Sport i fitness

Na czym polega gra w curling? "To sport dżentelmenów"

Sport i fitness

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Gramy w curling
Gramy w curling Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Curling wywodzi się jeszcze z epoki średniowiecza. Nieprzeciętna gra zespołowa zaliczana jest do sportów olimpijskich, ale stanowi też nie lada atrakcję dla osób, które nie stronią od aktywności fizycznej i nie boją się oryginalnych wyzwań. W Dzień Dobry TVN zalety tej dyscypliny odkrywał Bartek Jędrzejak.

Na czym polega curling?

Mecz curlingowy jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W czasie rywalizacji zawodnicy wprawiają w ruch granitowe kamienie, przesuwając je w kierunku celu nazywanego "domem". Punktuje osoba, której udaje się umieścić kamień najbliżej środka niebieskiego okręgu. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, gracze wykorzystują specjalne szczotki, które pozwalają rozgrzać taflę, a tym samym wypchnąć ciężki obiekt odrobinę dalej.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Najprościej mówiąc, to połączenie kręgli i gry w kule. To wszystko dzieje się na lodzie. Najlepsi w curlingu są oczywiście Kanadyjczycy - zauważył Bartek Jędrzejak. Dodał też, że na początku lutego br. rozpocznie się w Pekinie zimowa olimpiada, podczas której najbardziej utalentowani sportowcy zaprezentują swoje umiejętności w tej dyscyplinie.

Curling - dla kogo?

Curling jest grą zespołową, w której doskonale odnajdują się osoby niemal w każdym wieku. Rywalizacja na lodzie wymaga co prawda określonych umiejętności, jednak jej zalety doceniają zarówno najmłodsi, jak i seniorzy.

- Sport można zacząć od 4. roku życia i tak naprawdę nigdy nie przestawać - ocenił sportowiec z dużym doświadczeniem, Maks Grzelka.

Na torze curlingowym zawodnicy zobowiązani są nosić specjalne ochraniacze na nogi, muszą także wprawnie posługiwać się wspomnianymi wcześniej szczotkami i wykonanymi z granitu kamieniami. Kolejnym akcesorium, po które często sięgają gracze, jest stick ułatwiający wprawianie kamieni w ruch. Co ciekawe, wyniki rywalizacji nie są oceniane przez niezależnego sędziego. Sportowcy sami wyłaniają zwycięską drużynę.

- Curling to sport dżentelmenów - podsumował doświadczony zawodnik, Konrad Stych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości