Sport i fitness

Ma na koncie 33 rekordy Guinnessa. "Pytanie nie jest, czy wytrzymam psychicznie, tylko, czy moje ciało wytrzyma"

Sport i fitness

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Fiann Paul – wioślarz, podróżnik, fotograf
Fiann Paul – wioślarz, podróżnik, fotograf Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Fiann Paul to człowiek renesansu. Mężczyzna jest psychoanalitykiem, fotografem, a także wybitnym sportowcem i multirekordzistą. Ma także na swoim koncie aż 33 rekordy Guinnessa. Co pozwala mu osiągnąć tak niesamowite rezultaty? O tym zawodnik opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Kim jest Fiann Paul, 33-krotny rekordzista Guinnessa?

Fiann Paul to pochodzący z Polski sportowiec, który może się pochwalić aż 33. rekordami Guinnessa w wioślarstwie oceanicznym. - Czyli w przekraczaniu otwartych wód, oceanów, głównie polarnych, ale nie tylko, łodzią wioślarską. Najczęściej chodzi o to, że coś zostało wykonane po raz pierwszy. Te tytuły "world firsts", które posiada się na wieczność są w sumie najcenniejsze z tych rekordów - opowiedział w Dzień Dobry TVN Fiann Paul.

Co ciekawe, bardzo często z tą dyscypliną sportu nie radzą sobie doświadczeni wioślarze olimpijscy i przeszkodą wcale nie jest ich forma fizyczna. - Różni się ten sport tym, że tutaj jest ogromne wyzwanie mentalne i też takie, których olimpijscy sportowcy nigdy nie doświadczą, np. nie wrócimy do ciepłego, czystego pokoju, nie zjemy poprawnego posiłku, nie wyśpimy się, nie spotkamy się ze znajomymi, tylko będziemy w ciemnym, mokrym, zimnym środowisku - powiedział nasz rozmówca. Fiann Paul dodał, że jego najdłuższa - do tej pory - podróż trwała dwa miesiące.

Jak ciało znosi tak ekstremalny wysiłek?

- Poświęciłem dużo czasu, żeby dobrze nauczyć się swojego ciała, tego, jak ono się ze mną porozumiewa, co się z nim dzieje. Jeżeli umiem z nim być w takim konstruktywnym dialogu, odpowiadać na to, co się dzieje, to wielu rzeczom, takim, jak utrata wagi mogę zapobiec - tłumaczył nasz rozmówca.

Warto dodać, że 90 proc. zawodników ma przewagę siły nad mentalem, a 10 proc. mentalu nad siłą. Sportowiec wyznał, że należy do tej drugiej grupy i musi bardzo uważać, aby nie przeforsować swojego organizmu. - Kiedy robię takie ekstremalne rzeczy, to pytanie nie jest, czy ja wytrzymam psychicznie, tylko, czy moje ciało wytrzyma - powiedział.

Gdzie można zobaczyć jego materiały z wyprawy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości