Seler naciowy to odmiana selera zwyczajnego, którego ogonki liściowe i liście zawierają bardzo mało kalorii, zaledwie 14 kcal w 100 g, a jednocześnie są skoncentrowaną dawką prozdrowotnych składników.
Właściwości odżywcze i prozdrowotne selera naciowego
– Seler jest superchrupiący i orzeźwiający, po prostu smaczny – zachwala ekspertka. – Ma mnóstwo substancji korzystnych dla zdrowia: chlorofil, betakaroten, kwas foliowy – wyjaśnia.
Seler naciowy zawiera także sporo wapnia (40mg/100g), który charakteryzuje się dużą przyswajalnością (ok. 40 proc.) i jest źródłem flawonoidów, związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym. Bogactwo witamin i minerałów w selerze sprawia, że coraz więcej osób włącza go do swojego codziennego jadłospisu.
Od Urszuli Somow dowiadujemy się, że seler jest źródłem substancji, które pomagają leczyć choroby dietozależne:
- choroby układu krążenia, miażdżycę i nadciśnienie, ponieważ występują w nim również substancje o działaniu obniżającym ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów, poziom cholesterolu LDL;
- nowotwory, ponieważ zawiera poliacetyleny.
Jak wprowadzać seler do diety?
– Seler naciowy ma bardzo wiele zastosowań – mówi ekspertka. Oto przykłady:
- można go jeść bez dodatków, jako chrupiącą przekąskę;
- serwować z humusem lub innymi dipami;
- dodać do koktajlu – świetnie łączy się z owocami i produktami mlecznymi;
- smażyć w woku;
- dodać do dań jednogarnkowych.
Jak wykorzystać listki selera naciowego o innych warzyw?
Ekspertka zwraca uwagę na to, że warto jeść na surowo także listki selera naciowego oraz inne liście warzyw, które mają podobne działanie.
– Trochę nie doceniamy listków brokułu czy kalafiora. Najczęściej się ich pozbywamy albo kupujemy te warzywa od razu bez listków, a one, jeśli są młodziutkie, tak samo jak liście selera naciowego, świetnie nadają się na kanapkę czy na surówkę – zapewnia Urszula Somow.
Z liści rzodkiewki można zrobić pesto. Ekspertka proponuje zmiksować je z orzeszkami, oliwą i czosnkiem. Z kolei czosnek niedźwiedzi jest bardzo aromatyczny – nadaje się doskonale i na surówkę, i na pastę do kanapek czy do makaronu. Rośnie tylko wiosną przez krótki czas.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Zdrowe niskokaloryczne przekąski do pracy i na wieczór
Truskawki zdrożeją przez ostatnie przymrozki. Ile zapłacimy za kilogram?
Autor: Magdalena Zamkutowicz