Ze statystyk wynika, że najważniejszym celem w życiu kobiety jest założenie rodziny - wyjście za mąż i urodzenie dziecka - gdy cel zostanie osiągnięty, kobiety są szczęśliwe. Jednak czy na pewno? Czy stereotypowa rola kobiet - matki i żony nas uszczęśliwia? Co dla Polek jest najważniejsze? Rozmawialiśmy również o presji, jaką społeczeństwo wywiera na młode matki. Te, które zbyt szybko wrócą do pracy po urodzeniu dziecka, spotykają się z hejtem.
Rodzina czy praca – co dla Polaków jest ważniejsze
Dyskusja na temat priorytetów w życiu kobiety miała swój początek w wywiadzie, w którym Agnieszka Chylińska powiedziała, że bardzo chciała dla siebie życia „pod linijkę”. Wyjaśniła, że chciała wyjść za mąż za normalnego mężczyznę, urodzić troje dzieci, żyć w tym schemacie i być w nim szczęśliwą. Wyznała, że:
Nie poradziłam sobie z tym, że takie życie po prostu, które nazywamy normalnym, zdrowym, to nie jest moja bajka
Katarzyna Pawlikowska:
Coraz częściej zdarza się, że kobiety siadają i w szczerej rozmowie same ze sobą i przyznają, że coś jest nie tak, że też są inne sfery życia, które są niezwykle atrakcyjne.
Co dla Polek jest najważniejsze? Rodzina i dom czy praca?
Katarzyna Pawlikowska, zauważyła, że Polacy są niezwykle rodzinnym społeczeństwem. 90% kobiet i mężczyzn przyznaje, że najważniejsza jest rodzina. Trzydziestoparoletnie i starsze kobiety zostały wychowane w taki sposób, aby rolę matki i żony traktować priorytetowo. Model „matki Polki” jest cały czas bardzo mocno zakorzeniony. Kobiety, w wielu sferach codziennego życia, wciąż swoje potrzeby zostawiają na sam koniec – próbując w pierwszej kolejności uszczęśliwić rodzinę i przyjaciół. Jednak, jak wynika z badań Katarzyny Pawlikowskiej, aż 68% badanych kobiet mówi, że bez pracy czułyby się niespełnione.
Zapotrzebowanie na niezależność
Eksperci zgadzają się, że tradycyjny model rodziny jest wciąż najpopularniejszy jednak ewoluuje i już dla ponad połowy respondentek praca jest równie ważna jak rodzina. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że na ogół naszego dobrego samopoczucia składa się wiele elementów mieszczących się w haśle „twoje potrzeby też są ważne”. Również sposób wychowania młodych Polek się zmienia - uświadamiamy sobie jak ważna jest rola rozwoju w różnych sferach życia. Małgorzata Ohme zauważyła, że są kobiety, które uciekają do roli żony i matki jako do bezpiecznego scenariusza.
Nie trzeba być idealną matką
Presja oczekiwań społeczeństwa względem matek jest bardzo konkretna. Maja Bohosiewicz przyznała, że odkąd urodziły się jej dzieci, dręczą ją wyrzuty sumienia, między tym co powinna, a tym co może.
Społeczeństwo nam nakłada i inne kobiety wdrukowują nam, że powinnyśmy rodzić naturalnie, powinnyśmy karmić, powinnyśmy zostać w domu, ale powinnyśmy być szczęśliwe, powinnyśmy być świetnymi matkami. Nie da się być w 100% bizneswoman i w 100% świetną matką… Każda z nas, niezależnie od drogi którą wybiera, bo jeżeli chce być oddana matką, to ok. - jest jej decyzja i jest to najlepsza decyzja.
Ważne, aby nie dać się presji społeczeństwa i uzmysłowić sobie, że nie ma potrzeby być idealną w każdej sferze życia osobistego i prywatnego oraz to, że bycie dobrą matką nie oznacza, że należy zrezygnować z własnych pasji, marzeń czy obowiązków zawodowych.
Warto głośno mówić o swoich wątpliwościach i wypracować najlepszy model swojej relacji, rodziny i życia zawodowego. Mimo różnorodności wśród kobiet, ich wyborów i decyzji – warto skupić się na własnych potrzebach, a decyzje innych matek zwyczajnie zaakceptować.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN