Psychologia

Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i dorosłych. "Depresja będzie jedną z głównych przyczyn śmiertelności"

Psychologia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Daria Pacańska
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
wideo 2/3
Magdalena Chorzewska o depresji

Jak rozpoznać depresję? Gdzie szukać pomocy? Jak pomóc dzieciom, które coraz częściej zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym? M.in. na te pytania odpowiedziała psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Chorzewska, z którą rozmawiała dziennikarka dziendobry.tvn.pl Daria Pacańska. Data rozmowy nie jest przypadkowa: 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Jak rozpoznać depresję?

Na depresję cierpi coraz więcej ludzi. Dotyka zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Warto o tym mówić i szerzyć wiedzę na temat tego, czym jest ta choroba.

- Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2030 roku depresja będzie właściwie jedną z głównych przyczyn śmiertelności. Trzeba o tym głośno mówić, że depresja to nie jest tylko obniżony nastrój, depresja wpływa absolutnie na każdą sferę życia. Zarówno na jakość, komfort i funkcjonowanie, jak i na relację, związki i podejmowanie pracy, ale także na odporność. Osoba z depresją bardzo często zaczyna chorować somatycznie - powiedziała Magdalena Chorzewska, psycholożka i psychoterapeutka.

Warto udać się do specjalisty i skorzystać z jego pomocy, jeśli nie możemy w nocy spać, wybudzamy się wcześnie rano, towarzyszy nam rozdrażnienie, mamy obniżony nastrój i niechęć do tego, co nam wcześniej sprawiało przyjemność, cierpimy na brak apetytu albo nadmierny apetyt. Osoby z depresją odczuwają także wrogość do otoczenia i odtrącają najbliższych. Może występować też depresja maskowana, gdzie odczuwamy silne bóle kręgosłupa i głowy.

Próby samobójcze dzieci i młodzieży

W 2021 roku w Polsce ponad odnotowano około 1 400 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To o 500 więcej niż rok wcześniej. Ponad 100 nastolatków odebrało sobie życie. Codziennie śmiercią samobójczą ginie kilkanaście osób.

- Jakiś czas temu czytałam statystyki, że wśród dorosłych odbiera sobie życie rocznie około 5 tysięcy osób. To o wiele więcej, niż ginie w wypadkach samochodowych, więc skala jest ogromna - podkreśliła Magdalena Chorzewska.

- Duża część samobójców to są osoby cierpiące na depresję czy inne choroby, które w ostateczności prowadzą do takiego "rozwiązania problemu", są osoby, które bardzo cierpią i nie widzą już wyjścia z sytuacji, są osoby, które popełniają samobójstwo trochę przez przypadek, czyli w tzw. afekcie. Rozstają się z chłopakiem, z dziewczyną, szantażują kogoś tym samobójstwem i przy okazji też giną. Są osoby, które mają szereg zachowań ryzykownych, łykają różnego rodzaju środki, biorą narkotyki, piją alkohol. Bardzo dużo jest samobójstw wśród samotnych alkoholików. To jest taka grupa, która statystycznie dużo częściej popełnia samobójstwa. Mnóstwo jest samobójstw wśród ludzi nieuleczalnie chorych, bardzo dużo jest prób samobójczych u dzieci i młodzieży, a to z tego względu, że są to jeszcze osoby niedojrzałe, które myślą, że ten problem, który mają jest nie do rozwiązania - dodała specjalistka.

Dzisiaj z wieloma problemami borykają się dzieci nie tylko w szkole, gdzie zdarza się im doświadczyć hejtu, oceniania i wysokich wymagań. Podobne wyzwania są przed nimi stawiane także w domu. Jeśli czują się niedostrzegane i nie mają się komu zwierzyć, może dojść do tragedii.

- Często też nie mówi się o samobójstwach, bo następuje taki mechanizm, to się nazywa efekt Wertera, że jak w danej szkole dziecko popełni samobójstwo, to bardzo szybko inne dziecko z tej szkoły popełnia samobójstwo. Taki niezauważany człowiek dostrzega, że to samobójstwo przyniosło pewną formę sławy tej osobie, która zmarła. Wiem, że to brzmi dosyć irracjonalnie, ale tak niestety jest - przyznała psycholożka.

- Jeżeli dziecko dzwoni na telefon zaufania, to ono naprawdę ma problem. Jak przychodzi do rodzica i mówi: "potrzebuję psychologa", to ono naprawdę ma problem - zaznaczyła rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Z Magdaleną Chorzewską rozmawialiśmy także na żywo w ramach nowego cyklu #GoodTalk. To rozmowy serwisu dziendobry.tvn.pl z najciekawszymi twórcami z aplikacji TikTok.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży działa Fundacja TVN, która razem z Centrum Zdrowia Dziecka buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. To będzie pierwsze takie miejsce, w którym najmłodsi otrzymają kompleksową pomoc.

Każdy z nas może wesprzeć budowę kliniki, wysyłając SMS na numer 7126 o treści POMAGAM (1,23 pln z VAT), wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966, przekazując datek online fundacja.tvn.pl/wplac-online, a także dokonując WPŁATY z pomocą Facebooka.

Można także przekazać 1 proc. podatku na rzecz Fundacji TVN i tym samym wesprzeć budowę kliniki. Wszystkie informacje znajdują się w tym linku:  Przekaż 1% (tvn.pl).

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości