruszki, a z przypraw włączyć większą ilość cynamonu i kurkumy. Jakie zioła na cellulit warto stosować? Pomocniczo można sięgnąć po pokrzywę, bluszcz, jałowiec, mniszek lekarski i koper włoski. Ich zastosowanie powinno opierać się na piciu naparów ziołowych, a także wykonywaniu okładów. Usuwanie cellulitu przy pomocy ziół możesz także przeprowadzić, dodając mocny napar do kąpieli. Ponadto na rynku dostępne są suplementy, które mają za zadanie usuwanie nadmiaru wody z organizmu – one także będą pomocne w walce z cellulitem.
Zabiegi na cellulit
Aby redukcja cellulitu była naprawdę widoczna, oprócz diety i ćwiczeń należy także rozbijać tkankę tłuszczową zgromadzoną pod skórą. Pomocny będzie roller lub masażer na cellulit – narzędzie wyposażone w wypustki, które mają za zadanie pobudzanie dotkniętych cellulitem miejsc. Zgromadzone złogi wody i toksyn będą szybciej usuwane z organizmu. Masaż na cellulit wykonuje się okrężnymi ruchami pod prysznicem lub podczas smarowania ciała olejkiem.
Jednym z najskuteczniejszych zabiegów na cellulit, jakie mają w ofercie gabinety kosmetyczne, jest masaż przy użyciu ultradźwięków. Ultradźwięki na cellulit polegają na emitowaniu fali dżwiękowych o wysokiej częstotliwości, które ogrzewają tkanki i pomagają organizmowi w wypłukiwaniu wody i toksyn.
Ćwiczenia na cellulit – na udach, pośladkach i brzuchu
Ćwiczenia na cellulit na udach i cellulit na pośladkach będą opierały się na wzmacnianiu mięśni dolnych partii ciała. Najlepsze będą wszystkie aktywności, które mocno cię zmęczą – skakanka, bieganie i interwały to najlepsza decyzja. Warto także wsiąść na rower lub zacząć jeździć na rolkach. Cellulit na brzuchu najlepiej zwalczać ćwicząc mięśnie brzucha – wybierz któryś z treningów nakierowanych na tę część ciała. Jeśli chcesz ćwiczyć brzuch, uprawiając jakiś sport, zdecyduj się na taniec lub grę w tenisa.
Krem na cellulit i inne kosmetyki
Pielęgnacja skóry dotkniętej cellulitem nie obędzie się bez odpowiednich kremów i balsamów. Wybierając kosmetyki na cellulit, warto kierować się zawartością składników aktywnych – cenne będą te pobudzające spalanie tłuszczu (np. kofeina, rutyna), poprawiające krążenie (algi, arnika, skrzyp polny) oraz ujędrniające. Na opakowaniu producenci często umieszczają hasło „antycellulit”, które pomoże ci wybrać odpowiedni produkt. Balsam na cellulit lub olejek na cellulit najlepiej aplikować podczas wykonywania masażu rollerem.
Najlepszym domowym sposobem na problem z pomarańczową skórką jest kawowy peeling na cellulit. Aby go wykonać, wymieszaj trzy łyżki mielonej kawy z trzema łyżkami olejku (np. migdałowego lub oliwy z oliwek) i wykorzystaj do masażu skóry podczas prysznica.
Więcej:
- Tarta cytrynowa i inne pyszne dania z cytryną
- Najzdrowsza dieta świata. Na czym polega dieta nordycka?
- Leki na odchudzanie, które naprawdę działają
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN