kobiece dna

  kobiece dna

  Święta Bożego Narodzenia za niecały miesiąc. Przed nami wiele obowiązków i wiele wyzwań. Jak przygotować się na święta i nie zwariować? Zapytaliśmy o to naszych gości. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: ekspert ds. zachowań społecznych kobiet Katarzyna Pawlikowska, pisarka Katarzyna Lengren oraz aktorki: Paulina Holtz i Sylwia Gliwa.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Kobiece DNA" rozmawialiśmy o tym, czy stereotypowa rola matki i żony daje kobietom szczęście. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. zachowań społecznych kobiet, psycholog Małgorzatę Ohme i aktorkę Maję Bohosiewicz.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Kobiece DNA" porozmawialiśmy o relacjach z eks. Czy nam służą? Czy wręcz przeciwnie, działają destrukcyjnie. Zdaniem psychoterapeutki Tatiany Mindewicz-Puacz, kontaktowanie się z byłym partnerem jest jak uchylanie drzwi. Co więcej, jak pokazują badania, chęć nawiązania lub podtrzymania relacji z eks motywowana jest też chęcią podtrzymywania kontaktu seksualnego. Takie zachowania nie rzutują dobrze na nowy związek. Jak zadbać o poprawną relację z byłym partnerem, zwłaszcza kiedy mamy wspólne dzieci? Zapytaliśmy o to Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. zachowań społecznych kobiet i aktorkę Monikę Mrozowską.

  Schemat myślenia u kobiet i mężczyzn jest inny. Według amerykańskiej antropolożki Helen Fischer kobiety myślą sieciowo. Zapamiętują wszystkie szczegóły, potrafią je odpowiednio zaszufladkować, a następnie wyciągnąć je z zakamarków pamięci, kiedy to jest potrzebne. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn łączą szczegóły w jeden detal. Psycho-neuro-endokrynologia udowadnia z kolei, że ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy, mają między innymi hormony. Co jest kluczem do dobrej komunikacji między kobietami a mężczyznami? Skąd wynikają konflikty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspert ds. zachowań społecznych kobiet, aktorkę Adę Fijał oraz sportowca Wojciecha Brzozowskiego.

  Według najnowszych badań wynika, że kobiety są najszczęśliwsze mając lat 44. Z kolei najniższy poziom szczęśliwości przypada podobno na okres 30+, kiedy to kobieta jest pochłonięta macierzyństwem i domem. 40-stka to czas, kiedy kobiety mają już odchowane dzieci i mogą się na nowo realizować. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trenerkę personalną Alicję Pyszkę-Bazan, Ewę Pacułę i ekspertkę ds. zachowań Katarzynę Pawlikowską.

  Jak zauważyła Katarzyna Pawlikowska, od kiedy pozwolono kobietom się uczyć, zdominowały one uczelnie wyższe. Siłą rzeczy pęd do wiedzy i ciekawość świata sprawiły, że jest coraz więcej kobiet na stanowiskach kierowniczych. Kobiety mają odwagę sięgać po nowe. Mają misję zmieniania świata. Które kobiece cechy są pożądane na kierowniczych stanowiskach? Zapytaliśmy o to Ilonę Adamską, właścicielkę agencji PR oraz Katarzynę Niezgodę, headhuntera. Które z kolei kobiece cechy nie są mile widziane w biznesie?

  Dlaczego niektórzy mężczyźni znikają z życia partnerki bez słowa wyjaśnienia? Kobiety są zwykle w takiej sytuacji zrozpaczone. Często szukają winy w sobie... Czy nieumiejętność zakończenia związku z klasą jest przejawem tchórzostwa czy można ją potraktować jako "wyjście po angielsku"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychoterapeutkę Joannę Godecką, Michała Kempę oraz Wojciecha Brzozowskiego, z którymi porozmawialiśmy o tym, jak zrywają mężczyźni.

  Podobno to kobiety częściej miewają chwile słabości. Katarzyna Pawlikowska, ekspert ds. zachowań społecznych, zwróciła uwagę, że Polki są sfrustrowane tym, jak wyglądają. Dodała również, że aż 64% Polek przyznaje się do bycia na ciągłej diecie. Niestety będąc już na tej diecie, kobiety same siebie oszukują i podjadają. Na czym polega efekt puszczonej tamy? Beata Sadowska jest zwolenniczką unikania radykalizmu i małe grzeszki są według niej ludzkie. Funkcjonuje również takie przekonanie, że po treningu można zjeść wszystko, bo to nie tuczy. Tomasz Choiński w studiu Dzień Dobry TVN obalił ten mit tłumacząc, czym jest dwugodzinne okno potreningowe i jak prawidłowo odbudować zasoby energetyczne po treningu.

  Katarzyna Pawlikowska – ekspertka ds. zachowań społecznych – przeprowadziła badania, z których wynika, że kobiety w wolnym czasie wolą poczytać książkę, mężczyźni natomiast wybierają seks. Z kolei w przypadku kobiet seks w ogóle nie pojawia się na liście preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu. Mimo to dla ponad 80% kobiet seks jest ważnym aspektem związku. Z czego zatem wynika ta rozbieżność? Czy ma to związek z tym, że kobiety – w przeciwieństwie do mężczyzn – nie lubią chwalić się swoim życiem seksualnym? Jak jest to powiązane z różnicami w naszych potrzebach i oczekiwaniach od związku? I czy potrafimy o nich mówić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN: autorką badań, Katarzyną Pawlikowską, a także aktorką, Olgą Borys, i dziennikarką, Dellfiną Dellert.

  W nowym cyklu DDTVN "Kobiece DNA" będziemy obserwować zmagania z kobiecością. O czym marzą współczesne kobiety? Do czego aspirują? Jak pokazują najnowszej badania, Polski są niesamowicie ambitne. Stawiają na rodzinę, ale jednocześnie chcą również rozwijać się zawodowo. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy gospodynię cyklu Katarzynę Pawlikowką, Olgę Kozierowską, ekspert ds. przedsiębiorczości kobiet, Annę Ficner-Ogonowska, autorkę powieści dla kobiet oraz Tomasza Brzóskę, dyrektora klubu sportowego.